Status:
Der var engang, hvor man sagde, at Haderslev Fodboldstadion var et svært sted at spille. Det er det stadigvæk – men det er åbenbart hjemmeholdet SønderjyskE, der har vanskeligt ved at spille der. Det er et altoverskyggende tema for SønderjyskE, at holdet kun har vundet en kamp i denne sæson på eget græs – nemlig i sæsonpremieren 14. juli. Siden har man spillet 12 hjemmekampe uden at vinde, hvilket er negativ klubrekord.
Lars Søndergaards tropper er for alvor fedtet ind i bundkampens klumpede sovs, hvor ingen hold fra sjette pladsen kan føle sig på sikker grund i det kviksandslignende bundfelt. Lørdagens 0-2-nederlag mod FC Midtjylland var en jammerlig forestilling, der i sammenligning ville få et dilletantteater i Tønder til at ligne et Broadway-show.
Med andre ord er SønderjyskE presset til at hive en stærk indsats frem fra gemmerne, for indtil videre er forårets eneste succesoplevelse den overrumplende 5-0-gevinst over Silkeborg. Der skal mere til, hvis de gæve sønderjyder igen skal overleve i Superligaen.
Diverse SønderjyskE-afficionados kan derfor kigge misundeligt på Esbjerg, der endnu ikke har tabt i foråret. De hidtidige fem kampe har kastet 13 point af sig, og selvom det kun er blevet til fem mål, har det været nok, fordi målmand Lukas Hradecky har været forrygende og kan prale med fire rene lagner bare i foråret.
Vestjyderne kan derfor nynne med på Beachs Boys-klassikeren ‘good vibrations’, for stemningen må være god hos oprykkerne, der med en sejr i Haderslev tirsdag kan spille sig op i top seks og føle sig sikre på overlevelse i Superligaen med pæn afstand til de grimme pladser.
Det eneste der tyder på en SønderjyskE-gevinst forud for den udsatte snevejrskamp: Esbjerg har kun vundet en af de seneste 11 kampe mellem de to hold. Det var tilbage i efteråret 2009, og siden har SønderjyskE altså vundet seks kampe i træk mod vestjyderne.
Profil:
Sådan en glemt Superliga-kamp, der ligger i skyggen af en Champions League-aften er lige noget for Hans Henrik Andreasen. Den hjemvendte vestjyde har været fremragende for Esbjerg i dette forår, og der bliver brug for både hans arbejdsindsats og målnæse mod SønderjyskE.
Dom:
SønderjyskE har det altså bedst, når de kommer på eventyr væk fra grænselandet, for der har været langt mellem de gode præstationer på hjemmebanen i denne sæson. Der er ikke noget, der tyder på fremgang tirsdag, men spørgsmålet er, om Esbjerg kan fortsætte de gode takter mod en traditionel svær modstander. Vi gætter på, at lokalopgøret ender uden vinder. 0-0.
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1): Skender – Hart, Jonasson, Lodberg, Christensen – Vibe, Madsen, H. Hansen, Hedinsson, Oggesen – Bechmann
Skader: T. Hansen, Afolabi, Mussmann, Salami
Karantæner: Ingen
Esbjerg (4-4-2): Hradecky – P. Ankersen, Hansen, Høgh, Knudsen – J. Ankersen, Andreasen, Lekven, Toutouh – Braithwaite, Lange
Skader: Rasmussen, Vestergaard, Lyng
Karantæner: Ingen
På tv: Tirsdag klokken 18.30 på TV3 Sport 1
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Sænker prisen mod Midtjylland
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
