Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #sjeaab #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
Øv, SønderjyskE. Håbet levede en halv times tid for de danske pokalvindere, der spillede friskt til i opgøret mod Viktoria Plzen i Europa League-kvalifikationen og skabte muligheder torsdag aften, men et tyndt straffespark til Plzen satte hjemmeholdet i gang.
Og da der ved pausen stod 2-0, var opgøret reelt forbi. Det endte 3-0 til Viktoria Plzen. Det var ellers ikke, fordi danskerne var uden muligheder. Offensivt var man nærgående men savnede marginaler, og defensivt begik man lidt for store fejl, som da målmand Lawrence Thomas tabte et ufarligt indlæg og siden – ifølge dommeren – begik straffespark, da han forsøgte at redde bolden, der var dumpet ned foran en modstander. Det var dyre internationale lærepenge.
Nu skifter fokus så til Superligaen for Glen Riddersholms tropper, hvor man vandt i åbningsrunden med 2-0 over FC Midtjylland og siden tabte med 1-4 ude mod Vejle.
Rilwan Hassan måtte udgå skadet af ogpøret mod Viktoria Plzen, og han må også melde afbud til kampen mod AaB ligesom holdkammerat Marc Pedersen. Nicolai Flø er ligeledes ude på grund af sygdom.
Jeppe Simonsen er tilbage efter en længerevarende skadespause.
AaB:
De har fortsat til gode at lukke mål ind i AaB, og det fortæller en historie om et hold, der har haft stor fokus på defensiven og presspillet. Efter at have spillet 0-0 ude mod Lyngby i første runde, vandt man senest med 1-0 over AC Horsens. Fælles for de to kampe var, at man sådan set skabte rigeligt med muligheder til at vinde.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – FC København
Nu har man fire point og et godt defensivt udgangspunkt, som i øvrigt følger den tendens, man så fra holdet i mesterskabsspillet mod slutningen af sidste sæson.
Lucas Andersen fik comeback senest, men han starter formentlig ikke inde i opgøret, da man kan spille den sikkert med ham. Kasper Pedersen og Rasmus Thelander har været skadet i de første par runder og er heller ikke blevet klar til søndagens opgør.
Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
AaB: Tim Prica
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Gartenmann, Kanstrup, Banggaard – Bah, Albæk, Ekani, Dal Hende – Eskesen, Jacobsen, Absalosen
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Granli, Ross – Pallesen, Ferreira, Fossum, Ahlmann – Kusk, van Weert, Børsting
Profilen:
Anders K. Jacobsen fejrede store triumfer med AaB, da han spillede i klubben, men han har også gjort ondt på nordjyderne. For eksempel i pokalfinalen, der blev spillet 1. juli, hvor han satte begge SønderjyskE’s mål ind i sejren på 2-0.
Vidste du, at..:
AaB er en af de modstandere, SønderjyskE har det sværest imod på Sydbank Park. Haderslev-klubben har tabt fem af de seneste syv hjemmekampe mod AaB, mens de to, AaB ikke har vundet, er endt uafgjort.
Læs også:Den vildeste karriere: PL som 16-årig, arbejde på byggeplads og nu Superliga
Dom:
Hvor trætte ben er der i SønderjyskE efter kampen i Tjekkiet torsdag aften? Det vil vise sig, når AaB kommer på besøg. Nordjyderne er omvendt godt kørende og er lige nu et hold, der er svært at slå.
Det tegner umiddelbart til at blive en målfattig kamp, for de to hold er normalt ganske gode til at holde modstanderne fra store chancer.
Vi tror, at de mærker de tunge ben i Haderslev, og at det bliver AaB’s fordel. 1-0 til AaB.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:AC Horsens holder lille dør på klem for tidligere FCK-spiller
Læs også:Endnu et trofæ til Bayern i europæisk finale
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
– Det har man nok aldrig set før
Her kan du se VM-lodtrækningen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
