Mens FC København forsøger at komme videre fra tiden under Ståle Solbakken, bliver nordmanden ved med at spøge.
Nordmanden gav interview om sit farvel til FC København, og det interview kastede en del nye historier og snakke af sig om fyringen i FC København.
Og han har stadig ikke sluppet FC København, selv om han nu er landet i et nyt job som norsk landstræner.
Læs også:Avis: AGF kan hente ny sportschef i SønderjyskE
I hvert fald kan det norske fodboldforbund på sin hjemmeside fortælle, hvordan Ståle Solbakkens trænerteam skal se ud, når han i foråret indleder VM-kvalifikationen som landstræner for Norge.
Solbakken har fået Kent Bergersen som assistenttræner, og hans arbejde bliver især på træningsbanen, skriver fodboldforbundet.
Også tidligere FCK-stopper Brede Hangeland er blevet ansat i FC København. Han skal være “player manager”, en rolle hvor han er i tæt dialog med spillere og klubber, ligesom Hangeland på træningsbanen også får et ansvar for arbejdet med forsvarsspillet.
Læs også:Spillede med Celtic i 2016: Sådan var CL for Sviatchenko denne gang
Også Andrew Findlay er ny mand i det norske landstrænerteam. Han er hentet direkte i FC København. FCK hentede Findlay i august, men mister ham under et halvt år efter skiftet til FCK. Englænderen – der har arbejdet tidligere for Manchester United og Wolverhamptopn – er analytiker og skal altså arbejde med analyse af eksempelvis modstanderlande. Det fremgår ikke, om han fortsætter sit arbejde i FCK sideløbende med arbejdet for Norge.
– Dette er et godt sammensat støtteapparat med forskellige spidskompetencer. Teamet er en blanding af kontinuitet og fornyelse og har forskellige styrker. Jeg er interesseret i at sammensætte egenskaber, der kan bidrage til at levere på træningsbanen, uden for banen og mellem samlingerne, siger Ståle Solbakken til fodboldforbundets hjemmeside.
Frode Grodås fortsætter som en af to assistenttræner for det norske landshold og er altså en af dem, der står for kontinuiteten i forhold til landstrænerteamet.
Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat
Læs også:Optakt: AC Horsens – AGF
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
HELT VILDT
