Optakt: Vejle Boldklub – AaB

25. runde indledes i Nørreskoven, hvor Vejle Boldklub har besøg af AaB.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #vbaab

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
24. runde formede sig perfekt for Vejles vedkommende.

Fredag besejrede oprykkerne OB med 1-0, og mandag stjal AaB et enkelt point mod Lyngby Boldklub. Dermed har Constantin Galcas mandskab fået en smule luft til de to hold under nedrykningsstregen efter de to første runder i slutspillet.

Som Lyngby er spillende i øjeblikket, er der dog ingen grund til at hvile på laurbærene i Nørreskoven.

Vejle Boldklub må formentlig fortsat undvære angrebskometen Wahid Faghir, der vendte skadet hjem til Danmark fra U21-EM. Også Thomas Gundelund er på skadeslisten.

Forsvarsspilleren Juhani Ojala vender tilbage efter to kampes karantæne.

AaB:
Nordjyderne er lige nu på den syvendeplads, der giver adgang til en kamp om Europa, men det er ikke, fordi man er blæst bagover af AaB, der har hentet fire point i de første to slutspilskampe.

I det seneste opgør mod Lyngby udlignede Iver Fossum til 2-2 direkte på frispark i det 95. minut. De Kongeblå havde bestemt fortjent at vinde den kamp.

Cheftræner Marti Cifuentes er i de seneste par kampe gået væk fra den 4-2-3-1-formation, han normalt tyer til, og i stedet har AaB i slutspillet stillet op, som man så det under Jacob Friis med tre angribere – dog er det værd at bemærke, at AaB har spillet formationen uden en fuldblods angriber i midten. Den rolle har været udfyldt af Iver Fossum.

Lucas Andersen er tilbage i kamptruppen og kan altså få sine første minutter i 2021. Daniel Granli er ude, mens Oscar Hiljemark er nogle uger fra at blive klar. 

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-1-2-3): Brunst – Mølgaard, Ojala, Kolinger, Bengtsson – Ramadani – Schoop, Ezatolahi – Sousa, Ekitike, Engel

AaB (3-4-3): Rinne – Ross, Thelander, Granli – Pallesen, Christensen, Ferreira, Ahlmann – Kusk, Fossum, Samuelsen

Profilen:
Tobias Mølgaard har været i forrygende form i de seneste par kampe for Vejle Boldklub, og det er svært ikke at forestille sig, at han kun er i Nørreskoven på lånt tid. Kan højrebacken holde niveauet i den resterende del af sæsonen, kan han godt glæde sig til det kommende transfervindue. 

Vidste du, at..:
Alexander Brunst har i sine første 11 Superliga-kampe for Vejle holdt buret rent i de syv. Aldrig før har en ny keeper i Superligaen ramt syv clean sheets så hurtigt.

Dom:
De to mandskaber har slået hinanden én gang hver i den her sæson, og det er svært at pege på en entydig favorit fredag aften. AaB har måske en lille fordel, men de kan sagtens løbe ind i problemer i Nørreskoven mod Vejles betondefensiv. Vi gætter på 1-1 i rundens første Superliga-kamp.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!



Viktor Gyökeres LIVE

TransferLIVE: Gyokeres millimeter fra skifte


Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Jess Thorup til jobsamtale

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Christian Nørgaard afviste storklub


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Afsløring: OB sælger Don Deedson Louicius til MLS

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Rio Ferdinand raser over Arsenal-fans



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

– Nørgaard er meget, meget undervurderet

I svime over dansker: ‘Har hele pakken’


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Alt om AGF: Har det været penge ud af vinduet?

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Barcelona deler billede af Roony

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Vildt! Dansker får annulleret fire mål



Theo Sander søger væk fra FC København

Afslører: Derfor afviste jeg Viborg

Så lang kontrakt får Yussuf Poulsen i HSV

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

FCK vinder over HSV i vild fest


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Fremhæver dansker efter kæmpe handel



Jesper Fredberg lander stort job

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen

Flyvende dansker klar til The Open

Liverpool mindes Jota i første testkamp

Afsløring: PSV lurer på Bøving – Nice stadig med

Kan ikke udelukke Morten Frendrup-handel

Solgt til Premier League – FCM har fundet afløser

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Alt om Randers: Venter stort skifte?



Afviser Viborg

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker