Optakt: Silkeborg IF – Viborg FF

Silkeborg har spillet tre kampe, uden at der har været mål i kampene, og Kent Nielsens mandskab skal nu op mod den anden oprykker fra Viborg, der har fået fire point i de første tre runder.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 18.30
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifvff #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
0-0, 0-0, 0-0. Sidst Silkeborg var i Superligaen, skulle holdet næsten frem til afslutningen på sæsonen for at få holde buret rent, men Nicolai Larsen har indledt denne sæson med tre clean sheets.

Det har keeperen gjort i samarbejde med sit forsvar, der anført af Tobias Salquist har leveret gode præstationer, så det er i den anden ende, at Kent Nielsen håber på at se mere.

Silkeborg har sådan set skabt muligheder, men midtjyderne har ikke taget chancerne. Bedst symboliseret ved angriber Alexander Lind, der spillede en fin kamp mod AaB, men ikke udnyttede den store mulighed, han fik i anden halvleg af opgøret. Og sådan har det været for SIF til at starte sæsonen.

Oprykkerne har været uden Nicklas Helenius, og det er tydeligt, at man savner den store angriber, der plejer at være træfsikker. Han spillede i sidste uge 45 minutter i en testkamp, så han bør snart være klar til at indgå i truppen. Men han er næppe med fra start, når han end ikke var på bænken mod AaB. Silkeborg har skrevet kontrakt med 23-årige Gustav Marcussen, der kan få en rolle i opgøret.

Stefan Teitur Thordarson kom ind senest efter sin skadespause, og han nærmer sig også en plads i startopstillingen. Silkeborg er fortsat uden langtidsskadede Milan Massop.

Viborg FF:
Viborg åbnede med en sejr i Farum, spillede siden uafgjort i Brøndby, og så tabte man senest til vicemestrene fra FC Midtjylland. Så Viborg har været igennem tre meget svære kampe, og på papiret er denne kamp den letteste af de fire.

Lars Friis’ mandskab vandt 1. division i sidste sæson og har indtil videre set godt ud i denne sæson. Mod FC Midtjylland var man dog næstbedst og tabte fortjent.

Men Viborg kan alligevel se tilbage på en positiv sæsonstart, og begge oprykkere har vist kvaliteter – det bliver med andre ord en hård sæson for alle, for bundstriden bliver vild med ingen store nedrykningsfavoritter.

Viborg kommer formentlig til opgøret uden Jay-Rot Grot, Mads Søndergaard og Mads Frederiksen. De tre har misset de tre foregående kampe.

VFF har store kvaliteter på dødbolde og har allerede lavet mål i denne sæson efter dødbolde, og det kan sagtens blive nøglen mod et SIF-hold, der har mange teknisk stærke spillere på banen. 

Karantæne:
Silkeborg IF: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, Dahl – Kaalund, Brink, Thordarson – Vallys, Oggesen – Lind

Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Lonwijk, J. Grønning, Bonde – Bech, S. Grønning, Bakiz

Profilen:
Christian Sørensen kan blive rigtig vigtig for Viborg i opgøret mod Silkeborg. Han sparker fremragende dødbolde, er dygtig til at kaste indkast, og SIF har vist sårbarhed på standardsituationer. Samtidig skal han defensivt være med til at lukke ned for Rasmus Carstensen, SIF’s højre back, der har en kæmpe motor. Og så er SIF i øvrigt Christian Sørensens tidligere klub.

Vidste du, at..:
Det er aldrig sket før, at et hold har en målscore på 0-0 efter tre runder af Superligaen. Det har Silkeborg IF altså formået i denne sæson, og man tangerer i øvrigt egen klubrekord, hvis man enten ikke scorer eller ikke lukket mål ind mod Viborg. Det vil i så fald være fjerde kamp i streg uden enten mål imod eller scoret mål.

Dom:
Det er fristende at tippe 0-0 igen, men kigger man nærmere på Silkeborg resultater, er det ikke, fordi der ikke er muligheder i kampene. Alene i opgøret mod AaB havde der været tre store muligheder i de første 10 minutter.

Så nu må der komme nogle mål – det har der været i alle Viborgs kampe – og vi forventer, at de to oprykkere er meget lige. 1-1 ender det i Silkeborg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Philip Billing tabte kæben

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Helt på røven over Victor Froholdt

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Hvem holder partilederne med i fodbold?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Klar besked til danske debutanter

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Nu flytter anfører til Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Kæmpe nyhed i udlandet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Divisionsforeningen med markant udmelding

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Av, FCK! Her er de værst af alle

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

– Presset er på Danmark!

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Victor Froholdt undviger FC København-misere

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues