Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #sjeaab #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
Øv, SønderjyskE. Håbet levede en halv times tid for de danske pokalvindere, der spillede friskt til i opgøret mod Viktoria Plzen i Europa League-kvalifikationen og skabte muligheder torsdag aften, men et tyndt straffespark til Plzen satte hjemmeholdet i gang.
Og da der ved pausen stod 2-0, var opgøret reelt forbi. Det endte 3-0 til Viktoria Plzen. Det var ellers ikke, fordi danskerne var uden muligheder. Offensivt var man nærgående men savnede marginaler, og defensivt begik man lidt for store fejl, som da målmand Lawrence Thomas tabte et ufarligt indlæg og siden – ifølge dommeren – begik straffespark, da han forsøgte at redde bolden, der var dumpet ned foran en modstander. Det var dyre internationale lærepenge.
Nu skifter fokus så til Superligaen for Glen Riddersholms tropper, hvor man vandt i åbningsrunden med 2-0 over FC Midtjylland og siden tabte med 1-4 ude mod Vejle.
Rilwan Hassan måtte udgå skadet af ogpøret mod Viktoria Plzen, og han må også melde afbud til kampen mod AaB ligesom holdkammerat Marc Pedersen. Nicolai Flø er ligeledes ude på grund af sygdom.
Jeppe Simonsen er tilbage efter en længerevarende skadespause.
AaB:
De har fortsat til gode at lukke mål ind i AaB, og det fortæller en historie om et hold, der har haft stor fokus på defensiven og presspillet. Efter at have spillet 0-0 ude mod Lyngby i første runde, vandt man senest med 1-0 over AC Horsens. Fælles for de to kampe var, at man sådan set skabte rigeligt med muligheder til at vinde.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – FC København
Nu har man fire point og et godt defensivt udgangspunkt, som i øvrigt følger den tendens, man så fra holdet i mesterskabsspillet mod slutningen af sidste sæson.
Lucas Andersen fik comeback senest, men han starter formentlig ikke inde i opgøret, da man kan spille den sikkert med ham. Kasper Pedersen og Rasmus Thelander har været skadet i de første par runder og er heller ikke blevet klar til søndagens opgør.
Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
AaB: Tim Prica
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Gartenmann, Kanstrup, Banggaard – Bah, Albæk, Ekani, Dal Hende – Eskesen, Jacobsen, Absalosen
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Granli, Ross – Pallesen, Ferreira, Fossum, Ahlmann – Kusk, van Weert, Børsting
Profilen:
Anders K. Jacobsen fejrede store triumfer med AaB, da han spillede i klubben, men han har også gjort ondt på nordjyderne. For eksempel i pokalfinalen, der blev spillet 1. juli, hvor han satte begge SønderjyskE’s mål ind i sejren på 2-0.
Vidste du, at..:
AaB er en af de modstandere, SønderjyskE har det sværest imod på Sydbank Park. Haderslev-klubben har tabt fem af de seneste syv hjemmekampe mod AaB, mens de to, AaB ikke har vundet, er endt uafgjort.
Læs også:Den vildeste karriere: PL som 16-årig, arbejde på byggeplads og nu Superliga
Dom:
Hvor trætte ben er der i SønderjyskE efter kampen i Tjekkiet torsdag aften? Det vil vise sig, når AaB kommer på besøg. Nordjyderne er omvendt godt kørende og er lige nu et hold, der er svært at slå.
Det tegner umiddelbart til at blive en målfattig kamp, for de to hold er normalt ganske gode til at holde modstanderne fra store chancer.
Vi tror, at de mærker de tunge ben i Haderslev, og at det bliver AaB’s fordel. 1-0 til AaB.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:AC Horsens holder lille dør på klem for tidligere FCK-spiller
Læs også:Endnu et trofæ til Bayern i europæisk finale
AaB på rov i FC København
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Han erstatter Bo Henriksen
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
