Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Vejle Stadion, Vejle
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbfcm #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
VB har ligget allersidst i Superligaen siden første spillerunde, og det ændrede 4-1-nederlaget til Randers FC i seneste runde ikke på. Vejle var ellers begyndt at vise tegn på liv med to sejre i de tre foregående kampe, men mod Randers var det tilbage til udgangspunktet: nederlag.
Sammen med SønderjyskE ligger Vejle isoleret under nedrykningsstregen. Der er aktuelt otte point op til FC Nordsjælland, hvilket i sig selv ikke er uoverkommeligt, men når man kun har fået netop otte point i 16 kampe hidtil, er der langt op.
I seneste runde var VB i bekneb i forsvaret, hvor både Denis Kolinger og Manjrekar James havde karantæne. De er dog tilbage nu og går formentlig direkte ind på holdet. Til gengæld er offensivprofilen Allan Sousa i karantæne.
Den irakiske landsholdsspiller Ali Adnan fik debut for Vejle i seneste runde, men er i ugen op til FCM-kampen blevet alvorligt skadet. Både Viljormur Davidsen og Lundrim Hetemi er tilbage efter skader.
FC Midtjylland:
Det er sjældent, FC Midtjylland taber to kampe på stribe, men det er ikke desto mindre facit for holdets to seneste Superliga-opgør. Til gengæld kommer vicemestrene direkte fra en meriterende sejr over SC Braga i Europa League torsdag aften.
FCM har til trods for nederlagene stadig et forspring i toppen af Superligaen; der er dog blot et point ned til FC København, der vandt over AaB søndag. En sejr over VB vil selvsagt øge midtjydernes forspring til fire point.
Cheftræner Bo Henriksen kan næsten vælge frit på alle hylder. Dog sidder Daniel Høegh fortsat ude med en skade, mens Junior Brumado har karantæne. Spørgsmålet er så, om det giver plads til rekordindkøbet Marrony i angrebet. Han skulle være i fuldt vigør.
Karantæne:
Vejle Boldklub: Allan Sousa
FC Midtjylland: Junior Brumado
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-5-2): Grytebust – James, Kolinger, Opoku – Mølgaard, Schoop, Mucolli, Ezatolahi, Engel – Ponce, Djordjevic
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Paulinho – Isaksen, Marrony, Sisto
Profilen:
Det tyder på, at Jonas Lössl har tilbageerobret pladsen i målet, som Elias Olafsson havde i en periode, eftersom Lössl spillede de to seneste kampe mod Braga og Brøndby IF. Vinterpausen venter dog lige forude og formentlig en nulstilling af kampen om pladsen.
Vidste du, at..:
Vejle har aldrig vundet over FC Midtjylland. Siden det første forsøg for lidt over 20 år siden har klubberne mødt hinanden 15 gange, og VB fået fire uafgjorte og ellers lutter nederlag ud af det. De seneste fire opgør er endt 4-1, 5-0, 2-0 og 5-0.
Dom:
Det er svært at se en Vejle-sejr for sig. Holdet har sammen med SønderjyskE været de to klart dårligste i Superligaen i denne sæson, og selv om FC Midtjylland måske ikke har været usårlig, har niveauforskellen været til at få øje på.
Det bliver den igen mandag aften. Gæsterne vinder 3-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FC København skriver kontrakt med juvel
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
