Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #vbfck #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Før tredje runde er Vejle Boldklub det mest scorende hold i Superligaen, og det er naturligvis værd at tage med for Constantin Galca og co., der i seneste runde vandt hele 4-1 over SønderjyskE’s pokalvindere.
Søndag får vejlenserne for alvor at mærke, at Superligaen er tilbage i byen, når FC København kommer på besøg.
Mens Vejle kan glæde sig over de mange mål, må klubben samtidig notere sig, at man også er et af to hold, der har lukket flest mål ind i de første to kampe. Fem mål er blevet indkasseret, men VB deler trods alt sidstepladsen på den liste. Med hvem? FC København!
Der har været gang i svingdøren i Nørreskoven i ugen op til FCK-kampen. Vejle har forstærket sig med franskmanden Kevin Yamga, mens forsvarsspiller Arlind Ajeti er vendt retur til Italien.
Anfører Jacob Schoop og Viljormur Davidsen er ude af opgøret på grund af skader, men Tobias Mølgaard er omvendt tilbage i kamptruppen, og nyerhvervelsen Luis Henrique kan få sin debut.
FC København:
Ståle Solbakkens mandskab går benhårdt efter at vippe FC Midtjylland af piden og tage tronen tilbage i dansk fodbold. Efter to runder er FC København på næstsidstepaldsen med nul point.
Det kan man kalde en elendig sæsonstart, og presset er derfor massivt på københavnerne forud for søndagens opgør.
Læs også:AaB-boss lavede millionhandel med Brøndby: Det var jo en stor transfer
2020 har generelt været et dårligt år i Superliga-regi for FC København, men klubben har gjort det godt i Europa, og det er trods alt solstråler gennem nogle sorte skyer. Torsdag vandt FCK også i Europa, da det blev 3-0 over Piast Gliwice.
På papiret ligner det en sikker sejr, men historien er en anden. Særligt i anden halvleg vadede polakkerne i chancer, og havde FCK været oppe mod en bedre modstander, var det gået skævt. Noget er galt i FCK i øjeblikket.
Mod Piast Gliwice måtte Ragnar Sigurdsson udgå med noget, der lignede en skade, men han er med i truppen til Vejle-kampen. Det samme er Nicolai Boilesen og nyindkøbte Peter Ankersen.
Nicolaj Thomsen er fortsat ude, og det samme er Andreas Bjelland. Rasmus Falk og Jens Stage er også blevet skadet og sidder over.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Greve, Ojala, Amundsen – Ezzatollahi, Hetemi – Mucolli, Montiel, Sousa – Faghir
FC København (4-4-2): Johnsson – Bartolec, Nelsson, Sigurdsson, Bengtsson – Biel, Zeca, Mudrazija, Fischer – Wind, Wilczek
Profilen:
Arbnor Mucolli startede ude i Vejles seneste kamp mod SønderjyskE. Det gør han formentlig ikke søndag aften. På et kvarter mod SønderjyskE scorede stortalentet to gange, og særligt det andet mål var bemærkelsesværdigt. FC Københavns forsvar er ikke det hurtigste i verden, og de kan sagtens få store problemer mod Mucolli.
Vidste du, at..:
Den på papiret mest bemærkelsesværdige kamp mellem de to mandskaber fandt sted i Vejle lige efter årtunsindskiftet. Dengang vandt FC København hele 7-2 i Nørreskoven, og sådan lignede det ikke, at det skulle gå, da der kun stod 2-0 ved pausen. Harald Brattbakk lavede hattrick for FCK i storsejren.
Læs også:Ståle om tidligere FCK-profil: Vi har brug for typer som ham
Dom:
FC København møder en oprykker få dage før, at de spiller en meget vigtig europæisk kamp. I “gamle” dage var det ensbetydende med, at FCK havde kørt en stille og rolig 2-0-sejr hjem uden at anstrenge sig mere end nødvendigt.
Den tid er forbi. I hvert fald for en stund.
FCK skal helt sikkert nok få sin sag for mod Vejle, der ikke har nogen grund til at frygte de danske vicemestre. Vi spår en underholdene kamp i Nørreskoven, og overraskelsen lurer. Vejle vinder 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:FC København skal møde kroater i Europa League
Læs også:Mikkel Kirkeskov efter nederlag til FCK: Giver ikke meget væk
Læs også:Jonas Wind om brandvarm Wilczek: Ikke så ringe endda
LIVE
TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
Liverpool tager storsejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
