AaB er meget tæt på at kunne poppe champagneflaskerne efter en tæt på dystopisk sæson.
Man har Superliga-skæbnen i egne hænder, mens man torsdag kan vinde pokalturneringen. Her står man overfor FC København, og det bliver samtidig Oscar Hiljemarks ilddåb som fast cheftræner for AaB.
Onsdag meddelte nordjyderne, at man har valgt at tegne en aftale med Oscar Hiljemark frem til 2027, der tidligere på foråret afløste Erik Hamrén.
– Diskussionen, samtalerne og relationen har været åben fra begyndelsen. Vi har alle sammen haft stort fokus på at præstere, få resultater og have et udtryk, som er AaB værdigt. Det synes jeg, at vi har haft den seneste tid.
– Det har beslutningstagerne også været rimeligt tilfredse med, tror jeg. Det er også derfor, vi står her. Diskussionen om selve kontrakten har ikke foregået særligt længe. Vi har fokuseret på det vigtigste, og det er det på banen, siger svenskeren til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse forud for pokalfinalen.
Foruden tre finaler, som skal afgøre AaB's Superliga-skæbne, så kan man tanke yderligere selvtillid, hvis man sejrer over FCK i pokalfinalen.
– Det er ikke en kamp som alle andre, men alligevel er det jo en kamp som alle andre. Der er én bold, der er to mål og holdene vil have hver deres trøjer på, men det er absolut ikke en almindelig fodboldkamp. Men forberedelserne, ideerne og tankerne om, hvordan vi skal ud og spille kommer ikke til at forandre sig, fordi det er en pokalfinale.

Oscar Hiljemark har siden ansættelsen som chef i AaB vundet fire kampe, tabt to og spillet fire uafgjort (Foto: Lars Rønbøg).
Oscar Hiljemark har siden karrierestoppet i 2021 været assistenttræner i AaB. Med sine 30 år og blot ti kampe som cheftræner på cv'et er det begrænset, hvad svenskeren har af erfaring på sidelinjen.
– Om det bliver den største prøvelse, ved jeg ikke rigtigt. Jeg synes, at vi har haft kniven for struben hver eneste kamp. Vi har været tvunget til at vinde, hente point og håndtere pressen. Det er en del af fodbold og en stor del af det for mig den seneste tid.
– Jeg elsker det, og i morgen kommer jeg bare til at gå ud og nyde det. Vi spiller foran et fuldt Parken, der bliver fantastisk stemning, på en god bane med solskin og en masse gode fodboldspillere, så det glæder jeg mig til, siger Oscar Hiljemark, der drømmer om at stå som sejrsherre i morgen aften.
– Det ville være fantastisk. Jeg tror, det er alles drøm at vinde mesterskaber eller en pokaltitel. Det går vi også ud og kæmper for.
Pokalfinalen mellem AaB og FC København fløjtes op klokken 17.00 torsdag eftermiddag. De to duellanter stod også overfor hinanden i pokalfinalen i 2014, hvor AaB trak sig ud som vinder.
Det kan Rasmus Thelander, der iøvrigt melder sig klar til kampen efter en skadespause, godt huske. Det kan du læse mere om her.
LIVE
LIVE: Deler nyt om skadet stjerne
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
INTERVIEW