In ordnung: Henrik Hansen kan blive cheftræner nu

Henrik Hansen har fået papirerne på plads til at blive cheftræner, da han har gennemført Pro-licens-uddannelsen.



I Superligaen er det et krav, at cheftrænere har UEFA Pro-licensen, og det er nu noget, som OB-assistenttræner Henrik Hansen har erhvervet sig. Dermed er han nu helt klar til at tage skridtet op.

Dermed er den sidste detalje kommet på plads, inden han kan tage jobbet som cheftræner i SønderjyskE, som han længe har været sat i forbindelse med – men endnu ikke er blevet offentliggjort.

I et interview på OB’s hjemmeside oplyses det, at han allerede gik i gang med den højeste træneruddannelse i januar 2020, men grundet corona blev forløbet forlænget. Men nu er det altså faldet på plads.

Undervejs havde han Helsingør-cheftræner Morten Eskesen som sin vejleder, og den afsluttende opgave omhandlende tidligere spilleres kompetencer i trænerrollen.

– Det har været et langt, grundigt forløb parallelt med hverdagen. Det krævede noget tid og energi, men det har været superfedt og meget givende. Jeg er blevet meget klogere på mig selv gennem de her to år. Man bliver hele tiden tvunget til at reflektere over nogle ting, og det har givet mig et stort udbytte både som træner og som menneske, lyder det fra Henrik Hansen.

SønderjyskE fyrede Michael Boris for lidt mere end en måned siden, hvor de siden har haft Simon Poulsen som midlertidig cheftræner. 

Det er kommet frem, at Henrik Hansen har en klausul i sin kontrakt med OB, som gør det muligt for ham at skifte til en anden klub, hvis denne tilbyder rollen som cheftræner. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

FC Nordsjælland køber offensiv profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Raser: Det er latterligt!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!