Efter en skuffende afslutning på sidste sæsons Superliga med bronzemedaljer kom FC København mandag aften godt fra start i den nye sæson, da første spillerundes sidste kamp blev spillet i Lyngby.
FCK vandt 2-0 efter en overlegen første halvleg, hvor stortalentet Orri Oskarsson og Mohamed Elyounoussi kom på måltavlen.
Med pointtab til både FC Midtjylland og Brøndby i første spillerunde kan FCK glæde sig ekstra over sæsonstarten i Superligaen, hvor københavnerne er blandt fire hold med tre point.
FCK har brugt sommerpausen på at forstærke defensiven, og blandt de bageste fem i startopstillingen var der tre spillere, der debuterede for FCK i Superligaen.
Her gjorde særligt mexicanske Rodrigo Huescas sig positivt bemærket på højre back.
20-årige Huescas viste allerede efter syv minutter sine offensive kvaliteter, da han lagde en høj bold i feltet til angriber Orri Oskarsson, der var løbet i dybden. Oskarsson fik ikke ordentlig ramt på bolden i sin afslutning, men den sneg sig alligevel forbi Lyngbys målmand og i nettet.
Dermed skulle det 19-årige stortalent ikke bruge lang tid på at vise, hvorfor FCK fredag forlængede hans kontrakt frem til 2028 midt i interesse fra udlandet.
Et massivt FCK-overtag fortsatte gennem første halvleg. Og efter 30 minutter måtte Jannich Storch igen hente bolden ud af Lyngby-målet.
Et indlæg fra Jordan Larsson til bageste stolpe blev sikkert headet i mål til 2-0 af norske Mohamed Elyounoussi.
Orri Oskarsson fik også bolden i mål igen på endnu en fornem assist af Rodrigo Huescas, men målet blev annulleret for offside. FCK måtte derfor nøjes med en 2-0-føring ved pause, efter Oskarsson også sluttede halvlegen med at sparke forbi bolden på frit mål.
Anden halvleg var få minutter gammel, da Diego Goncalves fik en friløber for FCK, men midtbanespilleren brændte muligheden. Kort efter var det så Lyngby, der endelig fik afsluttet på mål i form af et hovedstød fra Tobias Storm, der dog gik langt forbi.
Lyngby kom tættere på en reducering med godt en halv time igen, da et afrettet skud fra Kolbeinn Finnsson betød, at den nye FCK-målmand Nathan Trott måtte på arbejde for første gang i kampen og skubbe bolden over mål.
Herefter fortsatte de bedre takter fra Lyngby, der fik lagt et pres mod FCK-målet. Men Lyngby-tilskuerne måtte gå hjem uden et mål fra hjemmeholdet, hvor den nye cheftræner Morten Karlsen dermed heller ikke fik den ønskede start.
Lyngby spiller igen fredag, hvor oprykkeren Sønderjyske venter på udebane. FCK får søndag besøg af AGF, men inden da venter første kamp i Conference League-kvalifikationen torsdag mod Magpies i Gibraltar.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
AVIS
Interessant afsløring
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Kevin Diks skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade