Optakt: SønderjyskE – AaB

Det blev til et exit torsdag i Europa, så nu skifter fokus permanent til Superligaen for det danske mandskab SønderjyskE, der søndag får besøg af AaB.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #sjeaab #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE:
Øv, SønderjyskE. Håbet levede en halv times tid for de danske pokalvindere, der spillede friskt til i opgøret mod Viktoria Plzen i Europa League-kvalifikationen og skabte muligheder torsdag aften, men et tyndt straffespark til Plzen satte hjemmeholdet i gang.

Og da der ved pausen stod 2-0, var opgøret reelt forbi. Det endte 3-0 til Viktoria Plzen. Det var ellers ikke, fordi danskerne var uden muligheder. Offensivt var man nærgående men savnede marginaler, og defensivt begik man lidt for store fejl, som da målmand Lawrence Thomas tabte et ufarligt indlæg og siden – ifølge dommeren – begik straffespark, da han forsøgte at redde bolden, der var dumpet ned foran en modstander. Det var dyre internationale lærepenge.

Nu skifter fokus så til Superligaen for Glen Riddersholms tropper, hvor man vandt i åbningsrunden med 2-0 over FC Midtjylland og siden tabte med 1-4 ude mod Vejle.

Rilwan Hassan måtte udgå skadet af ogpøret mod Viktoria Plzen, og han må også melde afbud til kampen mod AaB ligesom holdkammerat Marc Pedersen. Nicolai Flø er ligeledes ude på grund af sygdom.

Jeppe Simonsen er tilbage efter en længerevarende skadespause.

AaB:
De har fortsat til gode at lukke mål ind i AaB, og det fortæller en historie om et hold, der har haft stor fokus på defensiven og presspillet. Efter at have spillet 0-0 ude mod Lyngby i første runde, vandt man senest med 1-0 over AC Horsens. Fælles for de to kampe var, at man sådan set skabte rigeligt med muligheder til at vinde.

Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – FC København

Nu har man fire point og et godt defensivt udgangspunkt, som i øvrigt følger den tendens, man så fra holdet i mesterskabsspillet mod slutningen af sidste sæson.

Lucas Andersen fik comeback senest, men han starter formentlig ikke inde i opgøret, da man kan spille den sikkert med ham. Kasper Pedersen og Rasmus Thelander har været skadet i de første par runder og er heller ikke blevet klar til søndagens opgør.

Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
AaB: Tim Prica

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Gartenmann, Kanstrup, Banggaard – Bah, Albæk, Ekani, Dal Hende – Eskesen, Jacobsen, Absalosen

AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Granli, Ross – Pallesen, Ferreira, Fossum, Ahlmann – Kusk, van Weert, Børsting

Profilen:
Anders K. Jacobsen fejrede store triumfer med AaB, da han spillede i klubben, men han har også gjort ondt på nordjyderne. For eksempel i pokalfinalen, der blev spillet 1. juli, hvor han satte begge SønderjyskE’s mål ind i sejren på 2-0. 

Vidste du, at..:
AaB er en af de modstandere, SønderjyskE har det sværest imod på Sydbank Park. Haderslev-klubben har tabt fem af de seneste syv hjemmekampe mod AaB, mens de to, AaB ikke har vundet, er endt uafgjort.

Læs også:Den vildeste karriere: PL som 16-årig, arbejde på byggeplads og nu Superliga

Dom:
Hvor trætte ben er der i SønderjyskE efter kampen i Tjekkiet torsdag aften? Det vil vise sig, når AaB kommer på besøg. Nordjyderne er omvendt godt kørende og er lige nu et hold, der er svært at slå.

Det tegner umiddelbart til at blive en målfattig kamp, for de to hold er normalt ganske gode til at holde modstanderne fra store chancer.

Vi tror, at de mærker de tunge ben i Haderslev, og at det bliver AaB’s fordel. 1-0 til AaB.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:AC Horsens holder lille dør på klem for tidligere FCK-spiller
Læs også:Endnu et trofæ til Bayern i europæisk finale




Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Satme godt set, Jacob Neestrup!

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

“Har set ham fra OB få karantæne”

Superliga-legende stråler som 41-årig

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Slut: FC København vinder intenst derby

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

‘Tæt på ren elendighed’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

FC Midtjylland kan score gode penge

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Kongesæson – de køber Pep Biel

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF