Vejle Boldklub – Randers FC

Formstærke Randers kan tage et afgørende skridt væk fra nedrykningsstregen med en sejr mod Vejle. Snupper Fuseini og co. trejde sejr i rap?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Efter en flot 1-0 sejr ude mod OB i nedrykningsspillets første runde, havde Vejle senest en glimrende mulighed for at spille sig over nedrykningsstregen for første gang i sæsonen.

Den mulighed glippede de hjemme mod et ellers svingende Viborg-mandskab, men som kampen udviklede sig er der nok fin tilfredshed med, at det trods alt blev til et enkelt point. Ikke fordi, at Vejle ikke havde fortjent at få noget med, men fordi de skulle helt hen til det 89.minut inden Kirkegaard fandt den udlignende 1-1 scoring.

Prelec’ mandskab leverede langt henad vejen en flot indsats, som de i øvrigt har gjort det i de fleste af forårets kampe. Det er dog en anelse bekymrende set med Vejle-briller, at de mange tætte kampe for sjældent ender med at kaste tre point af sig.

Da kun Randers stak afsted med en sejr i seneste spillerunde, er der dog stadig snor i Lyngby, OB og Viborg, som har henholdsvis ét, to og fire point ned til stregen.

Miiko Albornoz er tilbage fra karantæne, til gengæld er der tvivl om Dimitris Emmanouilidis, som har siddet ude i de to seneste kampe. Vejle har endnu ikke udgivet en kamptrup.

Randers FC:
Kronjyderne er kommet buldrende ud til nedrykningsspillet med en 6-2 sejr over Lyngby og 3-1 mod Hvidovre senest.

Anført af voldsomt giftige Fuseini, som har scoret fem gange i de seneste to kampe, og vel burde burde have scoret to-tre-fire mål flere, er der virkelig kommet snert over Randers-offensiven, som med fart og flair kreerer et væld af chancer.

De to sejre har givet Bertelsen og co. luft i forhold til Vejle under nedrykningsstregen, og selvom det selvfølgelig er for tidligt at konkludere noget som helst, når der stadig er 24 point tilbage at spille om og forspringet ‘blot’ er på seks point, kommer man ikke udenom, at det ser godt ud for Randers i skrivende stund. Især taget det spillemæssige i betragtning.

Med en sejr på Vejle Stadion søndag eftermiddag kan ‘’Hestene’’ tage et helt afgørende skridt væk fra bundstriden, og stile efter syvendepladsen i stedet for at kigge sig over skulderen.

Edgar Babayan er ude med en længerevarende skade, mens Simen Nordli, Noah Shamoun og Mikkel M. Pedersen alle er ude. Til gengæld er der godt nyt for kronjyderne, der har Frederik Lauenborg tilbage fra en længerevarende skade. 

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3):
Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Ofori, Francois, Colina – N'Gbakoto, Jacobsen, Juwara

Randers FC (4-3-3): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Olsen – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Agyiri – Fuseini, Bany

Dom:
Nedrykningsspillets bedste defensiv mod nedrykningsspillets bedste offensiv. Kan Albentosa og co. holde styr på brandvarme Fuseini? Måske.

Randers har været rigtig gode i de seneste kampe, men ude mod defensivt indstillede Vejle, som ynder at stå dybt, bliver der formentlig ikke meget plads i bagrummet til gæsternes hurtige offensivspillere.

Vejle spiller lutter tætte kampe i denne sæson, og selvom en sejr vil gøre mere end godt i begge lejre, er det værd at bemærke, at en pointdeler i det store hele nok vil stille begge mandskaber tilfredse.

1-1 på Vejle Stadion. 

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.25 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Jubler over ny Brøndby-chef

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Benhård Brian Riemer-melding

Vejle Boldklub – OB

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

I svime over Morten Hjulmand

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Håber på FC København-exit

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden