Silkeborg IF – FC Midtjylland

FCM skal mandag forsøge at holde snor i førstepladsen med en sejr mod mesterskabspillets bundprop Silkeborg.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Klubben fra Søhøjlandet ser bedre ud end i starten af foråret, og indsatsen mod FCK i Parken senest var heller ikke dårlig. Silkeborg så masser til bolden, men blev bare sjældent rigtig farlige, og så endte det altså i endnu et nederlag i en ellers ganske jævnbyrdig affære.

Kent Nielsen og co. er uden sejr i de seneste 14 ligakampe, så man kan godt forstå, hvis selvtilliden ikke ligefrem strutter ud af spillerne, selvom de har taget skridt i den rigtige retning i mesterskabsspillet, hvor det er blevet til point i to af fire kampe, og hvor man også med lidt held kunne have fået noget med fra kampene mod FC Nordsjælland og FCK.

I det store hele betyder det ikke alverden med de mange ligakampe uden sejr, for Silkeborg har udspillet deres rolle i denne Superliga-sæson, og det altoverskyggende er selvfølgelig pokalfinalen mod AGF, som venter om to ugers tid.

Alexander Busch og Fredrik Carlsen er igen ude med skader, men målmand Nicolai Larsen er klarmeldt, efter han måtte udgå senest.

Andreas Poulsen er tilbage i kamptruppen.

FC Midtjylland:
For ‘’ulvene’’ er der til gengæld alverden på spil. Guldkampen giver spænding for alle pengene, og er sågar blevet et hold større med FC Nordsjællands fremragende stribe af sejre. Der venter en nervepirrende afslutning på sæsonen med den ene ‘finale’ efter den anden.

FC Midtjylland tabte i sidste weekend topbraget mod Brøndby, som dermed er gået alene i udbrud i toppen af rækken. Thomasbergs mandskab spillede ikke deres bedste kamp på Brøndby Stadion, hvor de navnligt i første halvleg haltede bagefter.

Det blev dog langt bedre efter pausen, hvor midtjyderne virkelig fik lagt et pres på modstanderens bagerste geledder, og med en reducering fra Bech Sørensen forholdsvist tidligt i anden halvleg, duftede det da lidt af et comeback på den københavnske vestegn, uden at ‘’ulvene’’ dog spillede sig frem til de helt store chancer.

Nederlaget gør, at FC Midtjylland er tre point efter Brøndby på førstepladsen, mens både FC Nordsjælland og FCK er kommet nærmere. Derfor skal der selvfølgelig tre point på kontoen mandag aften mod mesterskabsspillets bundprop Silkeborg.

Thomasberg må undvære langtidsskadede Marrony, og så er også Paulinho og Aral Simsir ude. Nye folk på skadeslisten er Victor Bak og Alhaji Kamara.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Pryts – Sonne, Rödin, Felix, Musonda – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen

FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Andersson – Sørensen, Rømer, Charles, Osorio – Franculino, Cho 

Dom:
Der bør være markant forskel på motivationen, når Silkeborg og FC Midtjylland mandag krydser klinger på JYSK Park.

Hjemmeholdet har udtjent deres rolle i denne Superliga-sæson, mens pokalfinalen kommer nærmere og nærmere.

Omvendt kæmper FC Midtjylland for guldet, og hvis de ellers kan ramme det samme niveau som i anden halvleg mod Brøndby, bør det være nok til at stikke afsted med alle tre point.

Der har været gang i målscoringen i de seneste indbyrdes opgør på JYSK Park, så dommen lyder på endnu en målfest. 3-1 til ‘’ulvene’’.

Spilforslag:
FC Midtjylland vinder til odds 1.80 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub interesseret i AaB’er

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby præsenterer ny profil

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

AGF var klar med rekordbeløb

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Danskerklub fyrer træneren

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Froholdt med klar transfermelding

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub