FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat

FC København skal til januar til Dubai på træningslejr, efter klubben ellers havde fravalgt det. Forklaringen er, at det ikke kan lade sig gøre at komme til Portugal i den nuværende pandemi.



FC København havde egentlig fravalgt træningslejre i Dubai, men vender tilbage til det mellemøstlige diktatur til januar. Det fortæller klubben på sin hjemmeside.

Den ville ellers gerne have valgt Portugal ligesom i vinteren 2020, men det var ifølge FCK ikke muligt at finde egnede modstandere i træningskampe. Derudover er dele af træningsfaciliteterne lukket ned. Rejserestriktioner på grund af coronapandemien gør det ifølge klubben også vanskeligt at rejse til og fra Portugal.

– Som bekendt så er situationen helt speciel i verden lige nu, og vi har ikke frit valg i forhold til destinationer, midlertidig sportslig leder siger William Kvist.

– Hvis vi havde det, så var vi taget til Portugal igen, Det er det, vi hele tiden har planlagt efter. På grund af corona-situationen har det dog været umuligt at finde et sted, der både kunne give os rejsemulighederne, træningsfaciliteterne og modstanderne, vi har brug for.

Læs også:Danske klubbers penge ender i hænderne på formodede krigsforbrydere

– For os som klub og virksomhed er det helt afgørende, at vi opretholder vores konkurrenceevne og muligheder for at komme i europæisk fodbold næste sæson. Her er vinterens træningslejr helt afgørende for os, og vi skulle træffe en beslutning nu for at få kampe på plads.

FC København tilføjer, at klubben også kunne have fravalgt at tage på træningslejr, men at klubbens baner “er ikke brugbare i januar”. I stedet vender førsteholdet tilbage til Dubai, som FCK ellers havde droppet.

Tipsbladet.dk kunne i fjor afsløre, at FCK lånte emiratets kronsprins’ private træningsanlæg og dermed betalte et medlem af et af verdens mest brutale dikaturer for at bruge hans faciliteter.

– Valget af Dubai er alene truffet ud fra de sportslige muligheder i den aktuelle situation med en verdensomspændende pandemi, der gør området til det sted med de bedste forudsætninger i forhold til træningsmodstandere, tilgængelige træningsfaciliteter, overholdelse af corona-protokoller og bedre ind- og udrejsemuligheder, siger William Kvist.

Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai

– Vi har naturligvis haft den politiske situation i området med i vores overvejelser, men i den aktuelle situation er det sportsligt set den eneste brugbare løsning for os.

– Vi er klar over, at ikke alle vil være enige i vores prioritering. Det respekterer vi, og vi vil ikke forsøge at overbevise de uenige, men blot at gøre opmærksom på de overvejelser, der ligger til grund for vores prioritering.

Dubai er en del af De Forenede Arabiske Emirater, der ifølge eksperter er mindst lige så undertrykkende som VM-værten Qatar. Læs mere om forholdene her.

Læs også:Ekspert om Dubai: Det er som statskontrolleret menneskehandel
Læs også:Ekspert: Abu Dhabi er langt værre end Qatar
Læs også:Ekspert: FCM er med til at opretholde et system, der mishandler mennesker




Vraget i Parken: Nu raser konen




LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vraget i Parken: Nu raser konen

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

‘FC København var en mulighed’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danske stjerner kan være fortid



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Danmark – Nordmakedonien

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Helt på røven over Victor Froholdt

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kæmpe nyhed i udlandet

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Ny VM-melding fra Iran

FC København jagter Neestrup-erstatning

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel