Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 14.30
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Slutspil: Gruppespillet, pulje 1
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siflbk #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Hjemmeholdet er allerede rykket ud af Superligaen, så for Kent Nielsen hander det om at få en god afslutning, der kan trækkes med over til starten af næste sæson i NordicBet Ligaen.
Til opgøret mod Lyngby er han uden en karantæneramt Kees Luijckx, og så er det langt fra sikkert, at Mads Emil Madsen er til rådighed. Han er blevet købt af LASK Linz og skifter 3. august, men er altså tilbage i Silkeborg nu.
Svenn Crone vender tilbage efter overstået karantæne.
Lyngby BK:
Efter en fremragende start på sæsonen er Lyngby efterhånden endt i store problemer i Superligaen. Holdet tabte senest med 1-3 ude til OB, efter Kevin Tshiembe fik rødt kort i anden halvleg, og dermed ligger man til at ende som treer i puljen.
Holdet har været i rigtig dårlig form i 2020.
En tredjeplads vil betyde, at holdet skal møde den anden puljetreer – Hobro IK – over to kampe, hvor taberen af de kampe rykker ud.
Klubben har bare fået to point i de sidste otte kampe i Superligaen, og presset er i den grad på Christian Nielsens tropper.
Senest var truppen ramt af skader og sygdom – Jesper Christiansen og Nicolai Geertsen var syge, mens André Riel, Emil Nielsen, Adam Sørensen og Lasse Fosgaard var ude med skader. De er allesammen – med undtagelse af Nicolai Geertsen – også ude af truppen mod Silkeborg.
Ude er også Kevin Tshiembe, der er i karantæne.
Karantæner:
Silkeborg IF: Kees Luijckx
Lyngby Boldklub: Kevin Tshiembe
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Romo – Carstensen, Alves, Hagelskjær, Dahl – Brink, Lesniak, Kaalund – Vallys, Moberg – Brumado
Lyngby Boldklub (3-5-2): Mikkelsen – Gregor, Enghardt, Winther – Jørgensen, Rømer, Corlu, Hebo, Da Silva – Gytkjær, Marcussen
Profilen:
Han har scoret bare fire gange i Superligaen, men halvdelen af de mål har Gustav Marcussen sat ind mod Silkeborg. Den hurtige og driblestærke offensivspiller har det godt mod SIF’s svage defensiv, der ofte står højt i banen.
Vidste du, at..:
Silkeborg IF har det ikke godt med kampe mod Lyngby Boldklub. Ni kampe i streg har holdet ikke formået at slå Lyngby i Superliga-regi, og ej heller i sidste sæsons NordicBet Liga kunne SIF slå Lyngby. Alle tre kampe tabte midtjyderne, så det er ikke en modstander, SIF har det så godt med.
Dom:
Silkeborg IF er allerede rykket ud af landets bedste række, og Lyngby er i fare for at gøre det samme. Med tre point op til SønderjyskE på andenpladsen i puljen er der gode chancer for, at det bliver Lyngby, der ender i playoff om at undgå at rykke ud mod den anden puljetreer, Hobro IK.
Christian Nielsens mandskab har det normalt rigtig godt mod Silkeborg, men omvendt har man bare hentet to point i de sidste otte Superliga-kampe. Med andre ord er Lyngby i forfærdelig form.
Man burde kunne se, at udeholdet kan og vil det mere end Silkeborg. Men spørgsmålet er, om kvaliteten er der med tanke på de mange skader, man døjer med for tiden.
Vi tror, det ender i en pointdeler. 1-1. Og Lyngby skal dermed håbe på, at SønderjyskE ikke vinder over OB, så man i den sidste indbyrdes kamp fortsat har mulighed for at komme forbi SønderjyskE i kampen om at undgå at bliver treer.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
EKSKLUSIVT Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
GOG buldrer forbi bundhold
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Her kan du se Danmark mod Belarus
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Chok i OB – siger op efter seks dage
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
