FCK snupper premiere-sejr efter stærk halvleg

Orri Oskarsson og Mohamed Elyounoussi var målscorerne, da FCK slog Lyngby 2-0 på udebane mandag aften.



Efter en skuffende afslutning på sidste sæsons Superliga med bronzemedaljer kom FC København mandag aften godt fra start i den nye sæson, da første spillerundes sidste kamp blev spillet i Lyngby.

FCK vandt 2-0 efter en overlegen første halvleg, hvor stortalentet Orri Oskarsson og Mohamed Elyounoussi kom på måltavlen.

Med pointtab til både FC Midtjylland og Brøndby i første spillerunde kan FCK glæde sig ekstra over sæsonstarten i Superligaen, hvor københavnerne er blandt fire hold med tre point.

FCK har brugt sommerpausen på at forstærke defensiven, og blandt de bageste fem i startopstillingen var der tre spillere, der debuterede for FCK i Superligaen.

Her gjorde særligt mexicanske Rodrigo Huescas sig positivt bemærket på højre back.

20-årige Huescas viste allerede efter syv minutter sine offensive kvaliteter, da han lagde en høj bold i feltet til angriber Orri Oskarsson, der var løbet i dybden. Oskarsson fik ikke ordentlig ramt på bolden i sin afslutning, men den sneg sig alligevel forbi Lyngbys målmand og i nettet.

Dermed skulle det 19-årige stortalent ikke bruge lang tid på at vise, hvorfor FCK fredag forlængede hans kontrakt frem til 2028 midt i interesse fra udlandet.

Et massivt FCK-overtag fortsatte gennem første halvleg. Og efter 30 minutter måtte Jannich Storch igen hente bolden ud af Lyngby-målet.

Et indlæg fra Jordan Larsson til bageste stolpe blev sikkert headet i mål til 2-0 af norske Mohamed Elyounoussi.

Orri Oskarsson fik også bolden i mål igen på endnu en fornem assist af Rodrigo Huescas, men målet blev annulleret for offside. FCK måtte derfor nøjes med en 2-0-føring ved pause, efter Oskarsson også sluttede halvlegen med at sparke forbi bolden på frit mål.

Anden halvleg var få minutter gammel, da Diego Goncalves fik en friløber for FCK, men midtbanespilleren brændte muligheden. Kort efter var det så Lyngby, der endelig fik afsluttet på mål i form af et hovedstød fra Tobias Storm, der dog gik langt forbi.

Lyngby kom tættere på en reducering med godt en halv time igen, da et afrettet skud fra Kolbeinn Finnsson betød, at den nye FCK-målmand Nathan Trott måtte på arbejde for første gang i kampen og skubbe bolden over mål.

Herefter fortsatte de bedre takter fra Lyngby, der fik lagt et pres mod FCK-målet. Men Lyngby-tilskuerne måtte gå hjem uden et mål fra hjemmeholdet, hvor den nye cheftræner Morten Karlsen dermed heller ikke fik den ønskede start.

Lyngby spiller igen fredag, hvor oprykkeren Sønderjyske venter på udebane. FCK får søndag besøg af AGF, men inden da venter første kamp i Conference League-kvalifikationen torsdag mod Magpies i Gibraltar.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Atletico Madrid – Arsenal

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Afvist – Brøndby undrer sig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag