Silkeborg IF – FC Nordsjælland

FC Nordsjælland skal forsøge at hænge på i medaljekampen, når de mandag gæster pokalfinalisterne fra Silkeborg på JYSK Park.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Sandi Putros 
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens mandskab er uden sejr i de seneste 12 ligakampe, men alligevel har sæsonen som helhed vel været en ganske stor succes.

En placering blandt de seks bedste i Superligaen og en plads i pokalfinalen havde Silkeborg i hvert fald nok solgt den for inden sæsonen gik i gang.

Det var ikke videre overbevisende hvad Silkeborg leverede i torsdagens pokalsemifinale mod Fredericia, og 2-0 nederlaget var helt på sin plads efter en tam og energiforladt præstation.

Nederlaget var dog også ganske ubetydeligt, da Silkeborg jo som bekendt vandt første semifinale med 6-1, og mon ikke, at det havde noget at gøre med den undervældende præstation i returen?

Der er heller ikke voldsomt meget på spil for hjemmeholdet i ligaen, hvor de får svært ved at rykke synderligt ved den aktuelle sjetteplads. Uagtet er Silkeborg dog startet pænt ud i mesterskabsspillet med point mod både AGF og Brøndby.

Hjemmeholdet må undvære karantæneramte Alexander Lind, mens Alexander Busch fortsat forventes er ude med en skade. Ude er også Lubambo Musonda denne gang.

FC Nordsjælland:
Opgøret her kunne have blevet en forsmag på næste måneds pokalfinale, men FC Nordsjælland formåede ikke at trænge igennem AGF’s betondefensiv torsdag aften, og tabte således 1-0 på Ceres Park, og 4-2 samlet.

Stor skuffelse for nordsjællænderne, som ellers har vist sig fantastisk frem på det seneste med flotte sejre over FC Midtjylland og FCK i Superligaen, men AGF er bare et svært hold at besejre.

Heldigvis for FC Nordsjælland er der stadig noget at spille for i Superligaen sådan som tabellen har udviklet sig i de seneste runder. Hoff Thorups tropper har hentet seks point på FCK på to uger, og er nu kun to point fra tredjepladsen.

Gæsterne har bevist, at de kan slå alle hold i Superligaen, og derfor er det bestemt heller ikke urealistisk, at de kan blande sig i medaljekampen. Især nu, hvor der ikke er andet at koncentrere sig om.

FC Nordsjælland må til opgøret undvære skadede Benjamin Nygren og Erik Marxen. Klubben har i skrivende stund ikke udgivet en kamptrup.

Karantæner:
Silkeborg IF: Alexander Lind
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Felix, Rödin, Poulsen – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen

FC Nordsjælland(4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Tverskov, Svensson, Hansen – Osman, Ingvartsen, Schjelderup

Dom:
Silkeborg leverede en flot indsats mod Brøndby i sidste weekend, men så ikke skarpe ud i torsdagens skuffende nederlag til Fredericia.

Kent Nielsens mandskab er uden sejr i hele 12 ligasejre i streg, og der kan også blive langt til point her, hvor de godt nok har hjemmebanefordel, men hvor kunstgræsunderlaget passer gæsterne mindst lige så godt.

FC Nordsjælland kan potentielt overtage tredjepladsen, hvis FCK taber til FC Midtjylland, og sådan som ‘’tigrene’’ har spillet i de to første kampe i mesterskabsspillet, skal der være gode chancer for netop det.

2-0 til FCN. 

Spilforslag:
FC Nordsjælland vinder til odds 2.00 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stort medie fremhæver FCM-flop

– De lignede lort!

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stor skuffelse

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Bekræfter FC København-historie

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FC København viser interesse for Udinese-spiller