Optakt: SønderjyskE – AaB

To mandskaber på jagt efter selvtillid og vigtige point mødes i Haderslev søndag. Hvem vinder?



Kampfakta:
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Søndag klokken 14.00
På tv: Canal 8 Sport
Twitter: #sjeaab
 
Holdnyt:
SønderjyskE:
SønderjyskE fik sig et vigtigt point fra Odense, hvilket hjælper til at holde afstanden til sprællende nedrykningsstregen, hvor FC Vestsjælland på den forkerte side for alvor er begyndt at røre på sig. 

Der er otte point tilbronzemedaljerne og otte point til nedrykning, men selv om det placerer SønderjyskE med afstand til de to eneste reelle sændingsmomenter tilbage i ligaen,  er der ingen tvivl om, at der bliver kigget mest ned i tabellen. SønderjyskE har hentet bare et point i de seneste tre kampe, så pilen peger ingenlunde op.

Et kuriosum i kampen er det, at træner Lars Søndergaard med en sejr kan sende Sønderjyske op over sin kommende arbejdsgiver fra AaB, der også har svært ved at samle mange point.
 
Til kampen må Søndergaard formentlig fortsat undvære Tommy Bechmann, der har været skadet i de seneste kampe samt Henrik Hansen og  Baldur Sigurdsson. Bo Storm glider ud af SønderjyskE-truppen, hvor holdet dog kan glæde sig over, at Pierre Kanstrup igen er klar efter sygdom.

AaB:
De danske mestre lider i øjeblikket og uroen ulmer. Bare et point i de seneste fem kampe er det blevet til for træner AaB, der som bekendt mister træner Kent Nielsen til OB efter sæsonen. Senest blev det til et nederlag ude mod bundproppen fra FC Vestsjælland og der har siden været kritiske røster om, at Kent Nielsen ikke formår at motivere spillerne godt nok til kampen på grund af det snarlige klubskifte. Den historie har sportsdirektør Allan Gaarde på det kraftigste afvist og sandheden er da også, at skader og karantæner har ramt klubben hårdt de seneste runder.

Og det er endnu begrænset med udsigten til lysere tider frem mod kampen i Haderslev. For godt nok er Rasmus Würtz, Thomas Enevoldsen og Henrik Dalsgaard tilbage efter karantæne, men til gengæld må Kasper Risgård, Frederik Børsting og Kenneth Emil Petersen tage plads i skammekrogen.

Til gengæld er det sandsynligt, at Rasmus Thelander atter er til rådighed i forsvaret efter at have været ude i tre kampe, mens Donny Gorter, Jakob Ahlmann og Mathias Thrane endnu mangler noget for at kunne komme på tale til Superliga-kampe.  
 
Karantæne:
SønderjyskE: Ingen

AaB: Risgård, Børsting, Petersen
 
Superliga-form:
SønderjyskE: T-V-T-T-U
AaB: T-T-U-T-T
 
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-4-2): Skender – Beck, Kanstrup, Lodberg, Marxen – Madsen, Guira, Jensen, Absalonsen – Songani, Pourié 

AaB (4-2-2): Larsen – Dalsgaard, Thelander, Pedersen, Blåbjerg – Jönsson, Würtz, Enevoldsen, Thomsen –  Jacobsen, Helenius
 
Vidste du, at…:
Dommer Kenn Hansen har Superligaens løseste lomme, når det kommer til at dele gule kort ud. Han holder ligaens højeste snit med 4,75 gule kort pr. kamp og SønderjyskE burde være advaret. I de to kampe, som holdet tidligere på sæsonen har spillet med Kenn Hansen som dommer, er der uddelt intet mindre end i alt 15 gule kort. Til gengæld har AaB’s to møder med Hansen resulteret i dommerens fattigste kampe på advarsler, der begge kampe kun har indeholdt to advarsler. 
 
Dom:
Det er to hold i en pointmæssig tør periode. Begge er fanget i midterfeltet men tre point vil lune gevaldigt på både stillingen og på selvtillidskontoen. Det kan meget vel blive en hårdt spillet affære, da begge hold på det seneste har haft svært ved at spillet til at flyde. 
Det kan tippe begge veje, men også ende med en deler. Helgarderinger tæller dog ikke i denne sammenhæng, så et bud bliver en rodet deler med 1-1 som resultatet.
 
 
Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her



EKSKLUSIVT

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Dansker færdig i Galatasaray


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Femkløver vil væk fra Manchester United



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Megatransfer på vej?

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


– Jeg er stærkere end nogensinde

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Superliga-klub smadrer transferrekord

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Lover transfers

På vej mod retur?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’



Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

– Han kan blive vigtig



Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt



Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!