Optakt: Randers FC – Viborg FF

Kan Viborg holde medaljedrømmen i live, når klubben fra domkirkebyen gæster Randers?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag kl. 19.00
Spilested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #rfcvff #sldk

Holdnyt:
Randers FC
Efter 4-0-sejren ude mod Brøndby er Randers kommet ned på jorden igen med to 3-1-nederlag til henholdsvis Viborg og Brøndby. 

I den seneste spillerunde var kampen reelt tabt, da man allerede ved pausen var bagud med 3-0 til Brøndby på hjemmebane. 

Med fire spillerunder er der dermed ikke det helt store at spille for for Randers, der er seks point fra medaljepladserne. 

Inden de seneste to nederlag havde den nye cheftræner Rasmus Bertelsen ellers sikret Randers en fin start på Mesterskabsspillet, blandt andet med en sejr over FC København. 

Randers må undvære de skadede Daniel Høegh, Frederik Lauenborg og Adam Andersson. Til kampen mod Viborg må hjemmeholdet også undvære Hugo Andersson, der afsoner karantæne. Spørgsmålet er, om man rykker en back i midterforsvaret ved siden af Carl Johansson, eller om man sætter Lasse Berg Johnsen ned.

Viborg FF
Jacob Friis’ mandskab har imponeret voldsomt i denne sæson, men i den seneste spillerunde blev Viborg sat alvorligt til vægs i Aarhus, hvor AGF hentede en sikker 3-0-sejr. 

Viborg, der længe har været set som en dark horse til guldet, er dermed nu gledet ned på fjerdepladsen i Superliga-tabellen, idet man har en dårligere målscore end AGF. 

Der er dermed brug for tre point mod Randers, hvis Viborg skal holde liv i drømmen om guld eller i hvert fald medaljer.

Jacob Friis valgte til AGF-kampen at sende Elias Achouri ud på bænken, efter at den ellers formstærke tuneser forud for opgøret var kommet for sent til et taktikmøde. Man må formode, at Achouri, der har scoret seks Superliga-mål i foråret, er tilbage i startopstillingen mod Randers. 

Til gengæld er Viborg uden forsvarsprofilen Nicolas Bürgy, der sidder ude med karantæne. Mads Lauritsen, Nils Mortimer, Martin Agnarsson og Zan Zalatel er ude med skader. Også her er der altså store problemer i midterforsvaret, der kan ende med at blive besat af Daniel Anyembe og Jeppe Grønning.

Karantæner:
Randers FC: Hugo Andersson
Viborg FF: Nicolas Bürgy

Bud på startopstillinger: 
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Kopplin, Johansson, Kaastrup – Klysner, Johnsen, Enggård, Kehinde – Odey, Bundgaard 

Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Anyembe, Grønning, Bundgaard – Bonde, Westergaard, Leemans – Said, Junior, Achouri

Dom: 
Viborg har mest at spille for, og buddet herfra lyder, at gæsterne trækker det længste strå i en ellers jævnbyrdig kamp. 2-1 til Viborg. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Færøernes VM-drøm slukket

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Chok i OB – siger op efter seks dage

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Superliga-profil får trænerlicens

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

AGF straffet med stor bøde

Brøndby-stjerne skadet

– Han er uden tvivl utilfreds

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Landstræner uenig med Ronaldo

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Clement Bischoff på tavlen

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Ståle Solbakken sender advarsel

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie