Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Vigtigt møde mellem to af de hold, der er spået en plads i bunden af Superligaen. Vejle er startet godt denne sæson, mens Lyngby omvendt har første sejr til gode.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #vblbk #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Oprykkerne har indtil videre ikke lignet et hold, der får svært ved at blive i rækken. Vejle Boldklub har spillet god fodbold til at starte sæsonen med, og offensivt har det især sprudlet for Constantin Galcas mandskab.

VB ligger før rundens kampe på tredjepladsen i Superligaen med syv point efter fire kampe, og efter et nederlag ude mod AGF til at starte med, har Vejle slået SønderjyskE og OB, mens man også har spillet uafgjort mod FC København. Ni gange har traditionsklubben scoret i de første fire runder, og faktisk er det kun AGF, der har lavet flere mål i Superligaen.

Nu venter så en vigtig kamp mod Lyngby Boldklub, som aktuelt er fem point efter Vejle. De to hold var nogle af de mandskaber, som blev spået en kamp om overlevelse i denne sæson, og hvor det ligner at være sandt for Lyngby, ligner Vejle altså et hold med en del mere at byde på.

Lucas Jensen er fortsat ude med den fiberskade, der holdt ham fra banen mod OB, ligesom Luis Henrique er skadet, og så har Vejle altså sagt farvel til både Sergiy Gryn og Kjartan Finnbogason i de sidste dage af transfervinduet.

Til gengæld kan der blive debut til både Leonel Montano og Kevin Yamga, der begge er udtaget til opgøret.

Lyngby Boldklub:
Christian Nielsen og Lyngby leder fortsat efter sæsonens første sejr. De Kongeblå har hentet to point i de første fire runder af Superligaen, og det er svært at se, hvordan holdet ikke skulle ende i en kamp om at undgå nedrykning i denne sæson.

Klubben har spillet uafgjort i begge kampe på hjemmebane, mens man har tabt begge udekampe. Så det er ikke just godt nyt, at holdet spiller på udebane i denne kamp.

Men en gang skal jo være den første, og Lyngby håber naturligvis på, at holdet kan tage tre point i opgøret mod Vejle.

Til den kamp er cheftræneren uden André Riel, der har fået fem spilledages karantæne for en homofobisk kommentar rettet mod Stefan Gartenmann.

Jens Martin Gammelby kan få debut for Lyngby, der på sidstedagen af transfervinduet ophævede Patrick Da Silvas kontrakt.

Karantæne:
Vejle Boldklub: Ingen
Lyngby Boldklub: André Riel

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Greve, Ojala, Amundsen – Ezzatollahi, Ramadani – Sousa, Schoop, Mucolli – Dwamena

Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Gammelby, Geertsen, Winther, Hamalainen – Hebo, Rømer, Torp – Thellufsen, Gytkjær, “Greko”

Profilen:
Mathias Hebo Rasmussen vender tilbage for at møde sin tidligere arbejdsgiver. Det er nok ikke for meget at sige, at Vejle og Hebo ikke var et match. Midtbanespilleren spillede meget lidt, da han var i klubben, og i sidste sæson var han så udlejet til først Silkeborg, inden han i januar blev købt tilbage af Lyngby, der havde solgt ham til Vejle i januar 2019.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – OB

Vidste du, at..:
Det med at være god på hjemmebane og dårlig på udebane er ikke kun noget, der er gældende for Lyngby i denne sæson. I sidste sæson blev det bare til sølle syv point i 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet. Hjemmebanen var dog stærk for De Kongeblå – her blev det til 27 point i 16 kampe.

Dom:
Ingen tvivl om at hjemmeholdet er favorit til kampen. Det er dem, der har været stærkest til at åbne denne sæson med, trods oprykkerstatus, og samtidig har Lyngby haft det svært på udebane, både i sidste sæson og indti videre i denne.

Der er i begge lejre ikke meldinger om skader til nøglespillere, og derfor peger pilen også mod en hjemmesejr.

2-0 til Vejle Boldklub.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:AGF-back er tilbage: Jeg frygtede det værste
Læs også:Jens Martin Gammelby scorede på frispark for Lyngbys reserver
Læs også:Tidligere Hobro-profil tager til Norge





Markant lønnedgang for Bo Henriksen?




LIVE

TransferLIVE: De henter Brøndby-emne

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Han er på vej væk fra AGF

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afviser kæmpebud

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Klart svar om Tonni Adamsen

Per Frimann hylder Brøndby

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Forlader AGF – lægetjek booket

Brøndby afviser to danske klubber

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Londonderby med mål

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi