Optakt: Randers FC – Silkeborg IF

Vigtigt opgør for begge klubber, der kæmper om en mulighed for at spille i Europa i den kommende sæson.



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 19.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Michael Tykgaard
På tv: TV3 Sport
Hashtag: #rfcsif #sldk

Holdnyt:
Randers FC
Det kan gå hurtigt, når man ikke lige får resultater, og efter SIF har vundet de seneste par kampe, og Randers har tabt, er kronjyderne nu sidst i mesterskabsspillet med et enkelt point op til SIF på femtepladsen.

Derfor er det et særdeles vigtigt opgør tirsdag aften – ikke mindst for RFC.

Thomas Thomasbergs tropper slog SIF senest, de to holdt mødtes i Randers. Det endte 2-1 dengang, og Randers-holdet vandt helt fortjent.

Senest var Marvin Egho, Alhaji Kamara og Joel Kabongo ude med skader, og de tre er også ukampdygtige denne gang. Simon Graves og Mikkel Kallesøe er tilbage i kamptruppen og kan også være i startopstillingen mod SIF. Nicolai Brock-Madsen er også i truppen.

Silkeborg IF
3-0 over Brøndby IF blev fulgt op med en sejr på 3-1 over topholdet FC København, og dermed har SIF spillet sig tilbage i kampen om de europæiske pladser.

Midtjyderne skal nu tilbage til Randers, hvor man senest ikke spillede en god kamp, og hvor man fortjent tabte med 1-2, og det er en kamp, hvor Kent Nielsens tropper med en sejr kan distancere kronjyderne.

Til opgøret er midtjyderne uden flere spillere – skadet er Gustav Dahl, Milan Massop, Alexander Lind og André Calisir.

Senest fik Anders Klynge chancen fra start i stedet for Robert Gojani, og fynboen gjorde det så godt, at han må forventes at få genvalg.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Graves, Kopplin – Kehinde, Lauenborg, Berg Johnsen, Ankersen – Hammershøy-Mistrati, Odey

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Thordarson – Jørgensen, Vallys – Helenius

Profilen:
Björn Kopplin spillede en rigtig god kamp, da de to hold mødtes senest, og tyskeren får igen en nøglerolle. Det er ventet, at han starter på en af de to backs, og det er også ventet, at han vil udfordre ofte, som han er så god til. Det gav SIF-defensiven problemer senest.

Vidste du, at…:
I de fem seneste kampe mellem de to hold har det vindende hold scoret to gange. Randers har vundet 2-0, 2-0 og 2-1, mens SIF har vundet to gange 2-1. Det tegner til at blive et tæt opgør mellem to gode hold.

Dom:
SIF er mest formstærk, men omvendt er det bare rigtig tæt i den øverste del af Superligaen, hvorfor formtabellen ikke umiddelbart er så afgørende. Randers vandt senest de to hold, mødtes i Kronjylland, og klubben skal efter de seneste par nederlag bogstavelig talt op på hesten igen.

Begge hold vil få muligheder for at vinde kampe, men til syvende og sidst må de dele pointene mellem sig. Det ender 1-1 mellem to meget lige hold.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige


– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Han erstatter Bo Henriksen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Patrick Da Silva idømt fængsel

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Nu er han gratis – på vej til OB?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør