På rov i FC København: Solbakken tager analytiker med til Norge

Ståle Solbakken er ved at sætte sit team omkring det norske landshold, og han har blandt andre ansat tidligere FCK-stopper Brede Hangeland, ligesom han har plukket en analytiker direkte fra FC København.



Mens FC København forsøger at komme videre fra tiden under Ståle Solbakken, bliver nordmanden ved med at spøge.

Nordmanden gav interview om sit farvel til FC København, og det interview kastede en del nye historier og snakke af sig om fyringen i FC København.

Og han har stadig ikke sluppet FC København, selv om han nu er landet i et nyt job som norsk landstræner.

Læs også:Avis: AGF kan hente ny sportschef i SønderjyskE

I hvert fald kan det norske fodboldforbund på sin hjemmeside fortælle, hvordan Ståle Solbakkens trænerteam skal se ud, når han i foråret indleder VM-kvalifikationen som landstræner for Norge.

Solbakken har fået Kent Bergersen som assistenttræner, og hans arbejde bliver især på træningsbanen, skriver fodboldforbundet.

Også tidligere FCK-stopper Brede Hangeland er blevet ansat i FC København. Han skal være “player manager”, en rolle hvor han er i tæt dialog med spillere og klubber, ligesom Hangeland på træningsbanen også får et ansvar for arbejdet med forsvarsspillet.

Læs også:Spillede med Celtic i 2016: Sådan var CL for Sviatchenko denne gang

Også Andrew Findlay er ny mand i det norske landstrænerteam. Han er hentet direkte i FC København. FCK hentede Findlay i august, men mister ham under et halvt år efter skiftet til FCK. Englænderen – der har arbejdet tidligere for Manchester United og Wolverhamptopn – er analytiker og skal altså arbejde med analyse af eksempelvis modstanderlande. Det fremgår ikke, om han fortsætter sit arbejde i FCK sideløbende med arbejdet for Norge.

– Dette er et godt sammensat støtteapparat med forskellige spidskompetencer. Teamet er en blanding af kontinuitet og fornyelse og har forskellige styrker. Jeg er interesseret i at sammensætte egenskaber, der kan bidrage til at levere på træningsbanen, uden for banen og mellem samlingerne, siger Ståle Solbakken til fodboldforbundets hjemmeside.

Frode Grodås fortsætter som en af to assistenttræner for det norske landshold og er altså en af dem, der står for kontinuiteten i forhold til landstrænerteamet.

Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat
Læs også:Optakt: AC Horsens – AGF




Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Superliga-profil får trænerlicens

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

– Han er uden tvivl utilfreds

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Clement Bischoff på tavlen

Færøernes VM-drøm slukket

Landstræner uenig med Ronaldo

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Brøndby-stjerne skadet

AGF straffet med stor bøde

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Ståle Solbakken sender advarsel

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

FCK-profil er tilbage på træningsbanen