FARUM (Tipsbladet): Han har allerede fået realiseret drømmen om et skifte til Premier League, men Ibrahim Osman må i foråret nøjes med Superliga-fodbold, da skiftet til Brighton først effektueres til sommer.
I FC Nordsjælland frygter cheftræner Johannes Hoff Thorup dog ikke, at der kan komme udfordringer med at holde den ghanesiske komet topmotiveret i resten af sæsonen.
– Det skal lige så vel komme fra ham selv, som at det skal komme fra mig. Jeg har talt en del med ham her i opstarten, og han har heldigvis været ret afklaret med, at det sagtens kunne være i hans interesse først at skifte til sommer, siger Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet og fortsætter:
– Som alle har kunnet læse sig til, havde han jo flere muligheder her i transfervinduet, men han valgte også selv den mulighed, der betød, at han først kunne skifte fra sommer af og skulle have et halvt år mere her. Så han er rimeligt indstillet på at skulle udvikle sig yderligere.
Ifølge cheftræneren er den 19-årige Ibrahim Osman helt klar over, at han kan bruge foråret til at ankomme knivskarp til Premier League.
– Han er jo kun lige kommet i gang som seniorspiller. Han er i gang med sin første hele sæson som seniorspiller, og det betyder, at han har meget at lære og han har meget, han skal udvikle. Og han ved, at han sagtens kan få det udviklet her.
– Og han kan også godt regne ud, at jo bedre et forår han har her, jo bedre et startskud giver han sig selv i forhold til at komme over i en ny og formentlig også lidt sværere liga end den danske. Så det er jeg slet ikke bekymret for, siger Johannes Hoff Thorup.
(Artiklen fortsætter under billedet)
Ibrahim Osman og FC Nordsjælland skal i aften op imod FC København i Superligaen. Foto: Imago
Har talt med Adingra
Ibrahim Osman, som FC Nordsjælland i første omgang indkasserer 145 millioner kroner på, slår også selv fast, at det passer ham fint at tage et halvt år mere i Superligaen.
– Jeg er glad for, at handlen kunne falde på plads her til vinter. Det er også rigtig fint for mig, at jeg skifter til sommer, for jeg kan udvikle mig endnu mere her, før jeg skifter. Personligt synes jeg, at det var okay for mig at spille sæsonen færdig her, hvor jeg også kan få mere spilletid, siger Ibrahim Osman.
Den ghanesiske teenager frygter ikke, at han kan risikere at miste fokus i foråret.
– Det er et stort skridt for mig, min familie og mine omgivelser, men jeg bliver bare nødt til at blive ved med at fokusere på min udvikling. Og når tiden så kommer til sommer, så vil jeg fortsætte med at gøre, hvad jeg har gjort her, siger Ibrahim Osman, der også har talt med den tidligere FC Nordsjælland-profil Simon Adringra, der nu spiller i Brighton.
– Han har bare fortalt mig om trænerne og spillestilen, så det hele kan blive nemmere for mig.
Ibrahim Osman startede på bænken i forårspremieren mod Lyngby Boldklub, men den kommende Premier League-spiller er ikke skuffet over den beslutning.
– Jeg skal bare tilbage i form. Jeg har ikke spillet i opstarten, så nu skal jeg tilbage, og forhåbentligt kan jeg hjælpe holdet. Det var fint for mig at starte på bænken og få nogle minutter, og så vil jeg bygge på derfra.
– Jeg kan ikke bare gå direkte ind på holdet. Jeg ved, at jeg kommer til at vende tilbage til mit normale niveau, når jeg får spillet mere regelmæssigt, lyder det afslutningsvist fra Ibrahim Osman.
Ibrahim Osman og FC Nordsjælland skal i aften på en svær opgave i Superligaen, hvor Farum-klubben møder FC København i Parken. Kampen sparkes i gang klokken 19.00.
LIVE
LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark
OPTAKT
OB – FC København
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen