Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Antoniou Menelaos, Cypern
På TV: Canal 9
Holdnyt:
Viborg FF:
Højt at flyve, dybt at falde. Viborg er gået fra medaljekamp i fjor til aktuelt at være fedtet godt og grundigt ind i nedrykningskampen.
Med kun ét point i årets to første Superliga-kampe er Vejle under stregen kommet faretruende tæt på de grønblusede midtjydere, som på rækkens 10.plads blot har to point ned til stregen.
Jakob Poulsen og co. er ellers startet ud med to, på papiret, forholdvis overkommelige opgaver med hjemmekamp mod OB og en udebanetur til bundproppen Hvidovre. Både spillemæssigt og resultatmæssigt har de to kampe dog ladt en del tilbage at ønske.
I forårspremieren blev det til et fortjent nederlag mod fynboerne, mens det i søndags var sekunder fra at blive til andet nederlag i 2024. En fremragende scoring af Said til 2-2 dybt inde i kampens tillægstid resulterede dog i et enkelt point ude mod Hvidovre.
Lucas Lund, Mads Lauritsen, Jamie Jacobs og Magnus Westergaard er på skadeslisten, mens Daniel Anyembe går comeback i kamptruppen. Til forskel fra seneste spillerunde er Mike Themsen udgået af truppen, og Ernest Agyiri er kommet tilbage.
Randers FC:
Gæsterne fra Kronjylland har fået en anderledes positiv start på 2024 med to sejre ud af to mulige.
I årets første kamp gjorde Randers det, som Viborg ikke kunne i sidste weekend, nemlig at vinde ude over Hvidovre. 3-1 sejren i premieren blev i fredags fulgt op med endnu en af slagsen, da det blev til en 1-0 sejr hjemme mod Lyngby, i en mildest talt uskøn fodboldkamp på det sløje græstæppe på Cepheus Park.
Spillemæssigt har Bertelsens tropper ikke ramt det absolutte topniveau endnu. Mod Hvidovre leverede kronjyderne en forfærdelig første halvleg, men blev efter pausen sat i gang af en gavmild Hvidovre-defensiv, og senest skulle der et selvmål til mod Lyngby for at stikke afsted med sejren i et opgør, som ellers meget vel kunne have trillet ud med 0-0.
Sejre giver selvtillid, og selvtillid giver sejre, og på den måde ser det godt ud for gæsterne, der med seks point i årets to første kampe har lagt en smule afstand til nedrykningsstregen. Aktuelt er der fire point ned til Vejle, og fem op til Silkeborg på sjettepladsen.
Kan ‘’Hestene’’ mon nå at snige sig med i Mesterskabsspillet?
Mikkel M. Pedersen, Babayan og Lauenborg sad alle ude senest og får denne gang selskab af Dammers, der igen er røget i karantæne efter gult kort mod Lyngby.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Randers FC: Wessel Dammers
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Mantl – Kuzmic, Radic, Zalatel, Bundgaard – Said, Grønning, Bonde – Thomas, Ementa, Jensen
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Andersson, Høegh, Zandén – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Nordli – Fuseini, Odey
Dom:
Viborgs præstationer i årets to første kampe har været bekymrende ringe. Offensivt kommer midtjyderne med for lidt, mens de i den anden ende af banen har været for nemme at skabe chancer imod.
Randers har lagt fra land med to sejre ud af to mulige, men uden for alvor at overbevise spillemæssigt. Alt andet lige giver det dog selvtillid at vinde fodboldkampe, og derfor skal der også være fine muligheder for point mod formsvage Viborg.
Tæt affære i vente, men Randers gør lige akkurat nok for at stikke afsted med sejren. 2-1 til kronjyderne.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Supercomputer: Værste nogensinde!
NYHEDER
Benhård transfermelding
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Han peger på Simon Kjær
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER