Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud

Dansk fodbolds bedste række er gået i gang, og vi ser her nærmere på, hvordan det måske lidt indviklede slutspil i Superligaen ser ud.



Opdateret 27. juli 2020.

Vi gennemgår her de forskellige facetter af Superligaen – hvordan det hænger sammen, og hvordan slutspillet vil se ud.

Europa Playoff:

OB endte som nummer syv i Superligaen og møder nu AGF over én kamp om en plads i Europa næste sæson. Det er denne sæsons treer, der møder nummer syv, fordi pokalturneringen blev vundet af SønderjyskE.

AGF – OB spilles onsdag den 29. juli klokken 20.00 i Aarhus.

På vej mod kampen mod AGF slog OB først Randers og siden AC Horsens ud.

Mesterskabsspillet er nu forbi – det endte således:

Mesterskabsspillet:

1. FC Midtjylland: 82 point
2. FC København: 68 point
3. AGF: 64 point
4. Brøndby IF: 56 point
5. AaB: 54 point
6. FC Nordsjælland: 47 point

I mesterskabsspillet spilles der igen alle mod alle – hjemme og ude. Det vil sige, at det ender på 10 runder, og dermed ender hvert mandskab på 36 kampe i sæsonen. Man har sine point med over fra Grundspillet. Nummer et bliver dansk mester, nummer to vinder sølvmedaljer, mens der er bronze til nummer tre. Nummer et går i Champions League-kvalifikationen, mens to ender i Europa League-kvalifikationen.

Nummer tre kommer i Europa League-kvalifikationen, fordi Sydbank Pokalen er blevet vundet af et hold uden for top tre.

FCM vandt guld, FCK sølv og AGF bronze.

3F Superliga Playoff er nu færdigafviklet:

De to hold, der endte som nummer tre i de to puljer i Gruppespillet, mødes over to kampe om at undgå at rykke ud af Superligaen. Med tre nedrykkere er det blevet en barsk omgang, og dermed skal de to hold over to drabelige opgør for at undgå at rykke ud. Et hold rykker ud og er færdig for sæsonen, det andet hold redder sig og slutter sæsonen som nummer 11 i Superligaen efter 34 kampe.

Silkeborg og Esbjerg er rykket ud, og den sidste nedrykker skal nu findes.

Det blev Hobro, der samlet tabte med 3-4 til Lyngby, der rykker ud af Superligaen sammen med de førnvænte hold.

Gruppespillet er nu færdigafviklet

I Gruppespillet – der indeholder to puljer af fire hold – er puljerne ikke længere fordelt på forhånd. Nummer 11 og 14 fra Grundspillet placeres i pulje 1, mens nummer 12 og 13 placeres i pulje 2.

Derefter vælger de sidste hold fra Grundspillet, hvilken pulje de ønsker at deltage i. Grundspillets nummer syv vælger først, derefter vælger nummer otte, efterfulgt af nummer ni, mens nummer 10 får den sidste, ledige plads.

Grundspillet er forbi, og Randers FC og AC Horsens valgte pulje 2, hvorfor OB og Lyngby endte i pulje 1.

Pulje 1
1. OB: 43 point
2. SønderjyskE: 38 point
———————————–
3. Lyngby Boldklub: 34 point
———————————–
4. Silkeborg IF: 26 point

Pulje 2:
1. AC Horsens: 46 point
2. Randers FC: 45 point
———————————–
3. Hobro IK: 30 point
———————————–
4. Esbjerg fB: 22 point

I Gruppespillet i denne sæson er det lidt anderledes, end det hidtil har været. Der spilles stadig alle mod alle – hjemme og ude i de to puljer. Det vil sige seks runder alt i alt. Når de seks runder er spillet, går top to i hver pulje videre til Europa Playoff, hvor nummer et fra pulje 1 møder to fra pulje 2 og omvendt. Det vil i alt med Grundspillet give 32 kampe. Man har i øvrigt sine point med over fra Grundspillet.

De to hold, der ender sidst i hvert af de to puljespil, rykker direkte ud af Superligaen, fordi ligaen næste år går fra 14 til 12 hold. Deres sæson ender efter 32 kampe med en nedrykning.

Grundspillet er færdigafviklet:

1. FC Midtjylland: 65 point
2. FC København: 56 point
3. AGF: 47 point
4. Brøndby IF: 42 point
5. FC Nordsjælland: 41 point
6. AaB: 38 point
———————-
7. Randers FC: 35 point
8. AC Horsens: 34 point
9. OB: 33 point
10. Lyngby BK: 32 point
11. SønderjyskE: 27 point
12. Hobro IK: 23 point
13. Esbjerg fB: 18 point
14. Silkeborg IF: 16 point

I Grundspillet spiller holdene alle mod alle – hjemme og ude. Det giver 26 runder alt i alt, inden slutspillet en gang i foråret indledes. Top seks efter de 26 runder går videre til Mesterskabsspillet, mens bund otte går til Gruppespillet, hvor man primært spiller om at undgå at rykke ud af Superligaen.

Læs også:Kommentator sabler Silkeborg ned: En skændsel for Superligaen


Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division

Fælder dom over Victor Froholdt

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Brøndby sparer millioner

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Legende om Højlund: Her er problemet

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Spørger på Jonas Wind

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– En undskyldning for tabere

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper