Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Vejle Stadion, Vejle
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbfcm #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
VB har ligget allersidst i Superligaen siden første spillerunde, og det ændrede 4-1-nederlaget til Randers FC i seneste runde ikke på. Vejle var ellers begyndt at vise tegn på liv med to sejre i de tre foregående kampe, men mod Randers var det tilbage til udgangspunktet: nederlag.
Sammen med SønderjyskE ligger Vejle isoleret under nedrykningsstregen. Der er aktuelt otte point op til FC Nordsjælland, hvilket i sig selv ikke er uoverkommeligt, men når man kun har fået netop otte point i 16 kampe hidtil, er der langt op.
I seneste runde var VB i bekneb i forsvaret, hvor både Denis Kolinger og Manjrekar James havde karantæne. De er dog tilbage nu og går formentlig direkte ind på holdet. Til gengæld er offensivprofilen Allan Sousa i karantæne.
Den irakiske landsholdsspiller Ali Adnan fik debut for Vejle i seneste runde, men er i ugen op til FCM-kampen blevet alvorligt skadet. Både Viljormur Davidsen og Lundrim Hetemi er tilbage efter skader.
FC Midtjylland:
Det er sjældent, FC Midtjylland taber to kampe på stribe, men det er ikke desto mindre facit for holdets to seneste Superliga-opgør. Til gengæld kommer vicemestrene direkte fra en meriterende sejr over SC Braga i Europa League torsdag aften.
FCM har til trods for nederlagene stadig et forspring i toppen af Superligaen; der er dog blot et point ned til FC København, der vandt over AaB søndag. En sejr over VB vil selvsagt øge midtjydernes forspring til fire point.
Cheftræner Bo Henriksen kan næsten vælge frit på alle hylder. Dog sidder Daniel Høegh fortsat ude med en skade, mens Junior Brumado har karantæne. Spørgsmålet er så, om det giver plads til rekordindkøbet Marrony i angrebet. Han skulle være i fuldt vigør.
Karantæne:
Vejle Boldklub: Allan Sousa
FC Midtjylland: Junior Brumado
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-5-2): Grytebust – James, Kolinger, Opoku – Mølgaard, Schoop, Mucolli, Ezatolahi, Engel – Ponce, Djordjevic
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Paulinho – Isaksen, Marrony, Sisto
Profilen:
Det tyder på, at Jonas Lössl har tilbageerobret pladsen i målet, som Elias Olafsson havde i en periode, eftersom Lössl spillede de to seneste kampe mod Braga og Brøndby IF. Vinterpausen venter dog lige forude og formentlig en nulstilling af kampen om pladsen.
Vidste du, at..:
Vejle har aldrig vundet over FC Midtjylland. Siden det første forsøg for lidt over 20 år siden har klubberne mødt hinanden 15 gange, og VB fået fire uafgjorte og ellers lutter nederlag ud af det. De seneste fire opgør er endt 4-1, 5-0, 2-0 og 5-0.
Dom:
Det er svært at se en Vejle-sejr for sig. Holdet har sammen med SønderjyskE været de to klart dårligste i Superligaen i denne sæson, og selv om FC Midtjylland måske ikke har været usårlig, har niveauforskellen været til at få øje på.
Det bliver den igen mandag aften. Gæsterne vinder 3-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Manchester United rasende
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Hård kritik af FC København-stjerne
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Albert Grønbæk skifter agent
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
