Silkeborg IF – FC Midtjylland

FCM skal mandag forsøge at holde snor i førstepladsen med en sejr mod mesterskabspillets bundprop Silkeborg.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Klubben fra Søhøjlandet ser bedre ud end i starten af foråret, og indsatsen mod FCK i Parken senest var heller ikke dårlig. Silkeborg så masser til bolden, men blev bare sjældent rigtig farlige, og så endte det altså i endnu et nederlag i en ellers ganske jævnbyrdig affære.

Kent Nielsen og co. er uden sejr i de seneste 14 ligakampe, så man kan godt forstå, hvis selvtilliden ikke ligefrem strutter ud af spillerne, selvom de har taget skridt i den rigtige retning i mesterskabsspillet, hvor det er blevet til point i to af fire kampe, og hvor man også med lidt held kunne have fået noget med fra kampene mod FC Nordsjælland og FCK.

I det store hele betyder det ikke alverden med de mange ligakampe uden sejr, for Silkeborg har udspillet deres rolle i denne Superliga-sæson, og det altoverskyggende er selvfølgelig pokalfinalen mod AGF, som venter om to ugers tid.

Alexander Busch og Fredrik Carlsen er igen ude med skader, men målmand Nicolai Larsen er klarmeldt, efter han måtte udgå senest.

Andreas Poulsen er tilbage i kamptruppen.

FC Midtjylland:
For ‘’ulvene’’ er der til gengæld alverden på spil. Guldkampen giver spænding for alle pengene, og er sågar blevet et hold større med FC Nordsjællands fremragende stribe af sejre. Der venter en nervepirrende afslutning på sæsonen med den ene ‘finale’ efter den anden.

FC Midtjylland tabte i sidste weekend topbraget mod Brøndby, som dermed er gået alene i udbrud i toppen af rækken. Thomasbergs mandskab spillede ikke deres bedste kamp på Brøndby Stadion, hvor de navnligt i første halvleg haltede bagefter.

Det blev dog langt bedre efter pausen, hvor midtjyderne virkelig fik lagt et pres på modstanderens bagerste geledder, og med en reducering fra Bech Sørensen forholdsvist tidligt i anden halvleg, duftede det da lidt af et comeback på den københavnske vestegn, uden at ‘’ulvene’’ dog spillede sig frem til de helt store chancer.

Nederlaget gør, at FC Midtjylland er tre point efter Brøndby på førstepladsen, mens både FC Nordsjælland og FCK er kommet nærmere. Derfor skal der selvfølgelig tre point på kontoen mandag aften mod mesterskabsspillets bundprop Silkeborg.

Thomasberg må undvære langtidsskadede Marrony, og så er også Paulinho og Aral Simsir ude. Nye folk på skadeslisten er Victor Bak og Alhaji Kamara.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Pryts – Sonne, Rödin, Felix, Musonda – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen

FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Andersson – Sørensen, Rømer, Charles, Osorio – Franculino, Cho 

Dom:
Der bør være markant forskel på motivationen, når Silkeborg og FC Midtjylland mandag krydser klinger på JYSK Park.

Hjemmeholdet har udtjent deres rolle i denne Superliga-sæson, mens pokalfinalen kommer nærmere og nærmere.

Omvendt kæmper FC Midtjylland for guldet, og hvis de ellers kan ramme det samme niveau som i anden halvleg mod Brøndby, bør det være nok til at stikke afsted med alle tre point.

Der har været gang i målscoringen i de seneste indbyrdes opgør på JYSK Park, så dommen lyder på endnu en målfest. 3-1 til ‘’ulvene’’.

Spilforslag:
FC Midtjylland vinder til odds 1.80 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

– Der får David at vide, at han er fyret



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

I svime over Filip Jørgensen

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Dansk milliardær smider 75.000

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Jonas Schwartz lander nyt job

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Hjulmand vinder i Hamborg

Dansk træner storroses

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medie afslører møde med Deco

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Reagerer på Brøndby-bombe

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring