FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat

FC København skal til januar til Dubai på træningslejr, efter klubben ellers havde fravalgt det. Forklaringen er, at det ikke kan lade sig gøre at komme til Portugal i den nuværende pandemi.



FC København havde egentlig fravalgt træningslejre i Dubai, men vender tilbage til det mellemøstlige diktatur til januar. Det fortæller klubben på sin hjemmeside.

Den ville ellers gerne have valgt Portugal ligesom i vinteren 2020, men det var ifølge FCK ikke muligt at finde egnede modstandere i træningskampe. Derudover er dele af træningsfaciliteterne lukket ned. Rejserestriktioner på grund af coronapandemien gør det ifølge klubben også vanskeligt at rejse til og fra Portugal.

– Som bekendt så er situationen helt speciel i verden lige nu, og vi har ikke frit valg i forhold til destinationer, midlertidig sportslig leder siger William Kvist.

– Hvis vi havde det, så var vi taget til Portugal igen, Det er det, vi hele tiden har planlagt efter. På grund af corona-situationen har det dog været umuligt at finde et sted, der både kunne give os rejsemulighederne, træningsfaciliteterne og modstanderne, vi har brug for.

Læs også:Danske klubbers penge ender i hænderne på formodede krigsforbrydere

– For os som klub og virksomhed er det helt afgørende, at vi opretholder vores konkurrenceevne og muligheder for at komme i europæisk fodbold næste sæson. Her er vinterens træningslejr helt afgørende for os, og vi skulle træffe en beslutning nu for at få kampe på plads.

FC København tilføjer, at klubben også kunne have fravalgt at tage på træningslejr, men at klubbens baner “er ikke brugbare i januar”. I stedet vender førsteholdet tilbage til Dubai, som FCK ellers havde droppet.

Tipsbladet.dk kunne i fjor afsløre, at FCK lånte emiratets kronsprins’ private træningsanlæg og dermed betalte et medlem af et af verdens mest brutale dikaturer for at bruge hans faciliteter.

– Valget af Dubai er alene truffet ud fra de sportslige muligheder i den aktuelle situation med en verdensomspændende pandemi, der gør området til det sted med de bedste forudsætninger i forhold til træningsmodstandere, tilgængelige træningsfaciliteter, overholdelse af corona-protokoller og bedre ind- og udrejsemuligheder, siger William Kvist.

Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai

– Vi har naturligvis haft den politiske situation i området med i vores overvejelser, men i den aktuelle situation er det sportsligt set den eneste brugbare løsning for os.

– Vi er klar over, at ikke alle vil være enige i vores prioritering. Det respekterer vi, og vi vil ikke forsøge at overbevise de uenige, men blot at gøre opmærksom på de overvejelser, der ligger til grund for vores prioritering.

Dubai er en del af De Forenede Arabiske Emirater, der ifølge eksperter er mindst lige så undertrykkende som VM-værten Qatar. Læs mere om forholdene her.

Læs også:Ekspert om Dubai: Det er som statskontrolleret menneskehandel
Læs også:Ekspert: Abu Dhabi er langt værre end Qatar
Læs også:Ekspert: FCM er med til at opretholde et system, der mishandler mennesker


Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-puljerne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er Danmarks VM-gruppe

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-grupperne

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se VM-lodtrækningen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris