Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siffcn #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Selv om de er oprykkere, bliver midtjyderne ved med at hente point, og senest blev det til tre point, da Kent Nielsens hold gæstede Vejle Boldklub. Dermed står SIF før runden noteret for 14 point efter 10 kampe, og der er 12 point ned til Vejle på sidstepladsen og seks til SønderjyskE, der er næstsidst.
Nu venter så et interessant opgør, hvor SIF ikke har den store fordel af underlaget, for FC Nordsjælland er også vant til kunstgræs og hurtigt spil.
Hjemmeholdet har enkelte skader at slås med, da reservemålmand Oscar Hedvall er skadet, ligesom Mads Kaalund, Gustav Marcussen og Andreas Oggesenigen også er ude
Til gengæld er Nicklas Røjkjær tilbage i kamptruppen – det samme gælder for André Calisir, der var syg mod.
Alexander Lind spiller ikke igen i dette efterår.
FC Nordsjælland:
Flemming Pedersen og FC Nordsjælland fik en snitter i sidste uge, hvor man tabte med 1-5 til FC København på hjemmebane. Efter en god start på Superliga-sæsonen har resultaterne ikke været så gode på det sidste. Fire nederlag i streg er det blevet til.
Nu er der så en mulighed for at få skibet tilbage på rette kurs, og normalt klarer FC Nordsjælland sig da også godt, når modstanderen er Silkeborg IF. Der er aktuelt et enkelt points forskel mellem de to hold, der før runden begge er at finde i top seks.
FC Nordsjælland kommer til opgøret uden den langtidsskadede amerikaner Jonathan Amon, og så måtte førstekeeper Eduardo Dos Santos Haesler også sidde over senest, da han blev ramt af en bold i hovedet i opvarmningen til kampen mod FCK. Han bør være tilbage i buret mod SIF.
Karantæne:
Silkeborg IF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, Dahl – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius
FC Nordsjælland (3-4-1-2): Dos Santos – Døhr Thychosen, Hansen, Nagalo – Villadsen, Kofod Andersen, Francis, Frese – Diomande – Coulibaly, Schjelderup
Profilen:
Nicolai Larsen har vist sig at være en af Superligaens bedste indkøb denne sommer. Den rutinerede keeper vendte retur til Danmark efter et ophold i Frankrig, og han er blevet en sikker sidste skanse i SIF og kan fremvise tre clean sheets i denne sæson. Der er kun gået 11 mål ind i 10 kampe på Nicolai Larsen.
Vidste du, at..:
16 Superliga-kampe i træk mellem de mandskaber er ikke endt med en sejr til Silkeborg. Derfor skal man 11 år tilbage for at finde seneste SIF-sejr. FC Nordsjælland har vundet 12 af de seneste 16, hvoraf fire altså er endt uden vinder.
Dom:
Det tegner til at blive et spændende opgør mellem to velspillende hold. SIF har vist, at det bestemt har niveau til at spille med i Superligaen denne gang – sådan har det ikke altid været, når midtjyderne er kommet op.
FC Nordsjælland har tabt fire opgør i træk i Superligaen og har brug for at vise noget i kampen mod Silkeborg.
Vi forventer et underholde opgør, og vi tror på en del mål. 2-2 i Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt