På rov i FC København: Solbakken tager analytiker med til Norge

Ståle Solbakken er ved at sætte sit team omkring det norske landshold, og han har blandt andre ansat tidligere FCK-stopper Brede Hangeland, ligesom han har plukket en analytiker direkte fra FC København.



Mens FC København forsøger at komme videre fra tiden under Ståle Solbakken, bliver nordmanden ved med at spøge.

Nordmanden gav interview om sit farvel til FC København, og det interview kastede en del nye historier og snakke af sig om fyringen i FC København.

Og han har stadig ikke sluppet FC København, selv om han nu er landet i et nyt job som norsk landstræner.

Læs også:Avis: AGF kan hente ny sportschef i SønderjyskE

I hvert fald kan det norske fodboldforbund på sin hjemmeside fortælle, hvordan Ståle Solbakkens trænerteam skal se ud, når han i foråret indleder VM-kvalifikationen som landstræner for Norge.

Solbakken har fået Kent Bergersen som assistenttræner, og hans arbejde bliver især på træningsbanen, skriver fodboldforbundet.

Også tidligere FCK-stopper Brede Hangeland er blevet ansat i FC København. Han skal være “player manager”, en rolle hvor han er i tæt dialog med spillere og klubber, ligesom Hangeland på træningsbanen også får et ansvar for arbejdet med forsvarsspillet.

Læs også:Spillede med Celtic i 2016: Sådan var CL for Sviatchenko denne gang

Også Andrew Findlay er ny mand i det norske landstrænerteam. Han er hentet direkte i FC København. FCK hentede Findlay i august, men mister ham under et halvt år efter skiftet til FCK. Englænderen – der har arbejdet tidligere for Manchester United og Wolverhamptopn – er analytiker og skal altså arbejde med analyse af eksempelvis modstanderlande. Det fremgår ikke, om han fortsætter sit arbejde i FCK sideløbende med arbejdet for Norge.

– Dette er et godt sammensat støtteapparat med forskellige spidskompetencer. Teamet er en blanding af kontinuitet og fornyelse og har forskellige styrker. Jeg er interesseret i at sammensætte egenskaber, der kan bidrage til at levere på træningsbanen, uden for banen og mellem samlingerne, siger Ståle Solbakken til fodboldforbundets hjemmeside.

Frode Grodås fortsætter som en af to assistenttræner for det norske landshold og er altså en af dem, der står for kontinuiteten i forhold til landstrænerteamet.

Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat
Læs også:Optakt: AC Horsens – AGF




Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Forhandler med Jannik Vestergaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

FCM-flop i chokskifte

Paolo Maldini lander stort job

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Stort medie: Blev Norge snydt?

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Historisk transfer – FC København tjener kassen