Optakt: Vejle Boldklub – OB

Vejle Boldklub og OB fejrer klubbernes overlevelse i Superligaen med en fredagskamp i Nørreskoven.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Vejle Stadion 
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Eurosport 2 
Hashtag: #vbob #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
De kan ånde lettet op i Nørreskoven. Vejle Boldklub spiller også i Superligaen i den kommende sæson – det står klart, efter at oprykkerne i seneste runde vandt 4-2 over SønderjyskE samtidig med, at Lyngby tabte. 

Dermed er det første og meget vigtige stik i Vejle hjemme – nu skal klubben gå efter den syvendeplads, der stadig er inden for rækkevidde.

Med udsigten til en ny sæson i Superligaen kan Vejle tage hul på at planlægge fremtiden og eventuelt få forlænget nogle kontrakter. Det gælder blandt andre med cheftræner Constantin Galca, der har udløb efter denne sæson. Galca har blot tabt en enkelt af de seneste syv kampe.

For Vejle handler det nu om, at overlevelsen ikke bliver en sovepude, og at holdet bevarer tændingen i de resterende tre kampe.

Hjemmeholdet har Denis Kolinger i karantæne fredag aften, mens anfører Jacob Schoop og Tobias Mølgaard er tvivlsomme på grund af skader. 

OB:
Ligesom Vejle sikrede OB sig en ny sæson i Superligaen i forrige runde. Det har næppe været lige så stor en lettelse i Ådalen som i Nørreskoven. Det forventes, at en klub som OB spiller i den bedste række.

OB’s ustabile forår er for alvor kommet til udtryk i de seneste fire kampe, hvor holdet har vundet to og tabt to. Det er ganske enkelt umuligt at spå noget som helst om fynboerne, der svinger konstant.

Michael Hemmingsens tropper har tre point op til AaB på syvendepladsen, så OB skal naturligvis forsøge at sætte en stime sammen her til sidst og erobre pladsen fra nordjyderne.

Alexander Juel Andersen er tilbage fra karantæne, og der er ingen OB-spillere, der tager hans plads i straffeboksen. Oliver Christensen træner med igen i OB, og han ventes at glide ind i målet fredag aften på bekostning af en ellers velspillende Mandé Sayouba.

Ryan Johnson Laursen, Troels Kløve og Janus Drachmann er tvivlsomme. 

Karantæner:
Vejle Boldklub: Denis Kolinger
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Brunst – Yamga, Kovacic, Ojala, Bengtsson – Ezatolahi, Ramadani – Sousa, Mucolli, Onugkha – Ekitike

OB (4-4-2): Christensen – Østrøm, Tverskov, Juel Andersen, Skjelvik – Okosun, Thrandarson, Thomasen, Jebali – Fenger, Kadrii

Profilen:
Vejle-stjernen Allan Sousa har noget at spille for på det personlige plan, da han kæmper med Brøndbys Jesper Lindstrøm om at blive Superligaens assistkonge. Lindstrøm er noteret for en enkelt assist mere end Sousa, og det skal brasilianeren forsøge at indhente i de sidste tre kampe. Allan Sousa er den spiller i Superligaen, der har kreeret flest målchancer i denne sæson.

Vidste du, at..:
I de seneste syv indbyrdes møder mellem Vejle og OB er det ikke lykkedes begge mandskaber at komme på måltavlen i samme kamp. Det skete senest i 2008, da OB vandt 3-1 i Nørreskoven.

Dom:
Både Vejle og OB er sikret en sæson mere i Superligaen, og det kan betyde to ting. At de to hold slipper tøjlerne i de sidste tre kampe og giver den gas, eller at de går på tidlig sommerferie rent mentalt. Forhåbentlig vil vi fredag aften konstatere, at der vælger at give den gas. Vi byder en smal 2-1-sejr til OB.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Han skal væk fra FC København


Crystal Palace smidt ud af Europa League

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

Godt nyt for FC København

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Er han Viborgs næste cheftræner?

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

‘Det er Peter Christiansens idé’


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Her er Jesper Fredbergs nye job

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF



Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer


Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Jordan Henderson til lægetjek

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Gravesen i ekstase over dansker-skifte


HELT VILDT

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber


Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!



‘Derfor skiftede jeg til FC København’

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen



Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vallys er åben for BIF-forlængelse

På vej til Superligaen? 

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Bekræfter interesse

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller



Arsenal køber Christian Nørgaard

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji