Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens mandskab er uden sejr i de seneste 12 ligakampe, men alligevel har sæsonen som helhed vel været en ganske stor succes.
En placering blandt de seks bedste i Superligaen og en plads i pokalfinalen havde Silkeborg i hvert fald nok solgt den for inden sæsonen gik i gang.
Det var ikke videre overbevisende hvad Silkeborg leverede i torsdagens pokalsemifinale mod Fredericia, og 2-0 nederlaget var helt på sin plads efter en tam og energiforladt præstation.
Nederlaget var dog også ganske ubetydeligt, da Silkeborg jo som bekendt vandt første semifinale med 6-1, og mon ikke, at det havde noget at gøre med den undervældende præstation i returen?
Der er heller ikke voldsomt meget på spil for hjemmeholdet i ligaen, hvor de får svært ved at rykke synderligt ved den aktuelle sjetteplads. Uagtet er Silkeborg dog startet pænt ud i mesterskabsspillet med point mod både AGF og Brøndby.
Hjemmeholdet må undvære karantæneramte Alexander Lind, mens Alexander Busch fortsat forventes er ude med en skade. Ude er også Lubambo Musonda denne gang.
FC Nordsjælland:
Opgøret her kunne have blevet en forsmag på næste måneds pokalfinale, men FC Nordsjælland formåede ikke at trænge igennem AGF’s betondefensiv torsdag aften, og tabte således 1-0 på Ceres Park, og 4-2 samlet.
Stor skuffelse for nordsjællænderne, som ellers har vist sig fantastisk frem på det seneste med flotte sejre over FC Midtjylland og FCK i Superligaen, men AGF er bare et svært hold at besejre.
Heldigvis for FC Nordsjælland er der stadig noget at spille for i Superligaen sådan som tabellen har udviklet sig i de seneste runder. Hoff Thorups tropper har hentet seks point på FCK på to uger, og er nu kun to point fra tredjepladsen.
Gæsterne har bevist, at de kan slå alle hold i Superligaen, og derfor er det bestemt heller ikke urealistisk, at de kan blande sig i medaljekampen. Især nu, hvor der ikke er andet at koncentrere sig om.
FC Nordsjælland må til opgøret undvære skadede Benjamin Nygren og Erik Marxen. Klubben har i skrivende stund ikke udgivet en kamptrup.
Karantæner:
Silkeborg IF: Alexander Lind
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Felix, Rödin, Poulsen – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen
FC Nordsjælland(4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Tverskov, Svensson, Hansen – Osman, Ingvartsen, Schjelderup
Dom:
Silkeborg leverede en flot indsats mod Brøndby i sidste weekend, men så ikke skarpe ud i torsdagens skuffende nederlag til Fredericia.
Kent Nielsens mandskab er uden sejr i hele 12 ligasejre i streg, og der kan også blive langt til point her, hvor de godt nok har hjemmebanefordel, men hvor kunstgræsunderlaget passer gæsterne mindst lige så godt.
FC Nordsjælland kan potentielt overtage tredjepladsen, hvis FCK taber til FC Midtjylland, og sådan som ‘’tigrene’’ har spillet i de to første kampe i mesterskabsspillet, skal der være gode chancer for netop det.
2-0 til FCN.
Spilforslag:
FC Nordsjælland vinder til odds 2.00 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Tottenham under stregen
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
‘Jeg er rørt og glad’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
AGF snubler i guldkampen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Barcelona klager til UEFA
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
OPTAKT
Liverpool – Fulham
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL