FCK snupper premiere-sejr efter stærk halvleg

Orri Oskarsson og Mohamed Elyounoussi var målscorerne, da FCK slog Lyngby 2-0 på udebane mandag aften.



Efter en skuffende afslutning på sidste sæsons Superliga med bronzemedaljer kom FC København mandag aften godt fra start i den nye sæson, da første spillerundes sidste kamp blev spillet i Lyngby.

FCK vandt 2-0 efter en overlegen første halvleg, hvor stortalentet Orri Oskarsson og Mohamed Elyounoussi kom på måltavlen.

Med pointtab til både FC Midtjylland og Brøndby i første spillerunde kan FCK glæde sig ekstra over sæsonstarten i Superligaen, hvor københavnerne er blandt fire hold med tre point.

FCK har brugt sommerpausen på at forstærke defensiven, og blandt de bageste fem i startopstillingen var der tre spillere, der debuterede for FCK i Superligaen.

Her gjorde særligt mexicanske Rodrigo Huescas sig positivt bemærket på højre back.

20-årige Huescas viste allerede efter syv minutter sine offensive kvaliteter, da han lagde en høj bold i feltet til angriber Orri Oskarsson, der var løbet i dybden. Oskarsson fik ikke ordentlig ramt på bolden i sin afslutning, men den sneg sig alligevel forbi Lyngbys målmand og i nettet.

Dermed skulle det 19-årige stortalent ikke bruge lang tid på at vise, hvorfor FCK fredag forlængede hans kontrakt frem til 2028 midt i interesse fra udlandet.

Et massivt FCK-overtag fortsatte gennem første halvleg. Og efter 30 minutter måtte Jannich Storch igen hente bolden ud af Lyngby-målet.

Et indlæg fra Jordan Larsson til bageste stolpe blev sikkert headet i mål til 2-0 af norske Mohamed Elyounoussi.

Orri Oskarsson fik også bolden i mål igen på endnu en fornem assist af Rodrigo Huescas, men målet blev annulleret for offside. FCK måtte derfor nøjes med en 2-0-føring ved pause, efter Oskarsson også sluttede halvlegen med at sparke forbi bolden på frit mål.

Anden halvleg var få minutter gammel, da Diego Goncalves fik en friløber for FCK, men midtbanespilleren brændte muligheden. Kort efter var det så Lyngby, der endelig fik afsluttet på mål i form af et hovedstød fra Tobias Storm, der dog gik langt forbi.

Lyngby kom tættere på en reducering med godt en halv time igen, da et afrettet skud fra Kolbeinn Finnsson betød, at den nye FCK-målmand Nathan Trott måtte på arbejde for første gang i kampen og skubbe bolden over mål.

Herefter fortsatte de bedre takter fra Lyngby, der fik lagt et pres mod FCK-målet. Men Lyngby-tilskuerne måtte gå hjem uden et mål fra hjemmeholdet, hvor den nye cheftræner Morten Karlsen dermed heller ikke fik den ønskede start.

Lyngby spiller igen fredag, hvor oprykkeren Sønderjyske venter på udebane. FCK får søndag besøg af AGF, men inden da venter første kamp i Conference League-kvalifikationen torsdag mod Magpies i Gibraltar.

/ritzau/





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Nartey scorede igen for Lyon

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Chido Obi var ustyrlig

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Sønderjyske – Silkeborg IF



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

– Det er en gigantisk fiasko

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Salah strålede for Liverpool

Præsenterer Thomas Franks afløser

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Boilesen peger på FC København

Randers FC – Vejle Boldklub

‘Det var forfærdeligt at se på!’

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Fredericia – AGF

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

OB – FC Midtjylland

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende