Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Vigtigt møde mellem to af de hold, der er spået en plads i bunden af Superligaen. Vejle er startet godt denne sæson, mens Lyngby omvendt har første sejr til gode.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #vblbk #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Oprykkerne har indtil videre ikke lignet et hold, der får svært ved at blive i rækken. Vejle Boldklub har spillet god fodbold til at starte sæsonen med, og offensivt har det især sprudlet for Constantin Galcas mandskab.

VB ligger før rundens kampe på tredjepladsen i Superligaen med syv point efter fire kampe, og efter et nederlag ude mod AGF til at starte med, har Vejle slået SønderjyskE og OB, mens man også har spillet uafgjort mod FC København. Ni gange har traditionsklubben scoret i de første fire runder, og faktisk er det kun AGF, der har lavet flere mål i Superligaen.

Nu venter så en vigtig kamp mod Lyngby Boldklub, som aktuelt er fem point efter Vejle. De to hold var nogle af de mandskaber, som blev spået en kamp om overlevelse i denne sæson, og hvor det ligner at være sandt for Lyngby, ligner Vejle altså et hold med en del mere at byde på.

Lucas Jensen er fortsat ude med den fiberskade, der holdt ham fra banen mod OB, ligesom Luis Henrique er skadet, og så har Vejle altså sagt farvel til både Sergiy Gryn og Kjartan Finnbogason i de sidste dage af transfervinduet.

Til gengæld kan der blive debut til både Leonel Montano og Kevin Yamga, der begge er udtaget til opgøret.

Lyngby Boldklub:
Christian Nielsen og Lyngby leder fortsat efter sæsonens første sejr. De Kongeblå har hentet to point i de første fire runder af Superligaen, og det er svært at se, hvordan holdet ikke skulle ende i en kamp om at undgå nedrykning i denne sæson.

Klubben har spillet uafgjort i begge kampe på hjemmebane, mens man har tabt begge udekampe. Så det er ikke just godt nyt, at holdet spiller på udebane i denne kamp.

Men en gang skal jo være den første, og Lyngby håber naturligvis på, at holdet kan tage tre point i opgøret mod Vejle.

Til den kamp er cheftræneren uden André Riel, der har fået fem spilledages karantæne for en homofobisk kommentar rettet mod Stefan Gartenmann.

Jens Martin Gammelby kan få debut for Lyngby, der på sidstedagen af transfervinduet ophævede Patrick Da Silvas kontrakt.

Karantæne:
Vejle Boldklub: Ingen
Lyngby Boldklub: André Riel

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Greve, Ojala, Amundsen – Ezzatollahi, Ramadani – Sousa, Schoop, Mucolli – Dwamena

Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Gammelby, Geertsen, Winther, Hamalainen – Hebo, Rømer, Torp – Thellufsen, Gytkjær, “Greko”

Profilen:
Mathias Hebo Rasmussen vender tilbage for at møde sin tidligere arbejdsgiver. Det er nok ikke for meget at sige, at Vejle og Hebo ikke var et match. Midtbanespilleren spillede meget lidt, da han var i klubben, og i sidste sæson var han så udlejet til først Silkeborg, inden han i januar blev købt tilbage af Lyngby, der havde solgt ham til Vejle i januar 2019.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – OB

Vidste du, at..:
Det med at være god på hjemmebane og dårlig på udebane er ikke kun noget, der er gældende for Lyngby i denne sæson. I sidste sæson blev det bare til sølle syv point i 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet. Hjemmebanen var dog stærk for De Kongeblå – her blev det til 27 point i 16 kampe.

Dom:
Ingen tvivl om at hjemmeholdet er favorit til kampen. Det er dem, der har været stærkest til at åbne denne sæson med, trods oprykkerstatus, og samtidig har Lyngby haft det svært på udebane, både i sidste sæson og indti videre i denne.

Der er i begge lejre ikke meldinger om skader til nøglespillere, og derfor peger pilen også mod en hjemmesejr.

2-0 til Vejle Boldklub.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:AGF-back er tilbage: Jeg frygtede det værste
Læs også:Jens Martin Gammelby scorede på frispark for Lyngbys reserver
Læs også:Tidligere Hobro-profil tager til Norge


Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Brentford har gjort det igen

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Raser over Rasmus Højlund-episode

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Bach Bak i svime over Uhre

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

– Lange forhandlinger med FC København

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Real Madrid satte Atlético på plads