Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens mandskab er uden sejr i de seneste 12 ligakampe, men alligevel har sæsonen som helhed vel været en ganske stor succes.
En placering blandt de seks bedste i Superligaen og en plads i pokalfinalen havde Silkeborg i hvert fald nok solgt den for inden sæsonen gik i gang.
Det var ikke videre overbevisende hvad Silkeborg leverede i torsdagens pokalsemifinale mod Fredericia, og 2-0 nederlaget var helt på sin plads efter en tam og energiforladt præstation.
Nederlaget var dog også ganske ubetydeligt, da Silkeborg jo som bekendt vandt første semifinale med 6-1, og mon ikke, at det havde noget at gøre med den undervældende præstation i returen?
Der er heller ikke voldsomt meget på spil for hjemmeholdet i ligaen, hvor de får svært ved at rykke synderligt ved den aktuelle sjetteplads. Uagtet er Silkeborg dog startet pænt ud i mesterskabsspillet med point mod både AGF og Brøndby.
Hjemmeholdet må undvære karantæneramte Alexander Lind, mens Alexander Busch fortsat forventes er ude med en skade. Ude er også Lubambo Musonda denne gang.
FC Nordsjælland:
Opgøret her kunne have blevet en forsmag på næste måneds pokalfinale, men FC Nordsjælland formåede ikke at trænge igennem AGF’s betondefensiv torsdag aften, og tabte således 1-0 på Ceres Park, og 4-2 samlet.
Stor skuffelse for nordsjællænderne, som ellers har vist sig fantastisk frem på det seneste med flotte sejre over FC Midtjylland og FCK i Superligaen, men AGF er bare et svært hold at besejre.
Heldigvis for FC Nordsjælland er der stadig noget at spille for i Superligaen sådan som tabellen har udviklet sig i de seneste runder. Hoff Thorups tropper har hentet seks point på FCK på to uger, og er nu kun to point fra tredjepladsen.
Gæsterne har bevist, at de kan slå alle hold i Superligaen, og derfor er det bestemt heller ikke urealistisk, at de kan blande sig i medaljekampen. Især nu, hvor der ikke er andet at koncentrere sig om.
FC Nordsjælland må til opgøret undvære skadede Benjamin Nygren og Erik Marxen. Klubben har i skrivende stund ikke udgivet en kamptrup.
Karantæner:
Silkeborg IF: Alexander Lind
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Felix, Rödin, Poulsen – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen
FC Nordsjælland(4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Tverskov, Svensson, Hansen – Osman, Ingvartsen, Schjelderup
Dom:
Silkeborg leverede en flot indsats mod Brøndby i sidste weekend, men så ikke skarpe ud i torsdagens skuffende nederlag til Fredericia.
Kent Nielsens mandskab er uden sejr i hele 12 ligasejre i streg, og der kan også blive langt til point her, hvor de godt nok har hjemmebanefordel, men hvor kunstgræsunderlaget passer gæsterne mindst lige så godt.
FC Nordsjælland kan potentielt overtage tredjepladsen, hvis FCK taber til FC Midtjylland, og sådan som ‘’tigrene’’ har spillet i de to første kampe i mesterskabsspillet, skal der være gode chancer for netop det.
2-0 til FCN.
Spilforslag:
FC Nordsjælland vinder til odds 2.00 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
AVIS
AC Milan kigger på dansker
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FCM stanger lang karantæne ud til fan
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER