Overrasket FCK-profil: Havde ikke peget på Thorup

FCk-profilen Rasmus Falk glæder sig til at få sin tidligere træner på U21-landsholdet i FC København – men han er alligevel overrasket over dagens præsentation i klubben.



Jess Thorup er ny træner i FC København har mødt spillerne til dagens træning på Frederiksberg mandag formiddag.

Blandt dem er Rasmus Falk, der har et godt kendskab til Jess Thorup tilbage i tiden som U21-landsholdsspiller, hvor netop Thorup var en succesfuld træner, der blandt andet førte holdet til EM-semifinalen i 2015.

Nu gælder det så en fælles fremtid i FC København, og Rasmus Falk lægger ikke skjul på, at han er er overrasket over, at Jess Thorup er blevet hentet fra jobbet i Genk, hvor han er tiltrådt jobbet som cheftræner for ganske nylig.

– Jeg er lidt overrasket, ja. Det er fedt for os. Det er et tegn på, at FCK er en stor klub og stadig er en interessant klub for mange.

Læs også:Steinlein: Thorup vil blive behandlet kærligt og kontant på søndag

– Det er en cadeau til os, klubben og historien. Havde du spurgt mig for to dage siden, hvilke fem personer, der kunne blive træner i FCK, så havde jeg nok ikke nævnt Jess, da han lige har fået et flot jo i Belgien. En cadeau til klubben, at Jess vil gå så langt for at komme til klubben og til København, siger Rasmus Falk efter dagens træning.

At Jess Thorup kommer til FC København for at lave ændringer og justeringer, er der næppe tvivl om. Men hvad han mere præcist kommer med, må både spillere og andre vente lidt med at få indsigt i.

– Jeg tror vi alle er glade og spændte på, hvad der skal ske. Vi har også været glade for Hjalte (Bo Nørregaard, red) og den måde, han har arbejdet med truppen på. Men alle er nok spændte på at se, hvad der bliver skruet på, og hvad det kommer til at betyde for holdet og de individuelle.

– Jeg tror, Jess kommer til at passe godt ind og få meget succes her. Han har haft meget succes de steder, han har været, Det er en træner, der kommer og godt ved, hvad han står for. Det bliver spændende at se, hvordan vi tager mod det og om han kan komme og skubbe os yderligere, siger Rasmus Falk.

Læs også:FCK-profil: Thorup kan få os tilbage på guldsporet

– Vi kommer til at lidt høre lidt mere fra Jess og om hans ideer i de kommende dage. Nu har han introduceret sig selv i dag, og så tager vi hen ad vejen, hvilke ting, han vil rykke på.
Efter fyringen af Ståle Solbakken har Hjalte Bo Nørregaard stået i spidsen for holdet i en periode med stort pres fra omverdenen i forhold til både resultaterne og om, hvem der skulle overtage cheftrænerstolen.

Jess Thorup blev dansk mester med FC Midtjylland i 2018 og skiftede til jobbet som cheftræner for belgiske Gent, hvor han på trods af gode resultater endte med en fyreseddel i starten af indeværende sæson. Hurtigt efter fyringen blev han præsenteret som ny cheftræner i den større klub Genk, men tilbuddet om at komme til FCK var så lokkende, at Jess Thorup brød med belgierne og nu sammen med FCK-ledelsen holder pressemøde klokken 14.00.

Tipsbladet.dk er med ved pressemødet – følg på dette link, der bliver aktivt kort før klokken 14.00.

Læs også:På vej ud over kanten: Er Lyngby og Horsens allerede færdige i Superligaen?
Læs også:David Nielsen har to sjældne ansigter med i truppen mod SønderjyskE
Læs også:Optakt: SønderjyskE – AGF





Brøndby truede med at trække sig fra transfer




LIVE

Superliga-LIVE: Stor Brøndby-overraskelse

På vej til Superligaen – ‘den nye Pep Guardiola’

FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid

FC København-emne på bænken i 90 minutter

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 

Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere



LIVE

TransferLIVE: Helt ude af truppen

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

Vanvittig kamp af Kasper Høgh

Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’

Afsløring: Marcondes skifter til Melbourne City FC

Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Én spiller får hele Sverige til at måbe

10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade

Nu vil de købe FC København-stjerne  

Silkeborg IF – OB

Chelsea sælger stopper til italiensk succesklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen

Fifa fordømmer forsøg på at undergrave Infantino

Det er fuldstændig op til Messi

Officielt: Randers forlænger med ombejlet back

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

Maradona-klenodie skal sælges: Forventer 65 mio.

Afsløring: Randers forlænger med profilen Hansen

AC Horsens – Brøndby IF

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Jorge Messi er død som 68-årig

Ny dansk stjerne i Norge: Kasper Høghs arvtager?

Brøndby-boss: ‘Cirkus kommer til byen’