Ordnede CSKA: Thorup vild med Højlunds kynisme

Det blev mandag til en 1-0-sejr over CSKA Moskva, da FC København testede deres hold af.



FC København tog mandag en sejr på 1-0 over russiske CSKA Moskva, som blev grundlagt efter en scoring af den blot 18-årige Rasmus Højlund, som overlistede den rutinerede målmand Igor Akinfeev.

Det var noget, som FCK-cheftræner Jess Thorup glædede sig over at se i en kamp, som ikke bød på mange muligheder for dem.

– Vi ville gerne have skabt flere chancer og lavet flere mål, men det var dejligt at se, at vores høje pres gav gevinst, da vi udnyttede et boldtab, så Højlund kunne score et fantastisk mål. Det var fremragende at se, at vi var kyniske, når den chance pludselig bød sig, lyder det fra Thorup, som dog også bemærkede, at det var en kamp, som de dominerede.

Desuden var vejret på Fussballarena Bad Tatzmannsdorf noget, som ville give sved på banen for tilskuerne, og det kan FCK’erne godt bruge, mener træneren.

– Det blev en varm dag på kontoret, men det var fint at prøve det, for det kommer vi for eksempel også ud for, når vi skal til Kazan og spille europæisk, og forhåbentlig venter der flere europæiske kampe, hvor vi også kan komme ud for varmen, fortæller han og fortsætter:

– I dag prøvede vi at pushe nogle af spillerne lidt mere til grænsen i forhold til antal spilleminutter, og vi havde flere der spillede alle 90 minutter,og i hvert fald blev presset, men vi så godt ud, og det var fint at se, lyder det fra Jess Thorup.

Næste opgave for københavnerne er mod østrigske SV Horn.

I FC København er det ikke kun træningskampe, der er i tankerne. Truppen bliver også forstærket. Senest med Kevin Diks, som her sætter ord på, hvorfor han valgte netop FCK, som sin næste klub.





LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’