Efter en skuffende afslutning på sidste sæsons Superliga med bronzemedaljer kom FC København mandag aften godt fra start i den nye sæson, da første spillerundes sidste kamp blev spillet i Lyngby.
FCK vandt 2-0 efter en overlegen første halvleg, hvor stortalentet Orri Oskarsson og Mohamed Elyounoussi kom på måltavlen.
Med pointtab til både FC Midtjylland og Brøndby i første spillerunde kan FCK glæde sig ekstra over sæsonstarten i Superligaen, hvor københavnerne er blandt fire hold med tre point.
FCK har brugt sommerpausen på at forstærke defensiven, og blandt de bageste fem i startopstillingen var der tre spillere, der debuterede for FCK i Superligaen.
Her gjorde særligt mexicanske Rodrigo Huescas sig positivt bemærket på højre back.
20-årige Huescas viste allerede efter syv minutter sine offensive kvaliteter, da han lagde en høj bold i feltet til angriber Orri Oskarsson, der var løbet i dybden. Oskarsson fik ikke ordentlig ramt på bolden i sin afslutning, men den sneg sig alligevel forbi Lyngbys målmand og i nettet.
Dermed skulle det 19-årige stortalent ikke bruge lang tid på at vise, hvorfor FCK fredag forlængede hans kontrakt frem til 2028 midt i interesse fra udlandet.
Et massivt FCK-overtag fortsatte gennem første halvleg. Og efter 30 minutter måtte Jannich Storch igen hente bolden ud af Lyngby-målet.
Et indlæg fra Jordan Larsson til bageste stolpe blev sikkert headet i mål til 2-0 af norske Mohamed Elyounoussi.
Orri Oskarsson fik også bolden i mål igen på endnu en fornem assist af Rodrigo Huescas, men målet blev annulleret for offside. FCK måtte derfor nøjes med en 2-0-føring ved pause, efter Oskarsson også sluttede halvlegen med at sparke forbi bolden på frit mål.
Anden halvleg var få minutter gammel, da Diego Goncalves fik en friløber for FCK, men midtbanespilleren brændte muligheden. Kort efter var det så Lyngby, der endelig fik afsluttet på mål i form af et hovedstød fra Tobias Storm, der dog gik langt forbi.
Lyngby kom tættere på en reducering med godt en halv time igen, da et afrettet skud fra Kolbeinn Finnsson betød, at den nye FCK-målmand Nathan Trott måtte på arbejde for første gang i kampen og skubbe bolden over mål.
Herefter fortsatte de bedre takter fra Lyngby, der fik lagt et pres mod FCK-målet. Men Lyngby-tilskuerne måtte gå hjem uden et mål fra hjemmeholdet, hvor den nye cheftræner Morten Karlsen dermed heller ikke fik den ønskede start.
Lyngby spiller igen fredag, hvor oprykkeren Sønderjyske venter på udebane. FCK får søndag besøg af AGF, men inden da venter første kamp i Conference League-kvalifikationen torsdag mod Magpies i Gibraltar.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Henter FC København-spiller
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet