FCM skal stoppe SL-blødningen mod bundholdet

Ligaen tophold mod ligaens bundhold. Der venter Vejle en svær opgave i årets sidste Superliga-kamp.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Vejle Stadion, Vejle
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbfcm #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
VB har ligget allersidst i Superligaen siden første spillerunde, og det ændrede 4-1-nederlaget til Randers FC i seneste runde ikke på. Vejle var ellers begyndt at vise tegn på liv med to sejre i de tre foregående kampe, men mod Randers var det tilbage til udgangspunktet: nederlag.

Sammen med SønderjyskE ligger Vejle isoleret under nedrykningsstregen. Der er aktuelt otte point op til FC Nordsjælland, hvilket i sig selv ikke er uoverkommeligt, men når man kun har fået netop otte point i 16 kampe hidtil, er der langt op.

I seneste runde var VB i bekneb i forsvaret, hvor både Denis Kolinger og Manjrekar James havde karantæne. De er dog tilbage nu og går formentlig direkte ind på holdet. Til gengæld er offensivprofilen Allan Sousa i karantæne.

Den irakiske landsholdsspiller Ali Adnan fik debut for Vejle i seneste runde, men er i ugen op til FCM-kampen blevet alvorligt skadet. Både Viljormur Davidsen og Lundrim Hetemi er tilbage efter skader.

FC Midtjylland:
Det er sjældent, FC Midtjylland taber to kampe på stribe, men det er ikke desto mindre facit for holdets to seneste Superliga-opgør. Til gengæld kommer vicemestrene direkte fra en meriterende sejr over SC Braga i Europa League torsdag aften.

FCM har til trods for nederlagene stadig et forspring i toppen af Superligaen; der er dog blot et point ned til FC København, der vandt over AaB søndag. En sejr over VB vil selvsagt øge midtjydernes forspring til fire point. 

Cheftræner Bo Henriksen kan næsten vælge frit på alle hylder. Dog sidder Daniel Høegh fortsat ude med en skade, mens Junior Brumado har karantæne. Spørgsmålet er så, om det giver plads til rekordindkøbet Marrony i angrebet. Han skulle være i fuldt vigør.

Karantæne:
Vejle Boldklub: Allan Sousa
FC Midtjylland: Junior Brumado

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-5-2): Grytebust – James, Kolinger, Opoku – Mølgaard, Schoop, Mucolli, Ezatolahi, Engel – Ponce, Djordjevic

FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Paulinho – Isaksen, Marrony, Sisto

Profilen:
Det tyder på, at Jonas Lössl har tilbageerobret pladsen i målet, som Elias Olafsson havde i en periode, eftersom Lössl spillede de to seneste kampe mod Braga og Brøndby IF. Vinterpausen venter dog lige forude og formentlig en nulstilling af kampen om pladsen.

Vidste du, at..:
Vejle har aldrig vundet over FC Midtjylland. Siden det første forsøg for lidt over 20 år siden har klubberne mødt hinanden 15 gange, og VB fået fire uafgjorte og ellers lutter nederlag ud af det. De seneste fire opgør er endt 4-1, 5-0, 2-0 og 5-0.

Dom:
Det er svært at se en Vejle-sejr for sig. Holdet har sammen med SønderjyskE været de to klart dårligste i Superligaen i denne sæson, og selv om FC Midtjylland måske ikke har været usårlig, har niveauforskellen været til at få øje på.

Det bliver den igen mandag aften. Gæsterne vinder 3-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Spottet i Brøndby!

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Han er på vej væk fra AGF

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Afviser kæmpebud



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Brøndby afviser to danske klubber

Per Frimann hylder Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Klart svar om Tonni Adamsen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Forlader AGF – lægetjek booket

Superliga-klub tæt på ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Topscorer kritiserer Silkeborg

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Det kan ske mandag i FC København

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Til lægetjek i Superliga-klub

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Zorniger med klar besked til Brøndby

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil