I Superligaen er det et krav, at cheftrænere har UEFA Pro-licensen, og det er nu noget, som OB-assistenttræner Henrik Hansen har erhvervet sig. Dermed er han nu helt klar til at tage skridtet op.
Dermed er den sidste detalje kommet på plads, inden han kan tage jobbet som cheftræner i SønderjyskE, som han længe har været sat i forbindelse med – men endnu ikke er blevet offentliggjort.
I et interview på OB’s hjemmeside oplyses det, at han allerede gik i gang med den højeste træneruddannelse i januar 2020, men grundet corona blev forløbet forlænget. Men nu er det altså faldet på plads.
Undervejs havde han Helsingør-cheftræner Morten Eskesen som sin vejleder, og den afsluttende opgave omhandlende tidligere spilleres kompetencer i trænerrollen.
– Det har været et langt, grundigt forløb parallelt med hverdagen. Det krævede noget tid og energi, men det har været superfedt og meget givende. Jeg er blevet meget klogere på mig selv gennem de her to år. Man bliver hele tiden tvunget til at reflektere over nogle ting, og det har givet mig et stort udbytte både som træner og som menneske, lyder det fra Henrik Hansen.
SønderjyskE fyrede Michael Boris for lidt mere end en måned siden, hvor de siden har haft Simon Poulsen som midlertidig cheftræner.
Det er kommet frem, at Henrik Hansen har en klausul i sin kontrakt med OB, som gør det muligt for ham at skifte til en anden klub, hvis denne tilbyder rollen som cheftræner. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Knuser transferrekord
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT
