Optakt: Silkeborg IF – Viborg FF

Silkeborg har spillet tre kampe, uden at der har været mål i kampene, og Kent Nielsens mandskab skal nu op mod den anden oprykker fra Viborg, der har fået fire point i de første tre runder.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 18.30
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifvff #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
0-0, 0-0, 0-0. Sidst Silkeborg var i Superligaen, skulle holdet næsten frem til afslutningen på sæsonen for at få holde buret rent, men Nicolai Larsen har indledt denne sæson med tre clean sheets.

Det har keeperen gjort i samarbejde med sit forsvar, der anført af Tobias Salquist har leveret gode præstationer, så det er i den anden ende, at Kent Nielsen håber på at se mere.

Silkeborg har sådan set skabt muligheder, men midtjyderne har ikke taget chancerne. Bedst symboliseret ved angriber Alexander Lind, der spillede en fin kamp mod AaB, men ikke udnyttede den store mulighed, han fik i anden halvleg af opgøret. Og sådan har det været for SIF til at starte sæsonen.

Oprykkerne har været uden Nicklas Helenius, og det er tydeligt, at man savner den store angriber, der plejer at være træfsikker. Han spillede i sidste uge 45 minutter i en testkamp, så han bør snart være klar til at indgå i truppen. Men han er næppe med fra start, når han end ikke var på bænken mod AaB. Silkeborg har skrevet kontrakt med 23-årige Gustav Marcussen, der kan få en rolle i opgøret.

Stefan Teitur Thordarson kom ind senest efter sin skadespause, og han nærmer sig også en plads i startopstillingen. Silkeborg er fortsat uden langtidsskadede Milan Massop.

Viborg FF:
Viborg åbnede med en sejr i Farum, spillede siden uafgjort i Brøndby, og så tabte man senest til vicemestrene fra FC Midtjylland. Så Viborg har været igennem tre meget svære kampe, og på papiret er denne kamp den letteste af de fire.

Lars Friis’ mandskab vandt 1. division i sidste sæson og har indtil videre set godt ud i denne sæson. Mod FC Midtjylland var man dog næstbedst og tabte fortjent.

Men Viborg kan alligevel se tilbage på en positiv sæsonstart, og begge oprykkere har vist kvaliteter – det bliver med andre ord en hård sæson for alle, for bundstriden bliver vild med ingen store nedrykningsfavoritter.

Viborg kommer formentlig til opgøret uden Jay-Rot Grot, Mads Søndergaard og Mads Frederiksen. De tre har misset de tre foregående kampe.

VFF har store kvaliteter på dødbolde og har allerede lavet mål i denne sæson efter dødbolde, og det kan sagtens blive nøglen mod et SIF-hold, der har mange teknisk stærke spillere på banen. 

Karantæne:
Silkeborg IF: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, Dahl – Kaalund, Brink, Thordarson – Vallys, Oggesen – Lind

Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Lonwijk, J. Grønning, Bonde – Bech, S. Grønning, Bakiz

Profilen:
Christian Sørensen kan blive rigtig vigtig for Viborg i opgøret mod Silkeborg. Han sparker fremragende dødbolde, er dygtig til at kaste indkast, og SIF har vist sårbarhed på standardsituationer. Samtidig skal han defensivt være med til at lukke ned for Rasmus Carstensen, SIF’s højre back, der har en kæmpe motor. Og så er SIF i øvrigt Christian Sørensens tidligere klub.

Vidste du, at..:
Det er aldrig sket før, at et hold har en målscore på 0-0 efter tre runder af Superligaen. Det har Silkeborg IF altså formået i denne sæson, og man tangerer i øvrigt egen klubrekord, hvis man enten ikke scorer eller ikke lukket mål ind mod Viborg. Det vil i så fald være fjerde kamp i streg uden enten mål imod eller scoret mål.

Dom:
Det er fristende at tippe 0-0 igen, men kigger man nærmere på Silkeborg resultater, er det ikke, fordi der ikke er muligheder i kampene. Alene i opgøret mod AaB havde der været tre store muligheder i de første 10 minutter.

Så nu må der komme nogle mål – det har der været i alle Viborgs kampe – og vi forventer, at de to oprykkere er meget lige. 1-1 ender det i Silkeborg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





FCK meldes varm på målfarlig kantspiller


Ny cheftræner stort set på plads i United

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Frendrup scorer for første gang i et år

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afviser millionbud fra Brøndby

Mohamed Daramy vender tilbage

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Juventus kørte Cremonese over

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

FCK-boss kan snart præsentere noget

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter