Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Efter en flot 1-0 sejr ude mod OB i nedrykningsspillets første runde, havde Vejle senest en glimrende mulighed for at spille sig over nedrykningsstregen for første gang i sæsonen.
Den mulighed glippede de hjemme mod et ellers svingende Viborg-mandskab, men som kampen udviklede sig er der nok fin tilfredshed med, at det trods alt blev til et enkelt point. Ikke fordi, at Vejle ikke havde fortjent at få noget med, men fordi de skulle helt hen til det 89.minut inden Kirkegaard fandt den udlignende 1-1 scoring.
Prelec’ mandskab leverede langt henad vejen en flot indsats, som de i øvrigt har gjort det i de fleste af forårets kampe. Det er dog en anelse bekymrende set med Vejle-briller, at de mange tætte kampe for sjældent ender med at kaste tre point af sig.
Da kun Randers stak afsted med en sejr i seneste spillerunde, er der dog stadig snor i Lyngby, OB og Viborg, som har henholdsvis ét, to og fire point ned til stregen.
Miiko Albornoz er tilbage fra karantæne, til gengæld er der tvivl om Dimitris Emmanouilidis, som har siddet ude i de to seneste kampe. Vejle har endnu ikke udgivet en kamptrup.
Randers FC:
Kronjyderne er kommet buldrende ud til nedrykningsspillet med en 6-2 sejr over Lyngby og 3-1 mod Hvidovre senest.
Anført af voldsomt giftige Fuseini, som har scoret fem gange i de seneste to kampe, og vel burde burde have scoret to-tre-fire mål flere, er der virkelig kommet snert over Randers-offensiven, som med fart og flair kreerer et væld af chancer.
De to sejre har givet Bertelsen og co. luft i forhold til Vejle under nedrykningsstregen, og selvom det selvfølgelig er for tidligt at konkludere noget som helst, når der stadig er 24 point tilbage at spille om og forspringet ‘blot’ er på seks point, kommer man ikke udenom, at det ser godt ud for Randers i skrivende stund. Især taget det spillemæssige i betragtning.
Med en sejr på Vejle Stadion søndag eftermiddag kan ‘’Hestene’’ tage et helt afgørende skridt væk fra bundstriden, og stile efter syvendepladsen i stedet for at kigge sig over skulderen.
Edgar Babayan er ude med en længerevarende skade, mens Simen Nordli, Noah Shamoun og Mikkel M. Pedersen alle er ude. Til gengæld er der godt nyt for kronjyderne, der har Frederik Lauenborg tilbage fra en længerevarende skade.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Ofori, Francois, Colina – N'Gbakoto, Jacobsen, Juwara
Randers FC (4-3-3): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Olsen – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Agyiri – Fuseini, Bany
Dom:
Nedrykningsspillets bedste defensiv mod nedrykningsspillets bedste offensiv. Kan Albentosa og co. holde styr på brandvarme Fuseini? Måske.
Randers har været rigtig gode i de seneste kampe, men ude mod defensivt indstillede Vejle, som ynder at stå dybt, bliver der formentlig ikke meget plads i bagrummet til gæsternes hurtige offensivspillere.
Vejle spiller lutter tætte kampe i denne sæson, og selvom en sejr vil gøre mere end godt i begge lejre, er det værd at bemærke, at en pointdeler i det store hele nok vil stille begge mandskaber tilfredse.
1-1 på Vejle Stadion.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.25 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
I chok over Nicolai Poulsen
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
Salah har undskyldt
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Vild Diant Ramaj-historie
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER