FCK snupper premiere-sejr efter stærk halvleg

Orri Oskarsson og Mohamed Elyounoussi var målscorerne, da FCK slog Lyngby 2-0 på udebane mandag aften.



Efter en skuffende afslutning på sidste sæsons Superliga med bronzemedaljer kom FC København mandag aften godt fra start i den nye sæson, da første spillerundes sidste kamp blev spillet i Lyngby.

FCK vandt 2-0 efter en overlegen første halvleg, hvor stortalentet Orri Oskarsson og Mohamed Elyounoussi kom på måltavlen.

Med pointtab til både FC Midtjylland og Brøndby i første spillerunde kan FCK glæde sig ekstra over sæsonstarten i Superligaen, hvor københavnerne er blandt fire hold med tre point.

FCK har brugt sommerpausen på at forstærke defensiven, og blandt de bageste fem i startopstillingen var der tre spillere, der debuterede for FCK i Superligaen.

Her gjorde særligt mexicanske Rodrigo Huescas sig positivt bemærket på højre back.

20-årige Huescas viste allerede efter syv minutter sine offensive kvaliteter, da han lagde en høj bold i feltet til angriber Orri Oskarsson, der var løbet i dybden. Oskarsson fik ikke ordentlig ramt på bolden i sin afslutning, men den sneg sig alligevel forbi Lyngbys målmand og i nettet.

Dermed skulle det 19-årige stortalent ikke bruge lang tid på at vise, hvorfor FCK fredag forlængede hans kontrakt frem til 2028 midt i interesse fra udlandet.

Et massivt FCK-overtag fortsatte gennem første halvleg. Og efter 30 minutter måtte Jannich Storch igen hente bolden ud af Lyngby-målet.

Et indlæg fra Jordan Larsson til bageste stolpe blev sikkert headet i mål til 2-0 af norske Mohamed Elyounoussi.

Orri Oskarsson fik også bolden i mål igen på endnu en fornem assist af Rodrigo Huescas, men målet blev annulleret for offside. FCK måtte derfor nøjes med en 2-0-føring ved pause, efter Oskarsson også sluttede halvlegen med at sparke forbi bolden på frit mål.

Anden halvleg var få minutter gammel, da Diego Goncalves fik en friløber for FCK, men midtbanespilleren brændte muligheden. Kort efter var det så Lyngby, der endelig fik afsluttet på mål i form af et hovedstød fra Tobias Storm, der dog gik langt forbi.

Lyngby kom tættere på en reducering med godt en halv time igen, da et afrettet skud fra Kolbeinn Finnsson betød, at den nye FCK-målmand Nathan Trott måtte på arbejde for første gang i kampen og skubbe bolden over mål.

Herefter fortsatte de bedre takter fra Lyngby, der fik lagt et pres mod FCK-målet. Men Lyngby-tilskuerne måtte gå hjem uden et mål fra hjemmeholdet, hvor den nye cheftræner Morten Karlsen dermed heller ikke fik den ønskede start.

Lyngby spiller igen fredag, hvor oprykkeren Sønderjyske venter på udebane. FCK får søndag besøg af AGF, men inden da venter første kamp i Conference League-kvalifikationen torsdag mod Magpies i Gibraltar.

/ritzau/





Brøndby tæt på Superliga-profil




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Laudrup stopper på TV 2

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Australien – Egypten

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud