Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Vejle Stadion, Vejle
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbfcm #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
VB har ligget allersidst i Superligaen siden første spillerunde, og det ændrede 4-1-nederlaget til Randers FC i seneste runde ikke på. Vejle var ellers begyndt at vise tegn på liv med to sejre i de tre foregående kampe, men mod Randers var det tilbage til udgangspunktet: nederlag.
Sammen med SønderjyskE ligger Vejle isoleret under nedrykningsstregen. Der er aktuelt otte point op til FC Nordsjælland, hvilket i sig selv ikke er uoverkommeligt, men når man kun har fået netop otte point i 16 kampe hidtil, er der langt op.
I seneste runde var VB i bekneb i forsvaret, hvor både Denis Kolinger og Manjrekar James havde karantæne. De er dog tilbage nu og går formentlig direkte ind på holdet. Til gengæld er offensivprofilen Allan Sousa i karantæne.
Den irakiske landsholdsspiller Ali Adnan fik debut for Vejle i seneste runde, men er i ugen op til FCM-kampen blevet alvorligt skadet. Både Viljormur Davidsen og Lundrim Hetemi er tilbage efter skader.
FC Midtjylland:
Det er sjældent, FC Midtjylland taber to kampe på stribe, men det er ikke desto mindre facit for holdets to seneste Superliga-opgør. Til gengæld kommer vicemestrene direkte fra en meriterende sejr over SC Braga i Europa League torsdag aften.
FCM har til trods for nederlagene stadig et forspring i toppen af Superligaen; der er dog blot et point ned til FC København, der vandt over AaB søndag. En sejr over VB vil selvsagt øge midtjydernes forspring til fire point.
Cheftræner Bo Henriksen kan næsten vælge frit på alle hylder. Dog sidder Daniel Høegh fortsat ude med en skade, mens Junior Brumado har karantæne. Spørgsmålet er så, om det giver plads til rekordindkøbet Marrony i angrebet. Han skulle være i fuldt vigør.
Karantæne:
Vejle Boldklub: Allan Sousa
FC Midtjylland: Junior Brumado
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-5-2): Grytebust – James, Kolinger, Opoku – Mølgaard, Schoop, Mucolli, Ezatolahi, Engel – Ponce, Djordjevic
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Paulinho – Isaksen, Marrony, Sisto
Profilen:
Det tyder på, at Jonas Lössl har tilbageerobret pladsen i målet, som Elias Olafsson havde i en periode, eftersom Lössl spillede de to seneste kampe mod Braga og Brøndby IF. Vinterpausen venter dog lige forude og formentlig en nulstilling af kampen om pladsen.
Vidste du, at..:
Vejle har aldrig vundet over FC Midtjylland. Siden det første forsøg for lidt over 20 år siden har klubberne mødt hinanden 15 gange, og VB fået fire uafgjorte og ellers lutter nederlag ud af det. De seneste fire opgør er endt 4-1, 5-0, 2-0 og 5-0.
Dom:
Det er svært at se en Vejle-sejr for sig. Holdet har sammen med SønderjyskE været de to klart dårligste i Superligaen i denne sæson, og selv om FC Midtjylland måske ikke har været usårlig, har niveauforskellen været til at få øje på.
Det bliver den igen mandag aften. Gæsterne vinder 3-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
– Han vinder Ballon d’Or!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER