Magisk sommer: ‘Det er helt vildt, det her’

Orri Oskarsson fik i sommer sin drøm opfyldt, da han blev solgt fra FC København til Real Sociedad for 150 millioner kroner.



Hvad kan man få for 150 millioner kroner?

Real Sociedad kunne få Orri Oskarsson.

Den islandske angriber var centrum i én af sommerens helt store handler i Superligaen, da han byttede FC København ud med Real Sociedad, og nu har han tilbragt en måned i Baskerlandet.

I et stort interview med Tipsbladet sætter Orri Oskarsson ord på en vild sommer, som kulminerede med skiftet til den spanske storklub.

– Det var hektisk til at starte med, da jeg kom på sidste transferdag og skulle spille en kamp umiddelbart efter. Jeg fik ikke rigtig tid til at tilpasse mig, men jeg har fået det hele på plads, efter jeg kom tilbage fra landskampspause, siger Oskarsson til Tipsbladet.

Han fortæller, at han og kæresten har fundet et sted at bo i San Sebastian, og at en mere normal hverdag efterhånden har meldt sig.

– Vi er blevet taget godt imod, og der bliver passet godt på os. Når man kommer på så sent et tidspunkt, har man brug for ekstra hjælp, og der har været rigtig mange, som har stået klar til at hjælpe min kæreste og mig. Vores tilpasning har ikke været så svær, og drengene i klubben har taget fantastisk imod mig, siger han.

2Y77NTE

Foto: Alamy

Dobbelt målscorer
Real Sociedad tåler ingen sammenligning med Barcelona, Real Madrid og Atletico Madrid, men der er tale om én af de helt store klubber i spansk fodbold – i sidste sæson blev holdet nummer seks.

– Det er en kæmpe klub, og jeg kan huske, at jeg tænkte 'det er helt vildt, det her' da jeg stod på stadion første gang. Min første hjemmekamp var tilmed mod Real Madrid, og det gav selvfølgelig lidt ekstra, siger Oskarsson og tilføjer:

– FC København er jo også høj klasse, så det er ikke sådan, at jeg er taget fra en lille klub til en kæmpeklub. Jeg er taget fra en storklub til en kæmpeklub. FCK er ekstremt høj kvalitet, hvor jeg blev matchet mod dygtige spillere til træning. Var jeg blevet et år mere, kunne jeg også have udviklet mig som spiller, men niveauet i La Liga er selvfølgelig meget højere end i Superligaen.

I lørdags stemplede islændingen for alvor ind i sin nye klub, da han blev dobbelt målscorer mod Valencia – Orri Oskarssons første mål i Real Sociedad-trøjen.

– Det var en kæmpe forløsning, og jeg tror også, man kunne se i kampen, hvor sulten jeg var efter at få åbnet min målkonto. Jeg kan huske, at Jacob Neestrup sagde til mig efter den første kamp mod Lyngby i denne sæson, at det første mål altid er det sværeste. Nu er jeg på tavlen, og jeg satser på at lave mange flere mål.

2Y77NTE

Foto: Alamy

Høj løn og store fremtidsdrømme
Med Orri Oskarssons skifte til Real Sociedad var det ikke bare FC København, der scorede kassen. Den 20-årige angriber har også selv landet en kontrakt i Spanien, der gør, at penge ikke er noget, han nogensinde behøver tænke på igen. 

Orri Oskarsson havde også råd til både dagen og vejen i København, men i Real Sociedad er han trådt op i en helt anden økonomisk liga.

– Det er da en vild ting, men det var ikke noget, jeg prioriterede, da jeg skiftede klub. Det er en fantastisk ting at være så privilegeret og slippe for at skulle bekymre sig om økonomi, men det klart vigtigste for mig er det sportslige. Jeg er kun 20 år, så penge må ikke være det afgørende, siger Oskarsson, der har store drømme for fremtiden:

– Mit største mål har altid været at komme i en top fem-liga. Det har jeg opnået nu som 20-årig, men selvfølgelig betyder det bare, at jeg sætter mig nye mål. Mine ambitioner er kæmpe store, og jeg vil selvfølgelig gerne være topscorer i La Liga og spille for store klubber som Barcelona og Manchester City. Men lige nu har jeg fuld fokus på Real Sociedad.

Den tidligere FC København-angriber har kontrakt med Real Sociedad frem til sommeren 2030. 







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Brøndby-profil skadet

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

I chok over Tottenham



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

– Kunne godt ende i noget værre ballade



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Storklub lurer på Jonas Wind

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Arbejder på angriber-exit

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Legender med dyster melding

Michael Carrick storhylder

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dansk landsholdsspiller imponerer

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Danskerklub meldes interesseret

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

‘Det kommer aldrig til at ske’

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Kongerne af transfervinduet

Como indtager hovedstaden

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’