Silkeborg IF – FC Midtjylland

FCM skal mandag forsøge at holde snor i førstepladsen med en sejr mod mesterskabspillets bundprop Silkeborg.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Klubben fra Søhøjlandet ser bedre ud end i starten af foråret, og indsatsen mod FCK i Parken senest var heller ikke dårlig. Silkeborg så masser til bolden, men blev bare sjældent rigtig farlige, og så endte det altså i endnu et nederlag i en ellers ganske jævnbyrdig affære.

Kent Nielsen og co. er uden sejr i de seneste 14 ligakampe, så man kan godt forstå, hvis selvtilliden ikke ligefrem strutter ud af spillerne, selvom de har taget skridt i den rigtige retning i mesterskabsspillet, hvor det er blevet til point i to af fire kampe, og hvor man også med lidt held kunne have fået noget med fra kampene mod FC Nordsjælland og FCK.

I det store hele betyder det ikke alverden med de mange ligakampe uden sejr, for Silkeborg har udspillet deres rolle i denne Superliga-sæson, og det altoverskyggende er selvfølgelig pokalfinalen mod AGF, som venter om to ugers tid.

Alexander Busch og Fredrik Carlsen er igen ude med skader, men målmand Nicolai Larsen er klarmeldt, efter han måtte udgå senest.

Andreas Poulsen er tilbage i kamptruppen.

FC Midtjylland:
For ‘’ulvene’’ er der til gengæld alverden på spil. Guldkampen giver spænding for alle pengene, og er sågar blevet et hold større med FC Nordsjællands fremragende stribe af sejre. Der venter en nervepirrende afslutning på sæsonen med den ene ‘finale’ efter den anden.

FC Midtjylland tabte i sidste weekend topbraget mod Brøndby, som dermed er gået alene i udbrud i toppen af rækken. Thomasbergs mandskab spillede ikke deres bedste kamp på Brøndby Stadion, hvor de navnligt i første halvleg haltede bagefter.

Det blev dog langt bedre efter pausen, hvor midtjyderne virkelig fik lagt et pres på modstanderens bagerste geledder, og med en reducering fra Bech Sørensen forholdsvist tidligt i anden halvleg, duftede det da lidt af et comeback på den københavnske vestegn, uden at ‘’ulvene’’ dog spillede sig frem til de helt store chancer.

Nederlaget gør, at FC Midtjylland er tre point efter Brøndby på førstepladsen, mens både FC Nordsjælland og FCK er kommet nærmere. Derfor skal der selvfølgelig tre point på kontoen mandag aften mod mesterskabsspillets bundprop Silkeborg.

Thomasberg må undvære langtidsskadede Marrony, og så er også Paulinho og Aral Simsir ude. Nye folk på skadeslisten er Victor Bak og Alhaji Kamara.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Pryts – Sonne, Rödin, Felix, Musonda – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen

FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Andersson – Sørensen, Rømer, Charles, Osorio – Franculino, Cho 

Dom:
Der bør være markant forskel på motivationen, når Silkeborg og FC Midtjylland mandag krydser klinger på JYSK Park.

Hjemmeholdet har udtjent deres rolle i denne Superliga-sæson, mens pokalfinalen kommer nærmere og nærmere.

Omvendt kæmper FC Midtjylland for guldet, og hvis de ellers kan ramme det samme niveau som i anden halvleg mod Brøndby, bør det være nok til at stikke afsted med alle tre point.

Der har været gang i målscoringen i de seneste indbyrdes opgør på JYSK Park, så dommen lyder på endnu en målfest. 3-1 til ‘’ulvene’’.

Spilforslag:
FC Midtjylland vinder til odds 1.80 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  



‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Philadelphia Union forhandler om dansker

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Jagtet af FCK – nu skifter han

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Lurer på dyr dansk stjerne

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Storklub lurer på Mohamed Salah

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Spøger i kæmpeklub

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Stopper alle forhandlinger

Frederik Birk bryder tavsheden

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Solgt for 285 millioner

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Pibekoncert til Thomas Frank

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’