FCK snupper premiere-sejr efter stærk halvleg

Orri Oskarsson og Mohamed Elyounoussi var målscorerne, da FCK slog Lyngby 2-0 på udebane mandag aften.



Efter en skuffende afslutning på sidste sæsons Superliga med bronzemedaljer kom FC København mandag aften godt fra start i den nye sæson, da første spillerundes sidste kamp blev spillet i Lyngby.

FCK vandt 2-0 efter en overlegen første halvleg, hvor stortalentet Orri Oskarsson og Mohamed Elyounoussi kom på måltavlen.

Med pointtab til både FC Midtjylland og Brøndby i første spillerunde kan FCK glæde sig ekstra over sæsonstarten i Superligaen, hvor københavnerne er blandt fire hold med tre point.

FCK har brugt sommerpausen på at forstærke defensiven, og blandt de bageste fem i startopstillingen var der tre spillere, der debuterede for FCK i Superligaen.

Her gjorde særligt mexicanske Rodrigo Huescas sig positivt bemærket på højre back.

20-årige Huescas viste allerede efter syv minutter sine offensive kvaliteter, da han lagde en høj bold i feltet til angriber Orri Oskarsson, der var løbet i dybden. Oskarsson fik ikke ordentlig ramt på bolden i sin afslutning, men den sneg sig alligevel forbi Lyngbys målmand og i nettet.

Dermed skulle det 19-årige stortalent ikke bruge lang tid på at vise, hvorfor FCK fredag forlængede hans kontrakt frem til 2028 midt i interesse fra udlandet.

Et massivt FCK-overtag fortsatte gennem første halvleg. Og efter 30 minutter måtte Jannich Storch igen hente bolden ud af Lyngby-målet.

Et indlæg fra Jordan Larsson til bageste stolpe blev sikkert headet i mål til 2-0 af norske Mohamed Elyounoussi.

Orri Oskarsson fik også bolden i mål igen på endnu en fornem assist af Rodrigo Huescas, men målet blev annulleret for offside. FCK måtte derfor nøjes med en 2-0-føring ved pause, efter Oskarsson også sluttede halvlegen med at sparke forbi bolden på frit mål.

Anden halvleg var få minutter gammel, da Diego Goncalves fik en friløber for FCK, men midtbanespilleren brændte muligheden. Kort efter var det så Lyngby, der endelig fik afsluttet på mål i form af et hovedstød fra Tobias Storm, der dog gik langt forbi.

Lyngby kom tættere på en reducering med godt en halv time igen, da et afrettet skud fra Kolbeinn Finnsson betød, at den nye FCK-målmand Nathan Trott måtte på arbejde for første gang i kampen og skubbe bolden over mål.

Herefter fortsatte de bedre takter fra Lyngby, der fik lagt et pres mod FCK-målet. Men Lyngby-tilskuerne måtte gå hjem uden et mål fra hjemmeholdet, hvor den nye cheftræner Morten Karlsen dermed heller ikke fik den ønskede start.

Lyngby spiller igen fredag, hvor oprykkeren Sønderjyske venter på udebane. FCK får søndag besøg af AGF, men inden da venter første kamp i Conference League-kvalifikationen torsdag mod Magpies i Gibraltar.

/ritzau/





Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup


Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’

Rasmus Højlund pryder forsiden

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen

Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Silkeborg IF – Brøndby IF

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

– Udstillede hvad mange vidste

Patrick Vieira fyret

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

FC Nordsjælland – OB

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Viborg FF – Randers FC

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Rystet over Tottenham: ‘De havde INGEN idé’

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’

Bo Henriksen med hård erkendelse

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

Manglende målfarlighed gør ondt på Thomas Frank

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’

Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag

FCK knækker Fredericia med stort besvær

Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast

Sent pragtmål sikrer Manchester United point

Sådan starter FCK mod Fredericia

Godt nyt om ‘AC’

Danske reserver løber Holland over ende

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Hjulmand hylder Bayern München-stjerne

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar