Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbob #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det var ikke værst, hvad vejlenserne diskede op med i Parken, og oprykkerne var tæt på at få point med fra hovedstaden i midtugerunden, men et sent mål af Mohamed Daramy ødelagde aftenen for Constantin Galcas tropper.
Nederlaget mod FC København lever Vejle med. Hvad der formentlig bekymrer oprykkerne noget mere, er at Lyngby er begyndt at røre på sig, og det kan for alvor fedte Vejle ind i nedrykningskampen.
Det vil betyde meget for de rødblusede at sætte trumf på med en sejr søndag aften.
Vejles skadesliste mod OB tæller Jacob Schoop, Thomas Gundelund, Matthew Briggs og Mads Greve. Pierre Bengtsson anmodede om ikke at spille midtugens opgør mod FC København, men han vender tilbage mod OB.
OB:
Den fynske klub vil med i mesterskabsspillet, og før weekendens runde indtager OB den sjetteplads, der udløser den sidste billet til det sjove selskab. Men Jakob Michelsens tropper bliver åndet i nakken af flere klubber, og det bliver dramatiske tre runder for Oliver Christensen og holdkammeraterne.
Seneste opgør mod SønderjyskE endte uafgjort, og det kunne man have sagt sig selv. Sådan er det nu gået syv af de seneste otte gange, de to hold har mødt hinanden.
Uafgjort er det blevet i tre af OB’s seneste fire kampe, og det er med til at styrke, hvad der er fortællingen om fynboerne i øjeblikket – det er et meget vanskeligt hold at slå. Man skal dog heller ikke frygte ligefrem at blive skudt i sænk, når man møder OB. Ikke siden oktober sidste år har holdet scoret mere end to mål i en Superliga-kamp.
Ryan Johnson Laursen vender tilbage fra karantæne, og Kasper Larsen er også tilbage i truppen efter at have siddet ude med skade.
Max Fenger og Jørgen Skjelvik er på skadeslisten.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Brunst – Mølgaard, Kolinger, Ojala, Bengtsson – Ramadani, Ezatolahi – Sousa, Mucolli, Engel – Faghir
OB (4-3-3): Christensen – Johnson Laursen, Juel Andersen, Tverskov, Lund – Thomasen, Drachmann, Kløve – Sabbi, Lieder, Jebali
Profilen:
Bashkim Kadrii spillede mod SønderjyskE sin Superliga-kamp nummer 200, og nu er spørgsmålet, om han starter inde i sin kamp nummer 201. Kadrii har skullet genfinde formen, efter han er vendt hjem til Danmark, og er det nu, vi første gang ser ham fra start?
Vidste du, at..:
Peter Graulund er den spiller, der har scoret flest mål i de indbyrdes møder mellem Vejle Boldklub og OB. Den nu pensionerede AGF-legende er noteret for seks mål for Vejle mod den fynske klub.
Dom:
Vi tør næsten udstede en garanti; det bliver ikke et særlig målrigt opgør. Det skal til gengæld nok blive et jævnbyrdigt opgør, som bliver afgjort af de helt små marginaler. Hvis kampen overhovedet bliver afgjort.
Det er vi ikke overbeviste om. Buddet herfra er 1-1 mellem Vejle og OB.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
City-ejer sælger klub
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Klart ønske fra Ruben Amorim
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
Forlænger med to Superliga-talenter
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
DAGENS SPILFORSLAG
