Optakt: SønderjyskE – Randers FC

Søndag bliver Superligaens sidste runde i grundspillet afviklet. Alle kampene bliver fløjtet i gang klokken 14.30, og her får du en optakt til SønderjyskE – Randers.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.30 
Spillested: Sydbank Park 
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Viaplay 
Hashtag: #sjerfc #sldk 

Holdnyt
SønderjyskE 
Mandskabet fra Haderslev er dumpet ned på sidstepladsen i Superligaen, og Henrik Hansens tropper tørster fortsat efter forårssæsonens første sejr. SønderjyskE har dog set en anelse bedre ud i de seneste to runder, hvor det er blevet til point mod både OB og FC Nordsjælland. 

SønderjyskE fik gang i Emil Berggren i hjemmekampen mod OB, da angriberen blev skiftet ind i pausen og scorede to gange. Desværre blev han skadet igen til opgøret i Farum, og der er ingen tvivl om, at Henrik Hansen krydser fingre for, at den farlige fodboldspiller kan bidrage med sine kvaliteter i mødet med Randers FC. 

Henrik Hansens mandskab var specielt farlige på dødbolde mod FC Nordsjælland, og det er derfor ikke utænkeligt, at cheftræneren vil bringe mange af de samme spillere, så Haderslev-holdet beholder det våben i opgøret. 

Randers FC
Kronjyderne sikrede sig top seks i søndags med en sejr på 2-1 mod Silkeborg. Her strålede spillere som Simon Graves, Kehinde og Odey specielt. Og da Thomas Thomasberg har hele sin trup til rådighed, er det nærliggende at tro, at han vælger mere eller mindre samme 11 til startopstillingen. 

Randers har sigtekornet rettet mod AaB på fjerdepladsen, som har skrabet tre point mere sammen på nuværende tidspunkt. Derfor er det højst sandsynligt kun tre point, der tæller, hvis Randers-drengene skal være tilfredse på vej hjem i bussen. 

I det indbyrdes regnskab har gæsterne en lille overhånd, fordi de har vundet de seneste to Superliga-kampe mod SønderjyskE. 

Karantæner
SønderjyskE: Ingen
Randers FC: Ingen 

Bud på startopstillinger
Sønderjyske (3-4-3): Thomas – Soulas, Gartenmann, Tchamba – Dal Hende, Thomsen, Albæk, Holm – Frederiksen, Berggren, Christiansen

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, Bundgaard – Ankersen, Lauenborg, Johnsen, Kehinde – Odey, Hammershøy-Mistrati 

Profilen
Randers-angriberen Stephen Odey var fremragende mod Silkeborg i sidste weekend, hvor han blev noteret for målet til 2-0 i anden halvleg. Hvis han fortsætter i det spillehumør, kan han blive en seriøs mundfund for SønderjyskE-defensiven søndag eftermiddag i Haderslev. Derudover bidrog både Ankersen, Kehinde og Hammershøy-Mistrati med mål eller oplæg mod Silkeborg, og det betyder, at de ligeledes skal holdes øje med. Det gør bare Odey endnu mere farlig. 

Vidste du, at…
Tre point har SønderjyskE ikke smagt mange gange i denne Superliga-sæson. Mandskabet har faktisk ikke vundet siden den 19. september sidste år. Her blev Brøndby besejret i Haderslev på et mål kort før slutfløjt. 

Dom
Hjemmeholdet er pisket til sejr, hvis overlevelsestoget ikke skal køre for langt væk fra Haderslev. Gæsterne kan spille en smule frit, fordi top seks-målsætningen er indfriet. Derfor er det ikke urealistisk, at det bliver en åben kamp på Sydbank Park med en pæn bunke mål til følge. Randers skal være bedre end Henrik Hansens mandskab på nuværende tidspunkt. Det hele slutter 1-3. 





Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

VM-Vækkeuret: Giganternes fald



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår rekordtransfer i dette vindue

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding