Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Canal 9
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Efter nederlag i grundspillets to sidste kampe var det ganske vigtigt for Vejle at få sat en prop i mod OB tirsdag aften. Og det må man sige, at de gjorde. Vejlenserne undgik nemlig ikke bare tredje nederlag i rap, de tog sågar alle tre point på Nature Energy Park.
Vejle er svære at besejre, men har haft problemer med at tippe de mange tætte og målfattige opgør til sejr. Det lykkedes dog i Odense, og det var fuld fortjent.
Prelec’ mandskab kom bragende ud af starthullerne, og havde foruden scoringen af Juwara flere gode muligheder for at udbygge føringen allerede i første halvleg.
Vejle bed mindre og mindre fra sig som kampen skred frem, men med en af ligaens klart bedste defensiver, er vejlenserne svære at have med at gøre, når først de har en føring på hånden.
Sejren giver fornyet tro på overlevelse i Nørreskoven, og allerede i denne spillerunde kan Vejle bringe sig over stregen, da der kun er ét og to point op til Lyngby og OB, som mødes fredag aften.
German Onugkha er tilbage fra karantæne, mens Miiko Albornoz er ny mand i skammekrogen. Ydermere er Dimitris Emmanouilidis tvivlsom, efter han missede tirsdagens opgør med en skade.
Viborg FF:
Jakob Poulsen og co. hentede senest en vigtig og forventelig sejr hjemme mod rækkens bundprop Hvidovre. Viborg var oppe 3-0 undervejs, mens de endte med at vinde med 'komfortable' 3-1, og det lyder jo ganske overbevisende, men det var det egentlig ikke.
Midtjyderne spillede ikke nogen stor første halvleg, og gik vel kun til halvleg med en føring på grund af en stor brøler fra Kappenberger i Hvidovre-målet.
I anden halvlegs indledning var der til gengæld klar forbedring, men på trods af en 3-0 føring brændte det alligevel gevaldigt på til sidst, hvor det begyndte at dufte mere og mere af et sensationelt Hvidovre-comeback. Med flere VAR-kendelser med sig, og fine redninger fra Mantl i målet endte det dog med midtjysk sejr.
Sejren giver for nu lidt luft i den tætte bundstrid, og Viborg har således fire point ned til Vejle under stregen inden søndagens opgør.
Manuel Mbom er tilbage fra karantæne, mens Ibrahim Said her afsoner den sidste af sine to karantænedage. Lucas Lund, Mads Lauritsen og Zan Zalatel er på skadeslisten.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Miiko Albornoz
Viborg FF: Ibrahim Said
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Ofori, Francois, Colina – N'Gbakoto, Onughka, Juwara
Viborg FF (4-3-3): Mantl – Anyembe, Bürgy, Radic, Bundgaard – Bonde, Mbom, Søndergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Vejle bør komme til opgøret her med en god portion selvtillid ovenpå den flotte sejr over OB tirsdag aften.
Viborg vandt også deres kamp mod Hvidovre, men uden for alvor at overbevise, og Jakob Poulsens mandskab er endnu lidt svære at blive kloge på.
Hjemmeholdet spiller nærmest lutter tætte og målfattige opgør, og det kunne også meget vel blive tilfældet i dette vigtige bundbrag, som vil gøre ondt at tabe for både Vejle og Viborg.
Som Prelec’ mandskab forsvarer sig for tiden skal der være fine muligheder for point mod de svingende gæster. 1-1.
Spilforslag:
Vejle vinder eller uafgjort til odds 1.58 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?