FARUM (Tipsbladet): Han har allerede fået realiseret drømmen om et skifte til Premier League, men Ibrahim Osman må i foråret nøjes med Superliga-fodbold, da skiftet til Brighton først effektueres til sommer.
I FC Nordsjælland frygter cheftræner Johannes Hoff Thorup dog ikke, at der kan komme udfordringer med at holde den ghanesiske komet topmotiveret i resten af sæsonen.
– Det skal lige så vel komme fra ham selv, som at det skal komme fra mig. Jeg har talt en del med ham her i opstarten, og han har heldigvis været ret afklaret med, at det sagtens kunne være i hans interesse først at skifte til sommer, siger Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet og fortsætter:
– Som alle har kunnet læse sig til, havde han jo flere muligheder her i transfervinduet, men han valgte også selv den mulighed, der betød, at han først kunne skifte fra sommer af og skulle have et halvt år mere her. Så han er rimeligt indstillet på at skulle udvikle sig yderligere.
Ifølge cheftræneren er den 19-årige Ibrahim Osman helt klar over, at han kan bruge foråret til at ankomme knivskarp til Premier League.
– Han er jo kun lige kommet i gang som seniorspiller. Han er i gang med sin første hele sæson som seniorspiller, og det betyder, at han har meget at lære og han har meget, han skal udvikle. Og han ved, at han sagtens kan få det udviklet her.
– Og han kan også godt regne ud, at jo bedre et forår han har her, jo bedre et startskud giver han sig selv i forhold til at komme over i en ny og formentlig også lidt sværere liga end den danske. Så det er jeg slet ikke bekymret for, siger Johannes Hoff Thorup.
(Artiklen fortsætter under billedet)
Ibrahim Osman og FC Nordsjælland skal i aften op imod FC København i Superligaen. Foto: Imago
Har talt med Adingra
Ibrahim Osman, som FC Nordsjælland i første omgang indkasserer 145 millioner kroner på, slår også selv fast, at det passer ham fint at tage et halvt år mere i Superligaen.
– Jeg er glad for, at handlen kunne falde på plads her til vinter. Det er også rigtig fint for mig, at jeg skifter til sommer, for jeg kan udvikle mig endnu mere her, før jeg skifter. Personligt synes jeg, at det var okay for mig at spille sæsonen færdig her, hvor jeg også kan få mere spilletid, siger Ibrahim Osman.
Den ghanesiske teenager frygter ikke, at han kan risikere at miste fokus i foråret.
– Det er et stort skridt for mig, min familie og mine omgivelser, men jeg bliver bare nødt til at blive ved med at fokusere på min udvikling. Og når tiden så kommer til sommer, så vil jeg fortsætte med at gøre, hvad jeg har gjort her, siger Ibrahim Osman, der også har talt med den tidligere FC Nordsjælland-profil Simon Adringra, der nu spiller i Brighton.
– Han har bare fortalt mig om trænerne og spillestilen, så det hele kan blive nemmere for mig.
Ibrahim Osman startede på bænken i forårspremieren mod Lyngby Boldklub, men den kommende Premier League-spiller er ikke skuffet over den beslutning.
– Jeg skal bare tilbage i form. Jeg har ikke spillet i opstarten, så nu skal jeg tilbage, og forhåbentligt kan jeg hjælpe holdet. Det var fint for mig at starte på bænken og få nogle minutter, og så vil jeg bygge på derfra.
– Jeg kan ikke bare gå direkte ind på holdet. Jeg ved, at jeg kommer til at vende tilbage til mit normale niveau, når jeg får spillet mere regelmæssigt, lyder det afslutningsvist fra Ibrahim Osman.
Ibrahim Osman og FC Nordsjælland skal i aften på en svær opgave i Superligaen, hvor Farum-klubben møder FC København i Parken. Kampen sparkes i gang klokken 19.00.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet