Hvad kan man få for 150 millioner kroner?
Real Sociedad kunne få Orri Oskarsson.
Den islandske angriber var centrum i én af sommerens helt store handler i Superligaen, da han byttede FC København ud med Real Sociedad, og nu har han tilbragt en måned i Baskerlandet.
I et stort interview med Tipsbladet sætter Orri Oskarsson ord på en vild sommer, som kulminerede med skiftet til den spanske storklub.
– Det var hektisk til at starte med, da jeg kom på sidste transferdag og skulle spille en kamp umiddelbart efter. Jeg fik ikke rigtig tid til at tilpasse mig, men jeg har fået det hele på plads, efter jeg kom tilbage fra landskampspause, siger Oskarsson til Tipsbladet.
Han fortæller, at han og kæresten har fundet et sted at bo i San Sebastian, og at en mere normal hverdag efterhånden har meldt sig.
– Vi er blevet taget godt imod, og der bliver passet godt på os. Når man kommer på så sent et tidspunkt, har man brug for ekstra hjælp, og der har været rigtig mange, som har stået klar til at hjælpe min kæreste og mig. Vores tilpasning har ikke været så svær, og drengene i klubben har taget fantastisk imod mig, siger han.

Dobbelt målscorer
Real Sociedad tåler ingen sammenligning med Barcelona, Real Madrid og Atletico Madrid, men der er tale om én af de helt store klubber i spansk fodbold – i sidste sæson blev holdet nummer seks.
– Det er en kæmpe klub, og jeg kan huske, at jeg tænkte 'det er helt vildt, det her' da jeg stod på stadion første gang. Min første hjemmekamp var tilmed mod Real Madrid, og det gav selvfølgelig lidt ekstra, siger Oskarsson og tilføjer:
– FC København er jo også høj klasse, så det er ikke sådan, at jeg er taget fra en lille klub til en kæmpeklub. Jeg er taget fra en storklub til en kæmpeklub. FCK er ekstremt høj kvalitet, hvor jeg blev matchet mod dygtige spillere til træning. Var jeg blevet et år mere, kunne jeg også have udviklet mig som spiller, men niveauet i La Liga er selvfølgelig meget højere end i Superligaen.
I lørdags stemplede islændingen for alvor ind i sin nye klub, da han blev dobbelt målscorer mod Valencia – Orri Oskarssons første mål i Real Sociedad-trøjen.
– Det var en kæmpe forløsning, og jeg tror også, man kunne se i kampen, hvor sulten jeg var efter at få åbnet min målkonto. Jeg kan huske, at Jacob Neestrup sagde til mig efter den første kamp mod Lyngby i denne sæson, at det første mål altid er det sværeste. Nu er jeg på tavlen, og jeg satser på at lave mange flere mål.

Høj løn og store fremtidsdrømme
Med Orri Oskarssons skifte til Real Sociedad var det ikke bare FC København, der scorede kassen. Den 20-årige angriber har også selv landet en kontrakt i Spanien, der gør, at penge ikke er noget, han nogensinde behøver tænke på igen.
Orri Oskarsson havde også råd til både dagen og vejen i København, men i Real Sociedad er han trådt op i en helt anden økonomisk liga.
– Det er da en vild ting, men det var ikke noget, jeg prioriterede, da jeg skiftede klub. Det er en fantastisk ting at være så privilegeret og slippe for at skulle bekymre sig om økonomi, men det klart vigtigste for mig er det sportslige. Jeg er kun 20 år, så penge må ikke være det afgørende, siger Oskarsson, der har store drømme for fremtiden:
– Mit største mål har altid været at komme i en top fem-liga. Det har jeg opnået nu som 20-årig, men selvfølgelig betyder det bare, at jeg sætter mig nye mål. Mine ambitioner er kæmpe store, og jeg vil selvfølgelig gerne være topscorer i La Liga og spille for store klubber som Barcelona og Manchester City. Men lige nu har jeg fuld fokus på Real Sociedad.
Den tidligere FC København-angriber har kontrakt med Real Sociedad frem til sommeren 2030.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT