FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat

FC København skal til januar til Dubai på træningslejr, efter klubben ellers havde fravalgt det. Forklaringen er, at det ikke kan lade sig gøre at komme til Portugal i den nuværende pandemi.



FC København havde egentlig fravalgt træningslejre i Dubai, men vender tilbage til det mellemøstlige diktatur til januar. Det fortæller klubben på sin hjemmeside.

Den ville ellers gerne have valgt Portugal ligesom i vinteren 2020, men det var ifølge FCK ikke muligt at finde egnede modstandere i træningskampe. Derudover er dele af træningsfaciliteterne lukket ned. Rejserestriktioner på grund af coronapandemien gør det ifølge klubben også vanskeligt at rejse til og fra Portugal.

– Som bekendt så er situationen helt speciel i verden lige nu, og vi har ikke frit valg i forhold til destinationer, midlertidig sportslig leder siger William Kvist.

– Hvis vi havde det, så var vi taget til Portugal igen, Det er det, vi hele tiden har planlagt efter. På grund af corona-situationen har det dog været umuligt at finde et sted, der både kunne give os rejsemulighederne, træningsfaciliteterne og modstanderne, vi har brug for.

Læs også:Danske klubbers penge ender i hænderne på formodede krigsforbrydere

– For os som klub og virksomhed er det helt afgørende, at vi opretholder vores konkurrenceevne og muligheder for at komme i europæisk fodbold næste sæson. Her er vinterens træningslejr helt afgørende for os, og vi skulle træffe en beslutning nu for at få kampe på plads.

FC København tilføjer, at klubben også kunne have fravalgt at tage på træningslejr, men at klubbens baner “er ikke brugbare i januar”. I stedet vender førsteholdet tilbage til Dubai, som FCK ellers havde droppet.

Tipsbladet.dk kunne i fjor afsløre, at FCK lånte emiratets kronsprins’ private træningsanlæg og dermed betalte et medlem af et af verdens mest brutale dikaturer for at bruge hans faciliteter.

– Valget af Dubai er alene truffet ud fra de sportslige muligheder i den aktuelle situation med en verdensomspændende pandemi, der gør området til det sted med de bedste forudsætninger i forhold til træningsmodstandere, tilgængelige træningsfaciliteter, overholdelse af corona-protokoller og bedre ind- og udrejsemuligheder, siger William Kvist.

Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai

– Vi har naturligvis haft den politiske situation i området med i vores overvejelser, men i den aktuelle situation er det sportsligt set den eneste brugbare løsning for os.

– Vi er klar over, at ikke alle vil være enige i vores prioritering. Det respekterer vi, og vi vil ikke forsøge at overbevise de uenige, men blot at gøre opmærksom på de overvejelser, der ligger til grund for vores prioritering.

Dubai er en del af De Forenede Arabiske Emirater, der ifølge eksperter er mindst lige så undertrykkende som VM-værten Qatar. Læs mere om forholdene her.

Læs også:Ekspert om Dubai: Det er som statskontrolleret menneskehandel
Læs også:Ekspert: Abu Dhabi er langt værre end Qatar
Læs også:Ekspert: FCM er med til at opretholde et system, der mishandler mennesker




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sænker prisen mod Midtjylland

– Så kan jeg blive rigtig sur!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Fem bud på David Nielsens afløser

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

AGF tager pis på FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

David Nielsen har sagt op

10 spillere nægtet indrejse til USA



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

I forhandlinger med Nartey

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller