Optakt: Viborg FF – OB

OB kan komme et skridt tættere på syvendepladsen, hvis det lykkes dem at besejre Viborg FF søndag aften.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffob #sldk

Holdnyt:
Viborg FF
Den grønblusede klub fortsætter med at imponere i denne sæson. Efternavnet Friis og Viborg FF er tilsyneladende et perfekt match. Torsdag tog Jacob Friis og co. et stort skridt i retning af syvendepladsen, da de besejrede AGF med 2-0 på udebane.

Det betyder, at OB er deres nærmeste konkurrenter i kampen om topplaceringen i nedrykningsspillet, der kan give adgang til europæisk fodbold i næste sæson.

Jacob Friis og trænerstaben kan glæde sig over, at de stort set har hele truppen til rådighed til opgøret mod OB. Det er fortsat forsvarsspilleren Lamin Jawara, der er fraværende med en skade.

Der var tvivl om Jay-Roy Grot op til opgøret mod AGF, men han leverede en scoring og knap 70 minutters fodbold fra start, hvorfor han bør være en sikker starter igen. Det er interessant at holde øje med højre back-positionen, hvor Frans Putros torsdag startede foran Daniel Anyembe for første gang i 2022.

OB
Den fynske klub er uden nederlag i de seneste tre kampe. I samme periode har Bashkim Kadrii været fraværende. Cheftræner, Andreas Alm, har forklaret fraværet med skadesproblemer, der gør, at han ikke er på sit topniveau.

Jens Jakob Thomasen var også ude med en skade i sejren over Vejle Boldklub, men han er tilbage i truppen mod Viborg. Det samme kan man ikke sige om Mikkel Hyllegaard ude med en længerevarende skade.

Ryan Johnson Laursen har fået spilleminutter for reserveholdet efter sin lange skadespause, men han har endnu ikke været en del af førsteholdstruppen. Det er han heller ikke i søndagens kamp.

Emmanuel Sabbis gule kort mod Vejle betyder, at han er i karantæne på højrekanten. Det giver formentlig plads til enten tomålsskytten Sander Svendsen fra kampen mod Vejle eller unge Jakob Breum. 

Karantæner:
Viborg FF: Ingen

OB: Emmanuel Sabbi

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Anyembe, Burgy, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Bech, Grot, Bakiz

OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Larsen, Ivancevic, Skjelvik – Okosun, Tverskov – Svendsen, Jebali, Breum – Fenger

Profilen:
Ayo Simon Okosun har fået et større gennembrud i OB i dette forår. Han har været eminent i presspillet og er et monster på både offensive og defensive dødbolde. Han var med igen mod Vejle Boldklub efter endt karantæne, og det pyntede på OB’s mandskab. Derudover er den fysisk stærke midtbanespiller dygtig til at finde sine offensive medspillere i giftige positioner på banens sidste tredjedel.

Vidste du, at…:
Viborgs venstre back Christian Sørensen er en sand maskine, når det kommer til at skabe chancer i Superligaen. Han er med flere længder foran sine nærmeste forfølgere. 16 åbne chancer har han skabt, hvilket er seks flere end Silkeborgs Rasmus Carstensen på andenpladsen. Derudover har han skabt 94 chancer i denne sæson. Evander er nummer to på listen – 39 chancer færre på 55 skabte chancer. Christian Sørensen topper desuden assistlisten med otte af slagsen – samme antal som Sebastian Jørgensen i Silkeborg IF. 

Dom:
Det kan godt blive en taktisk affære mellem to formstærke mandskaber, der begge kan leve med en pointdeling. Buddet herfra bliver uafgjort – der bliver scoret i hver halvleg, så kampen ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Riemer reagerer på stor landsholdschok

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fik blackout på Brøndby Stadion

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Det er aldrig sket før

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Steve Cooper storroser stjerne

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Nu klager FC Barcelona igen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Chelsea – Manchester United

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ringet op af Brøndby-træner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil