Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Efter en flot 1-0 sejr ude mod OB i nedrykningsspillets første runde, havde Vejle senest en glimrende mulighed for at spille sig over nedrykningsstregen for første gang i sæsonen.
Den mulighed glippede de hjemme mod et ellers svingende Viborg-mandskab, men som kampen udviklede sig er der nok fin tilfredshed med, at det trods alt blev til et enkelt point. Ikke fordi, at Vejle ikke havde fortjent at få noget med, men fordi de skulle helt hen til det 89.minut inden Kirkegaard fandt den udlignende 1-1 scoring.
Prelec’ mandskab leverede langt henad vejen en flot indsats, som de i øvrigt har gjort det i de fleste af forårets kampe. Det er dog en anelse bekymrende set med Vejle-briller, at de mange tætte kampe for sjældent ender med at kaste tre point af sig.
Da kun Randers stak afsted med en sejr i seneste spillerunde, er der dog stadig snor i Lyngby, OB og Viborg, som har henholdsvis ét, to og fire point ned til stregen.
Miiko Albornoz er tilbage fra karantæne, til gengæld er der tvivl om Dimitris Emmanouilidis, som har siddet ude i de to seneste kampe. Vejle har endnu ikke udgivet en kamptrup.
Randers FC:
Kronjyderne er kommet buldrende ud til nedrykningsspillet med en 6-2 sejr over Lyngby og 3-1 mod Hvidovre senest.
Anført af voldsomt giftige Fuseini, som har scoret fem gange i de seneste to kampe, og vel burde burde have scoret to-tre-fire mål flere, er der virkelig kommet snert over Randers-offensiven, som med fart og flair kreerer et væld af chancer.
De to sejre har givet Bertelsen og co. luft i forhold til Vejle under nedrykningsstregen, og selvom det selvfølgelig er for tidligt at konkludere noget som helst, når der stadig er 24 point tilbage at spille om og forspringet ‘blot’ er på seks point, kommer man ikke udenom, at det ser godt ud for Randers i skrivende stund. Især taget det spillemæssige i betragtning.
Med en sejr på Vejle Stadion søndag eftermiddag kan ‘’Hestene’’ tage et helt afgørende skridt væk fra bundstriden, og stile efter syvendepladsen i stedet for at kigge sig over skulderen.
Edgar Babayan er ude med en længerevarende skade, mens Simen Nordli, Noah Shamoun og Mikkel M. Pedersen alle er ude. Til gengæld er der godt nyt for kronjyderne, der har Frederik Lauenborg tilbage fra en længerevarende skade.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Ofori, Francois, Colina – N'Gbakoto, Jacobsen, Juwara
Randers FC (4-3-3): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Olsen – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Agyiri – Fuseini, Bany
Dom:
Nedrykningsspillets bedste defensiv mod nedrykningsspillets bedste offensiv. Kan Albentosa og co. holde styr på brandvarme Fuseini? Måske.
Randers har været rigtig gode i de seneste kampe, men ude mod defensivt indstillede Vejle, som ynder at stå dybt, bliver der formentlig ikke meget plads i bagrummet til gæsternes hurtige offensivspillere.
Vejle spiller lutter tætte kampe i denne sæson, og selvom en sejr vil gøre mere end godt i begge lejre, er det værd at bemærke, at en pointdeler i det store hele nok vil stille begge mandskaber tilfredse.
1-1 på Vejle Stadion.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.25 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Froholdt og Schjelderup forbigået
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Barcelona klager til UEFA
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER