På rov i FC København: Solbakken tager analytiker med til Norge

Ståle Solbakken er ved at sætte sit team omkring det norske landshold, og han har blandt andre ansat tidligere FCK-stopper Brede Hangeland, ligesom han har plukket en analytiker direkte fra FC København.



Mens FC København forsøger at komme videre fra tiden under Ståle Solbakken, bliver nordmanden ved med at spøge.

Nordmanden gav interview om sit farvel til FC København, og det interview kastede en del nye historier og snakke af sig om fyringen i FC København.

Og han har stadig ikke sluppet FC København, selv om han nu er landet i et nyt job som norsk landstræner.

Læs også:Avis: AGF kan hente ny sportschef i SønderjyskE

I hvert fald kan det norske fodboldforbund på sin hjemmeside fortælle, hvordan Ståle Solbakkens trænerteam skal se ud, når han i foråret indleder VM-kvalifikationen som landstræner for Norge.

Solbakken har fået Kent Bergersen som assistenttræner, og hans arbejde bliver især på træningsbanen, skriver fodboldforbundet.

Også tidligere FCK-stopper Brede Hangeland er blevet ansat i FC København. Han skal være “player manager”, en rolle hvor han er i tæt dialog med spillere og klubber, ligesom Hangeland på træningsbanen også får et ansvar for arbejdet med forsvarsspillet.

Læs også:Spillede med Celtic i 2016: Sådan var CL for Sviatchenko denne gang

Også Andrew Findlay er ny mand i det norske landstrænerteam. Han er hentet direkte i FC København. FCK hentede Findlay i august, men mister ham under et halvt år efter skiftet til FCK. Englænderen – der har arbejdet tidligere for Manchester United og Wolverhamptopn – er analytiker og skal altså arbejde med analyse af eksempelvis modstanderlande. Det fremgår ikke, om han fortsætter sit arbejde i FCK sideløbende med arbejdet for Norge.

– Dette er et godt sammensat støtteapparat med forskellige spidskompetencer. Teamet er en blanding af kontinuitet og fornyelse og har forskellige styrker. Jeg er interesseret i at sammensætte egenskaber, der kan bidrage til at levere på træningsbanen, uden for banen og mellem samlingerne, siger Ståle Solbakken til fodboldforbundets hjemmeside.

Frode Grodås fortsætter som en af to assistenttræner for det norske landshold og er altså en af dem, der står for kontinuiteten i forhold til landstrænerteamet.

Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat
Læs også:Optakt: AC Horsens – AGF




Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

‘En fodboldmæssig katastrofe’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Manchester United rasende

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

– Overdrevet og unuanceret

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Aldrig set før

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Albert Grønbæk skifter agent

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Han er verdens bedste fodboldspiller

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Nu kommenterer han FC København-historie

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’