Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbsif #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det går fremad i Vejle, omend det går meget langsomt. Peter Sørensens tropper missede i søndags en gylden mulighed for endelig at hente første sejr i Superligaen, men vejlenserne spillede 1-1 mod Viborg, selv om der var chancer til mere. Efterfølgende sagde cheftræner Sørensen, at det var den bedste præstation i sæsonen. Kampene på vippen skal dog vendes til sejr for Vejle, hvis de vil gøre sig håb om at overleve i Superligaen. Lige nu er facit nul sejre og to point efter de første ni runder.
Til gengæld fik Vejle den succesoplevelse, de søgte, i midtugens pokalkamp mod Vanløse fra den fjerdebedste række. Bedst som det så ud, at Vejle skulle ned i et endnu dybere hul ved stillingen 3-1 til Vanløse på grænsen af dommerens tillægstid, indledte Superliga-klubben med Lukas Engel i spidsen et mirakuløst comeback, og med tre scoringer til sidst vandt Vejle 4-3.
Peter Sørensen vil håbe, at den sejr er startskuddet til en peiode, hvor Vejle begynder at hente endnu flere point. Han kan også glæde sig over, at Wahid Faghir-afløseren Andrés Ponce kom på måltavlen for første gang i Vejle-trøjen med sit matchvindermål til 4-3.
Til forskel for sidste weekends kamp mod Viborg er forsvarskrumtappen Denis Kolinger tilbage efter karantæne. Han glider direkte ind i startopstillingen, og så begynder anfører Jacob Schoop også at være klar igen efter en længere skadespause. Han fik en time mod Vanløse.
Til gengæld har Arbnor Mucolli karantæne til opgøret, og i første omgang ligner det, at Lukas Engel erstatter ham på venstrefløjen. Med sine to scoringer må Lukas Engel også banke gevaldigt på for en startplads i angrebet. Han har endnu ikke prøvet at starte for Peter Sørensen i Superligaen.
Silkeborg IF:
Pilen er begyndt at pege en smule ned for Kent Nielsens tropper, der ellers indtil videre har været en af sæsonens positive historier. To gange i træk har Silkeborg nu forladt banen som taber, og det er en udvikling, som der skal sættes en stopper for så hurtigt som muligt, så Silkeborg kan bevare afstanden ned til Vejle og SønderjyskE, der i øjeblikket besidder de to nedrykningspladser.
I seneste runde tabte Silkeborg hjemme 2-0 til AGF i en uskøn kamp, hvor effektiviteten ikke ligefrem kan roses. Silkeborg indkasserede begge sine scoringer efter hjørnespark, og i den anden ende formåede de aldrig for alvor at blive farlige.
Torsdag blev holdet så også slået ud af Sydbank Pokalen efter et 3-2 nederlag til nedrykkede AC Horsens. Otte sløje minutter i første halvleg kostede tre indkasserede mål, og den må have gjort ondt på Silkeborg, der godt nok sparede Nicklas Helenius og et par andre profiler, men som stadig stillede i tæt på stærkeste opstilling. Derfor bliver det spændende at se, hvilken forfatning de møder op i Nørreskoven i.
Silkeborg må naturligvis undvære Alexander Lind, der er langtidsskadet, og så er Mads Kaalund fortsat ude. Ellers ser det fint ud på spillerfronten, hvor nye Robert Gojani også begynder at få flere minutter.
Karantæne:
Vejle Boldklub: Arbnor Mucolli
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-4-2): Grytebust – Mølgaard, Kolinger, James, Davidsen – Sousa, Drammeh, Høllsberg, Engel – Djordjevic, Ponce
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, Dahl – Thordarson, Brink, Klynge – Vallys, Jørgensen – Helenius
Profilen:
Lukas Engel var en stor profil hos Fremad Amager, men han mangler for alvor at få det overført til Vejle siden skiftet i februar. Måske de to mål mod Vanløse var det puf, der skulle til for at kickstarte Vejle-eventyret. Han er kun 22 år gammel, og Peter Sørensen virker ikke helt overbevist, men hvis han kan bygge på den præstation, hvor hans mål til 3-3 var en sand perle, så kan det blive rigtig godt.
Vidste du, at..:
Peter Sørensen var Silkeborg-træner, da de to hold senest mødte hinanden i en betydende kamp. Det var tilbage i maj 2016, hvor Silkeborg vandt 5-0 i den næstbedste række. Manden, som åbnede kampen med sin 1-0 scoring, brændte senere Superligaen for FC København af med sit forrygende venstreben, og siden blev han solgt til Hoffenheim. Det var naturligvis Robert Skov, og for nylig tog Peter Sørensen også lidt af æren for, at Skov endte hos FC København.
Dom:
Det har mildest talt været skidt for Vejle i denne sæson, men pilen peger en lille smule op, og på et eller andet tidspunkt må sejren komme. Den opløftende præstation mod Viborg og den dramatiske sejr i Sydbank Pokalen har givet Vejle tro på tingene, og derfor ender de også med at vinde denne kamp 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
OPTAKT
OB – FC København
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Farzam: En gave for FC København
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Supercomputer spår FCM-nedtur
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
