På rov i FC København: Solbakken tager analytiker med til Norge

Ståle Solbakken er ved at sætte sit team omkring det norske landshold, og han har blandt andre ansat tidligere FCK-stopper Brede Hangeland, ligesom han har plukket en analytiker direkte fra FC København.



Mens FC København forsøger at komme videre fra tiden under Ståle Solbakken, bliver nordmanden ved med at spøge.

Nordmanden gav interview om sit farvel til FC København, og det interview kastede en del nye historier og snakke af sig om fyringen i FC København.

Og han har stadig ikke sluppet FC København, selv om han nu er landet i et nyt job som norsk landstræner.

Læs også:Avis: AGF kan hente ny sportschef i SønderjyskE

I hvert fald kan det norske fodboldforbund på sin hjemmeside fortælle, hvordan Ståle Solbakkens trænerteam skal se ud, når han i foråret indleder VM-kvalifikationen som landstræner for Norge.

Solbakken har fået Kent Bergersen som assistenttræner, og hans arbejde bliver især på træningsbanen, skriver fodboldforbundet.

Også tidligere FCK-stopper Brede Hangeland er blevet ansat i FC København. Han skal være “player manager”, en rolle hvor han er i tæt dialog med spillere og klubber, ligesom Hangeland på træningsbanen også får et ansvar for arbejdet med forsvarsspillet.

Læs også:Spillede med Celtic i 2016: Sådan var CL for Sviatchenko denne gang

Også Andrew Findlay er ny mand i det norske landstrænerteam. Han er hentet direkte i FC København. FCK hentede Findlay i august, men mister ham under et halvt år efter skiftet til FCK. Englænderen – der har arbejdet tidligere for Manchester United og Wolverhamptopn – er analytiker og skal altså arbejde med analyse af eksempelvis modstanderlande. Det fremgår ikke, om han fortsætter sit arbejde i FCK sideløbende med arbejdet for Norge.

– Dette er et godt sammensat støtteapparat med forskellige spidskompetencer. Teamet er en blanding af kontinuitet og fornyelse og har forskellige styrker. Jeg er interesseret i at sammensætte egenskaber, der kan bidrage til at levere på træningsbanen, uden for banen og mellem samlingerne, siger Ståle Solbakken til fodboldforbundets hjemmeside.

Frode Grodås fortsætter som en af to assistenttræner for det norske landshold og er altså en af dem, der står for kontinuiteten i forhold til landstrænerteamet.

Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat
Læs også:Optakt: AC Horsens – AGF




Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

FCN sikrer sejren i de døende sekunder



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Silkeborg IF – FC København

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Eriksen spottet – nu er der nyt

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ingen klausul i FC København-aftale

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB