In ordnung: Henrik Hansen kan blive cheftræner nu

Henrik Hansen har fået papirerne på plads til at blive cheftræner, da han har gennemført Pro-licens-uddannelsen.



I Superligaen er det et krav, at cheftrænere har UEFA Pro-licensen, og det er nu noget, som OB-assistenttræner Henrik Hansen har erhvervet sig. Dermed er han nu helt klar til at tage skridtet op.

Dermed er den sidste detalje kommet på plads, inden han kan tage jobbet som cheftræner i SønderjyskE, som han længe har været sat i forbindelse med – men endnu ikke er blevet offentliggjort.

I et interview på OB’s hjemmeside oplyses det, at han allerede gik i gang med den højeste træneruddannelse i januar 2020, men grundet corona blev forløbet forlænget. Men nu er det altså faldet på plads.

Undervejs havde han Helsingør-cheftræner Morten Eskesen som sin vejleder, og den afsluttende opgave omhandlende tidligere spilleres kompetencer i trænerrollen.

– Det har været et langt, grundigt forløb parallelt med hverdagen. Det krævede noget tid og energi, men det har været superfedt og meget givende. Jeg er blevet meget klogere på mig selv gennem de her to år. Man bliver hele tiden tvunget til at reflektere over nogle ting, og det har givet mig et stort udbytte både som træner og som menneske, lyder det fra Henrik Hansen.

SønderjyskE fyrede Michael Boris for lidt mere end en måned siden, hvor de siden har haft Simon Poulsen som midlertidig cheftræner. 

Det er kommet frem, at Henrik Hansen har en klausul i sin kontrakt med OB, som gør det muligt for ham at skifte til en anden klub, hvis denne tilbyder rollen som cheftræner. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

AGF-spiller idømt karantæne

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Schweiz – Colombia

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

USA – Belgien

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen