Mens FC København forsøger at komme videre fra tiden under Ståle Solbakken, bliver nordmanden ved med at spøge.
Nordmanden gav interview om sit farvel til FC København, og det interview kastede en del nye historier og snakke af sig om fyringen i FC København.
Og han har stadig ikke sluppet FC København, selv om han nu er landet i et nyt job som norsk landstræner.
Læs også:Avis: AGF kan hente ny sportschef i SønderjyskE
I hvert fald kan det norske fodboldforbund på sin hjemmeside fortælle, hvordan Ståle Solbakkens trænerteam skal se ud, når han i foråret indleder VM-kvalifikationen som landstræner for Norge.
Solbakken har fået Kent Bergersen som assistenttræner, og hans arbejde bliver især på træningsbanen, skriver fodboldforbundet.
Også tidligere FCK-stopper Brede Hangeland er blevet ansat i FC København. Han skal være “player manager”, en rolle hvor han er i tæt dialog med spillere og klubber, ligesom Hangeland på træningsbanen også får et ansvar for arbejdet med forsvarsspillet.
Læs også:Spillede med Celtic i 2016: Sådan var CL for Sviatchenko denne gang
Også Andrew Findlay er ny mand i det norske landstrænerteam. Han er hentet direkte i FC København. FCK hentede Findlay i august, men mister ham under et halvt år efter skiftet til FCK. Englænderen – der har arbejdet tidligere for Manchester United og Wolverhamptopn – er analytiker og skal altså arbejde med analyse af eksempelvis modstanderlande. Det fremgår ikke, om han fortsætter sit arbejde i FCK sideløbende med arbejdet for Norge.
– Dette er et godt sammensat støtteapparat med forskellige spidskompetencer. Teamet er en blanding af kontinuitet og fornyelse og har forskellige styrker. Jeg er interesseret i at sammensætte egenskaber, der kan bidrage til at levere på træningsbanen, uden for banen og mellem samlingerne, siger Ståle Solbakken til fodboldforbundets hjemmeside.
Frode Grodås fortsætter som en af to assistenttræner for det norske landshold og er altså en af dem, der står for kontinuiteten i forhold til landstrænerteamet.
Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat
Læs også:Optakt: AC Horsens – AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
LIVE
TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
