Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbob #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det var ikke værst, hvad vejlenserne diskede op med i Parken, og oprykkerne var tæt på at få point med fra hovedstaden i midtugerunden, men et sent mål af Mohamed Daramy ødelagde aftenen for Constantin Galcas tropper.
Nederlaget mod FC København lever Vejle med. Hvad der formentlig bekymrer oprykkerne noget mere, er at Lyngby er begyndt at røre på sig, og det kan for alvor fedte Vejle ind i nedrykningskampen.
Det vil betyde meget for de rødblusede at sætte trumf på med en sejr søndag aften.
Vejles skadesliste mod OB tæller Jacob Schoop, Thomas Gundelund, Matthew Briggs og Mads Greve. Pierre Bengtsson anmodede om ikke at spille midtugens opgør mod FC København, men han vender tilbage mod OB.
OB:
Den fynske klub vil med i mesterskabsspillet, og før weekendens runde indtager OB den sjetteplads, der udløser den sidste billet til det sjove selskab. Men Jakob Michelsens tropper bliver åndet i nakken af flere klubber, og det bliver dramatiske tre runder for Oliver Christensen og holdkammeraterne.
Seneste opgør mod SønderjyskE endte uafgjort, og det kunne man have sagt sig selv. Sådan er det nu gået syv af de seneste otte gange, de to hold har mødt hinanden.
Uafgjort er det blevet i tre af OB’s seneste fire kampe, og det er med til at styrke, hvad der er fortællingen om fynboerne i øjeblikket – det er et meget vanskeligt hold at slå. Man skal dog heller ikke frygte ligefrem at blive skudt i sænk, når man møder OB. Ikke siden oktober sidste år har holdet scoret mere end to mål i en Superliga-kamp.
Ryan Johnson Laursen vender tilbage fra karantæne, og Kasper Larsen er også tilbage i truppen efter at have siddet ude med skade.
Max Fenger og Jørgen Skjelvik er på skadeslisten.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Brunst – Mølgaard, Kolinger, Ojala, Bengtsson – Ramadani, Ezatolahi – Sousa, Mucolli, Engel – Faghir
OB (4-3-3): Christensen – Johnson Laursen, Juel Andersen, Tverskov, Lund – Thomasen, Drachmann, Kløve – Sabbi, Lieder, Jebali
Profilen:
Bashkim Kadrii spillede mod SønderjyskE sin Superliga-kamp nummer 200, og nu er spørgsmålet, om han starter inde i sin kamp nummer 201. Kadrii har skullet genfinde formen, efter han er vendt hjem til Danmark, og er det nu, vi første gang ser ham fra start?
Vidste du, at..:
Peter Graulund er den spiller, der har scoret flest mål i de indbyrdes møder mellem Vejle Boldklub og OB. Den nu pensionerede AGF-legende er noteret for seks mål for Vejle mod den fynske klub.
Dom:
Vi tør næsten udstede en garanti; det bliver ikke et særlig målrigt opgør. Det skal til gengæld nok blive et jævnbyrdigt opgør, som bliver afgjort af de helt små marginaler. Hvis kampen overhovedet bliver afgjort.
Det er vi ikke overbeviste om. Buddet herfra er 1-1 mellem Vejle og OB.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Riemer reagerer på stor landsholdschok
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OB siger farvel til seks spillere
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
EKSKLUSIVT
