Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #vbfck #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Før tredje runde er Vejle Boldklub det mest scorende hold i Superligaen, og det er naturligvis værd at tage med for Constantin Galca og co., der i seneste runde vandt hele 4-1 over SønderjyskE’s pokalvindere.
Søndag får vejlenserne for alvor at mærke, at Superligaen er tilbage i byen, når FC København kommer på besøg.
Mens Vejle kan glæde sig over de mange mål, må klubben samtidig notere sig, at man også er et af to hold, der har lukket flest mål ind i de første to kampe. Fem mål er blevet indkasseret, men VB deler trods alt sidstepladsen på den liste. Med hvem? FC København!
Der har været gang i svingdøren i Nørreskoven i ugen op til FCK-kampen. Vejle har forstærket sig med franskmanden Kevin Yamga, mens forsvarsspiller Arlind Ajeti er vendt retur til Italien.
Anfører Jacob Schoop og Viljormur Davidsen er ude af opgøret på grund af skader, men Tobias Mølgaard er omvendt tilbage i kamptruppen, og nyerhvervelsen Luis Henrique kan få sin debut.
FC København:
Ståle Solbakkens mandskab går benhårdt efter at vippe FC Midtjylland af piden og tage tronen tilbage i dansk fodbold. Efter to runder er FC København på næstsidstepaldsen med nul point.
Det kan man kalde en elendig sæsonstart, og presset er derfor massivt på københavnerne forud for søndagens opgør.
Læs også:AaB-boss lavede millionhandel med Brøndby: Det var jo en stor transfer
2020 har generelt været et dårligt år i Superliga-regi for FC København, men klubben har gjort det godt i Europa, og det er trods alt solstråler gennem nogle sorte skyer. Torsdag vandt FCK også i Europa, da det blev 3-0 over Piast Gliwice.
På papiret ligner det en sikker sejr, men historien er en anden. Særligt i anden halvleg vadede polakkerne i chancer, og havde FCK været oppe mod en bedre modstander, var det gået skævt. Noget er galt i FCK i øjeblikket.
Mod Piast Gliwice måtte Ragnar Sigurdsson udgå med noget, der lignede en skade, men han er med i truppen til Vejle-kampen. Det samme er Nicolai Boilesen og nyindkøbte Peter Ankersen.
Nicolaj Thomsen er fortsat ude, og det samme er Andreas Bjelland. Rasmus Falk og Jens Stage er også blevet skadet og sidder over.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Greve, Ojala, Amundsen – Ezzatollahi, Hetemi – Mucolli, Montiel, Sousa – Faghir
FC København (4-4-2): Johnsson – Bartolec, Nelsson, Sigurdsson, Bengtsson – Biel, Zeca, Mudrazija, Fischer – Wind, Wilczek
Profilen:
Arbnor Mucolli startede ude i Vejles seneste kamp mod SønderjyskE. Det gør han formentlig ikke søndag aften. På et kvarter mod SønderjyskE scorede stortalentet to gange, og særligt det andet mål var bemærkelsesværdigt. FC Københavns forsvar er ikke det hurtigste i verden, og de kan sagtens få store problemer mod Mucolli.
Vidste du, at..:
Den på papiret mest bemærkelsesværdige kamp mellem de to mandskaber fandt sted i Vejle lige efter årtunsindskiftet. Dengang vandt FC København hele 7-2 i Nørreskoven, og sådan lignede det ikke, at det skulle gå, da der kun stod 2-0 ved pausen. Harald Brattbakk lavede hattrick for FCK i storsejren.
Læs også:Ståle om tidligere FCK-profil: Vi har brug for typer som ham
Dom:
FC København møder en oprykker få dage før, at de spiller en meget vigtig europæisk kamp. I “gamle” dage var det ensbetydende med, at FCK havde kørt en stille og rolig 2-0-sejr hjem uden at anstrenge sig mere end nødvendigt.
Den tid er forbi. I hvert fald for en stund.
FCK skal helt sikkert nok få sin sag for mod Vejle, der ikke har nogen grund til at frygte de danske vicemestre. Vi spår en underholdene kamp i Nørreskoven, og overraskelsen lurer. Vejle vinder 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:FC København skal møde kroater i Europa League
Læs også:Mikkel Kirkeskov efter nederlag til FCK: Giver ikke meget væk
Læs også:Jonas Wind om brandvarm Wilczek: Ikke så ringe endda
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
FC København-boss reagerer på tilråb
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
