Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Klubben fra Søhøjlandet ser bedre ud end i starten af foråret, og indsatsen mod FCK i Parken senest var heller ikke dårlig. Silkeborg så masser til bolden, men blev bare sjældent rigtig farlige, og så endte det altså i endnu et nederlag i en ellers ganske jævnbyrdig affære.
Kent Nielsen og co. er uden sejr i de seneste 14 ligakampe, så man kan godt forstå, hvis selvtilliden ikke ligefrem strutter ud af spillerne, selvom de har taget skridt i den rigtige retning i mesterskabsspillet, hvor det er blevet til point i to af fire kampe, og hvor man også med lidt held kunne have fået noget med fra kampene mod FC Nordsjælland og FCK.
I det store hele betyder det ikke alverden med de mange ligakampe uden sejr, for Silkeborg har udspillet deres rolle i denne Superliga-sæson, og det altoverskyggende er selvfølgelig pokalfinalen mod AGF, som venter om to ugers tid.
Alexander Busch og Fredrik Carlsen er igen ude med skader, men målmand Nicolai Larsen er klarmeldt, efter han måtte udgå senest.
Andreas Poulsen er tilbage i kamptruppen.
FC Midtjylland:
For ‘’ulvene’’ er der til gengæld alverden på spil. Guldkampen giver spænding for alle pengene, og er sågar blevet et hold større med FC Nordsjællands fremragende stribe af sejre. Der venter en nervepirrende afslutning på sæsonen med den ene ‘finale’ efter den anden.
FC Midtjylland tabte i sidste weekend topbraget mod Brøndby, som dermed er gået alene i udbrud i toppen af rækken. Thomasbergs mandskab spillede ikke deres bedste kamp på Brøndby Stadion, hvor de navnligt i første halvleg haltede bagefter.
Det blev dog langt bedre efter pausen, hvor midtjyderne virkelig fik lagt et pres på modstanderens bagerste geledder, og med en reducering fra Bech Sørensen forholdsvist tidligt i anden halvleg, duftede det da lidt af et comeback på den københavnske vestegn, uden at ‘’ulvene’’ dog spillede sig frem til de helt store chancer.
Nederlaget gør, at FC Midtjylland er tre point efter Brøndby på førstepladsen, mens både FC Nordsjælland og FCK er kommet nærmere. Derfor skal der selvfølgelig tre point på kontoen mandag aften mod mesterskabsspillets bundprop Silkeborg.
Thomasberg må undvære langtidsskadede Marrony, og så er også Paulinho og Aral Simsir ude. Nye folk på skadeslisten er Victor Bak og Alhaji Kamara.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Pryts – Sonne, Rödin, Felix, Musonda – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Andersson – Sørensen, Rømer, Charles, Osorio – Franculino, Cho
Dom:
Der bør være markant forskel på motivationen, når Silkeborg og FC Midtjylland mandag krydser klinger på JYSK Park.
Hjemmeholdet har udtjent deres rolle i denne Superliga-sæson, mens pokalfinalen kommer nærmere og nærmere.
Omvendt kæmper FC Midtjylland for guldet, og hvis de ellers kan ramme det samme niveau som i anden halvleg mod Brøndby, bør det være nok til at stikke afsted med alle tre point.
Der har været gang i målscoringen i de seneste indbyrdes opgør på JYSK Park, så dommen lyder på endnu en målfest. 3-1 til ‘’ulvene’’.
Spilforslag:
FC Midtjylland vinder til odds 1.80 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
MEDIE
På blokken i danskerklub
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG