I Superligaen er det et krav, at cheftrænere har UEFA Pro-licensen, og det er nu noget, som OB-assistenttræner Henrik Hansen har erhvervet sig. Dermed er han nu helt klar til at tage skridtet op.
Dermed er den sidste detalje kommet på plads, inden han kan tage jobbet som cheftræner i SønderjyskE, som han længe har været sat i forbindelse med – men endnu ikke er blevet offentliggjort.
I et interview på OB’s hjemmeside oplyses det, at han allerede gik i gang med den højeste træneruddannelse i januar 2020, men grundet corona blev forløbet forlænget. Men nu er det altså faldet på plads.
Undervejs havde han Helsingør-cheftræner Morten Eskesen som sin vejleder, og den afsluttende opgave omhandlende tidligere spilleres kompetencer i trænerrollen.
– Det har været et langt, grundigt forløb parallelt med hverdagen. Det krævede noget tid og energi, men det har været superfedt og meget givende. Jeg er blevet meget klogere på mig selv gennem de her to år. Man bliver hele tiden tvunget til at reflektere over nogle ting, og det har givet mig et stort udbytte både som træner og som menneske, lyder det fra Henrik Hansen.
SønderjyskE fyrede Michael Boris for lidt mere end en måned siden, hvor de siden har haft Simon Poulsen som midlertidig cheftræner.
Det er kommet frem, at Henrik Hansen har en klausul i sin kontrakt med OB, som gør det muligt for ham at skifte til en anden klub, hvis denne tilbyder rollen som cheftræner. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Salah sender særlig besked
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
