Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbsif #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det går fremad i Vejle, omend det går meget langsomt. Peter Sørensens tropper missede i søndags en gylden mulighed for endelig at hente første sejr i Superligaen, men vejlenserne spillede 1-1 mod Viborg, selv om der var chancer til mere. Efterfølgende sagde cheftræner Sørensen, at det var den bedste præstation i sæsonen. Kampene på vippen skal dog vendes til sejr for Vejle, hvis de vil gøre sig håb om at overleve i Superligaen. Lige nu er facit nul sejre og to point efter de første ni runder.
Til gengæld fik Vejle den succesoplevelse, de søgte, i midtugens pokalkamp mod Vanløse fra den fjerdebedste række. Bedst som det så ud, at Vejle skulle ned i et endnu dybere hul ved stillingen 3-1 til Vanløse på grænsen af dommerens tillægstid, indledte Superliga-klubben med Lukas Engel i spidsen et mirakuløst comeback, og med tre scoringer til sidst vandt Vejle 4-3.
Peter Sørensen vil håbe, at den sejr er startskuddet til en peiode, hvor Vejle begynder at hente endnu flere point. Han kan også glæde sig over, at Wahid Faghir-afløseren Andrés Ponce kom på måltavlen for første gang i Vejle-trøjen med sit matchvindermål til 4-3.
Til forskel for sidste weekends kamp mod Viborg er forsvarskrumtappen Denis Kolinger tilbage efter karantæne. Han glider direkte ind i startopstillingen, og så begynder anfører Jacob Schoop også at være klar igen efter en længere skadespause. Han fik en time mod Vanløse.
Til gengæld har Arbnor Mucolli karantæne til opgøret, og i første omgang ligner det, at Lukas Engel erstatter ham på venstrefløjen. Med sine to scoringer må Lukas Engel også banke gevaldigt på for en startplads i angrebet. Han har endnu ikke prøvet at starte for Peter Sørensen i Superligaen.
Silkeborg IF:
Pilen er begyndt at pege en smule ned for Kent Nielsens tropper, der ellers indtil videre har været en af sæsonens positive historier. To gange i træk har Silkeborg nu forladt banen som taber, og det er en udvikling, som der skal sættes en stopper for så hurtigt som muligt, så Silkeborg kan bevare afstanden ned til Vejle og SønderjyskE, der i øjeblikket besidder de to nedrykningspladser.
I seneste runde tabte Silkeborg hjemme 2-0 til AGF i en uskøn kamp, hvor effektiviteten ikke ligefrem kan roses. Silkeborg indkasserede begge sine scoringer efter hjørnespark, og i den anden ende formåede de aldrig for alvor at blive farlige.
Torsdag blev holdet så også slået ud af Sydbank Pokalen efter et 3-2 nederlag til nedrykkede AC Horsens. Otte sløje minutter i første halvleg kostede tre indkasserede mål, og den må have gjort ondt på Silkeborg, der godt nok sparede Nicklas Helenius og et par andre profiler, men som stadig stillede i tæt på stærkeste opstilling. Derfor bliver det spændende at se, hvilken forfatning de møder op i Nørreskoven i.
Silkeborg må naturligvis undvære Alexander Lind, der er langtidsskadet, og så er Mads Kaalund fortsat ude. Ellers ser det fint ud på spillerfronten, hvor nye Robert Gojani også begynder at få flere minutter.
Karantæne:
Vejle Boldklub: Arbnor Mucolli
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-4-2): Grytebust – Mølgaard, Kolinger, James, Davidsen – Sousa, Drammeh, Høllsberg, Engel – Djordjevic, Ponce
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, Dahl – Thordarson, Brink, Klynge – Vallys, Jørgensen – Helenius
Profilen:
Lukas Engel var en stor profil hos Fremad Amager, men han mangler for alvor at få det overført til Vejle siden skiftet i februar. Måske de to mål mod Vanløse var det puf, der skulle til for at kickstarte Vejle-eventyret. Han er kun 22 år gammel, og Peter Sørensen virker ikke helt overbevist, men hvis han kan bygge på den præstation, hvor hans mål til 3-3 var en sand perle, så kan det blive rigtig godt.
Vidste du, at..:
Peter Sørensen var Silkeborg-træner, da de to hold senest mødte hinanden i en betydende kamp. Det var tilbage i maj 2016, hvor Silkeborg vandt 5-0 i den næstbedste række. Manden, som åbnede kampen med sin 1-0 scoring, brændte senere Superligaen for FC København af med sit forrygende venstreben, og siden blev han solgt til Hoffenheim. Det var naturligvis Robert Skov, og for nylig tog Peter Sørensen også lidt af æren for, at Skov endte hos FC København.
Dom:
Det har mildest talt været skidt for Vejle i denne sæson, men pilen peger en lille smule op, og på et eller andet tidspunkt må sejren komme. Den opløftende præstation mod Viborg og den dramatiske sejr i Sydbank Pokalen har givet Vejle tro på tingene, og derfor ender de også med at vinde denne kamp 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE
De jagter Henrik Meister
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
