Kampfakta:
Spillested: AutoC Park, Randers
Dommer: Anders Poulsen
Kampstart: Fredag klokken 18.30
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #rfcsje
Holdnyt:
Randers FC: Colin Todd og Randers FC har i de sidste tre kampe vundet 1-0 – hvis pokalsejren over Silkeborg tælles med – og det har ikke været de mest ophidsende kampe at se. Men det siger noget om, hvilket hold Randers FC er. Selv mod Hobro, hvor Colin Todds tropper sluttede kampen med ni mand, lykkedes det Randers at holde modstanderen fra at score, og det er hovedårsagen til, at klubben ligger nummer to i Superligaen. 11 gange har modstanderne scoret mod Randers i 16 kampe, og det vidner om en stærk og solid base. Mod SønderjyskE kommer Randers dog op mod et hold, der har nogle af de samme kvaliteter. Randers er løbe- og duelstærke og lever i virkeligheden bedst, når klubben ikke skal skabe kampen. De samme dyder kan SønderjyskE lide. Derfor bliver det et taktisk slag. Randers har et par problemer i forhold til kampen, for nøgleforsvarer Mads Agesen sidder ude med karantæne, det samme gør førsteangriber Mikael Ishak. Derimod er der ingen skader i truppen, og Kasper Fisker vender tilbage fra karantæne.
SønderjyskE: Mere end halvdelen af SønderjyskEs kampe i denne sæsons Superliga er endt uafgjort. Det er både godt og skidt. Godt, fordi klubben sjældent taber, men skidt, fordi klubben også sjældent vinder. Et nederlag til Randers fredag kan betyde, at klubben kun har to point ned til nedrykningsstregen, hvis FC Vestsjælland slår Hobro. Lars Søndergaard vil ganske givet fokusere på det positive, for SønderjyskE har kun tabt tre gange i denne sæson. Mod Randers må holdet undvære Johan Absalonsen, der er i karantæne. Daniel Jensen er ikke blevet klar til opgøret, mens Erik Marxen er tilbage efter karantæne og skade. Bo Storm og Adigun Salami er fortsat ude, mens Ayub Sørensen også sidder over.
Karantæne:
Randers FC: Mads Agesen og Mikael Ishak
SønderjyskE: Johan Absalonsen
Superliga-form:
Randers FC: V-T-V-V-V
SønderjyskE: U-U-V-T-U
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Johnsson – Thomsen, Fenger, Tverskov, Fischer – Fisker, Poulsen, Keller, Bjarnason – Lundberg, Brock-Madsen
SønderjyskE (4-4-2): Skender – Jonasson, Lodberg, Kanstrup, Marxen – Paulsen, Guira, Hansen, Beck – Pourié, Bechmann
Vidste du, at…:
Randers’ Mads Agesen, der sidder over med karantæne mod SønderjyskE, er den spiller i Superligaen, der har opnået flest strafpoint denne sæson. Og Agesen fører statistikken suverænt. I denne sæson har forsvarsspilleren optjent 70 strafpoint, hvilket er hele 21 strafpoint flere end listens nummer to, Rilwan Hassan. Agesen har i denne sæson fået syv gule og et rødt kort, og fortsætter han stilen, går han i top 20 over de spillere med flest strafpoint på en sæson.
Dom:
Randers skal have en sejr for at være sikker på at overvintre på andenpladsen i Superligaen, ligesom det vil sætte konkurrenterne under pres, mens SønderjyskE har brug for tre point for at holde sig et stykke væk fra nedrykningsstregen. Begge hold har et par mangler i forhold til skader og karantæner, men vi tror alligevel, at Randers FC er hårdest ramt ved ikke at have Agesen og Ishak til rådighed. Derfor ligner det en pointdeling i Randers, hvor vi forventer, at begge hold kommer på tavlen. Det ender 1-1.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADETS DOM
