Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 18.30
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifvff #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
0-0, 0-0, 0-0. Sidst Silkeborg var i Superligaen, skulle holdet næsten frem til afslutningen på sæsonen for at få holde buret rent, men Nicolai Larsen har indledt denne sæson med tre clean sheets.
Det har keeperen gjort i samarbejde med sit forsvar, der anført af Tobias Salquist har leveret gode præstationer, så det er i den anden ende, at Kent Nielsen håber på at se mere.
Silkeborg har sådan set skabt muligheder, men midtjyderne har ikke taget chancerne. Bedst symboliseret ved angriber Alexander Lind, der spillede en fin kamp mod AaB, men ikke udnyttede den store mulighed, han fik i anden halvleg af opgøret. Og sådan har det været for SIF til at starte sæsonen.
Oprykkerne har været uden Nicklas Helenius, og det er tydeligt, at man savner den store angriber, der plejer at være træfsikker. Han spillede i sidste uge 45 minutter i en testkamp, så han bør snart være klar til at indgå i truppen. Men han er næppe med fra start, når han end ikke var på bænken mod AaB. Silkeborg har skrevet kontrakt med 23-årige Gustav Marcussen, der kan få en rolle i opgøret.
Stefan Teitur Thordarson kom ind senest efter sin skadespause, og han nærmer sig også en plads i startopstillingen. Silkeborg er fortsat uden langtidsskadede Milan Massop.
Viborg FF:
Viborg åbnede med en sejr i Farum, spillede siden uafgjort i Brøndby, og så tabte man senest til vicemestrene fra FC Midtjylland. Så Viborg har været igennem tre meget svære kampe, og på papiret er denne kamp den letteste af de fire.
Lars Friis’ mandskab vandt 1. division i sidste sæson og har indtil videre set godt ud i denne sæson. Mod FC Midtjylland var man dog næstbedst og tabte fortjent.
Men Viborg kan alligevel se tilbage på en positiv sæsonstart, og begge oprykkere har vist kvaliteter – det bliver med andre ord en hård sæson for alle, for bundstriden bliver vild med ingen store nedrykningsfavoritter.
Viborg kommer formentlig til opgøret uden Jay-Rot Grot, Mads Søndergaard og Mads Frederiksen. De tre har misset de tre foregående kampe.
VFF har store kvaliteter på dødbolde og har allerede lavet mål i denne sæson efter dødbolde, og det kan sagtens blive nøglen mod et SIF-hold, der har mange teknisk stærke spillere på banen.
Karantæne:
Silkeborg IF: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, Dahl – Kaalund, Brink, Thordarson – Vallys, Oggesen – Lind
Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Lonwijk, J. Grønning, Bonde – Bech, S. Grønning, Bakiz
Profilen:
Christian Sørensen kan blive rigtig vigtig for Viborg i opgøret mod Silkeborg. Han sparker fremragende dødbolde, er dygtig til at kaste indkast, og SIF har vist sårbarhed på standardsituationer. Samtidig skal han defensivt være med til at lukke ned for Rasmus Carstensen, SIF’s højre back, der har en kæmpe motor. Og så er SIF i øvrigt Christian Sørensens tidligere klub.
Vidste du, at..:
Det er aldrig sket før, at et hold har en målscore på 0-0 efter tre runder af Superligaen. Det har Silkeborg IF altså formået i denne sæson, og man tangerer i øvrigt egen klubrekord, hvis man enten ikke scorer eller ikke lukket mål ind mod Viborg. Det vil i så fald være fjerde kamp i streg uden enten mål imod eller scoret mål.
Dom:
Det er fristende at tippe 0-0 igen, men kigger man nærmere på Silkeborg resultater, er det ikke, fordi der ikke er muligheder i kampene. Alene i opgøret mod AaB havde der været tre store muligheder i de første 10 minutter.
Så nu må der komme nogle mål – det har der været i alle Viborgs kampe – og vi forventer, at de to oprykkere er meget lige. 1-1 ender det i Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
Manchester United rasende
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
Albert Grønbæk skifter agent
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Hård kritik af FC København-stjerne
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Aldrig set før
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
