På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Frederik Birk skal snart på studietur i forbindelse med sin træneruddannelse, og det skal han med en trænerkollega fra Superligaen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Snart kan Frederik Birk kalde sig for indehaver af den højeste træneruddannelse, UEFA’s Pro-licens.  

Den afsluttende opgave skal afleveres i dag, torsdag den 1. maj, så Brøndby-træneren skal efter torsdagens Brøndby-træning hjem for at sætte sidste hånd på opgaven.  

– Den skal afleveres i dag, håber jeg. Der stod i hvert fald 1. maj på et slide, så jeg håber ikke, det var dagen før 1. maj, griner Frederik Birk og fortsætter:

– Ej, den skal afleveres i dag, og jeg bliver nødt til at sige, og nu er jeg ærlig, at det er blevet en rigtig skarp opgave. Der er en masse gode pointer i forhold til det, vi trænere bør overveje i forhold til at lede og udvikle spillere med ADHD.  

– Min forlovede sidder og laver forsiden på den, mens jeg snakker med jer, og når vi kommer hjem, så læser vi den lige igennem, og så får vi den afleveret. Jeg har brugt min tid om aftenerne og på fridagene til at få den lavet, siger Frederik Birk.  

Til sommer, hvis alt går som forventet, bliver Frederik Birk indehaver af Pro-licensen, som potentielt kan give adgang til de helt store trænerjob ude i Europa, men først skal den sidste del af uddannelsen gøres færdig.  

– Ved siden af mit cheftrænerjob, skal jeg jo også på en studietur, og det fik jeg heller ikke gjort som assistent, så den ligger og venter på, at jeg kan få tjekket den af, så jeg kan gå til eksamen og forsvare min opgave.  

– Vi afleverer i dag, og så lægger vi en plan om at få lavet en god studietur, og så går vi til eksamen en gang i august, tror jeg. Vi skal ud at besøge en klub i udlandet, som selvfølgelig skal have noget faglig relevans, siger Frederik Birk.  

Artiklen fortsætter under billedet.

Frederik Birk skal på studietur med Viborgs Jakob Poulsen. Foto: Alamy

Og Brøndby-træneren skal ikke på studietur alene. Med sig tager han Viborgs cheftræner Jakob Poulsen, der også er i gang med at få sin Pro-licens, og han skal få fingeren ud, siger Frederik Birk.  

-Hvis I møder Jakob Poulsen fra Viborg, vil I så ikke spørge ham, om han har fundet det sted, vi skal tage hen på studietur. Jakob og jeg går armene og skulderen på hinanden og siger “fuck, vi skal have lavet den opgave og planlagt den studietur”, og vi står med to hold, der spiller med om pokalen og om at opnå noget i Superligaen. Så hvis I møder ham, må i godt sige, han skal finde den destination, og det skal være en kombination af rødvin og faglighed. Værsgo, afslutter Frederik Birk med et grin.  

Brøndby kæmper dog stadig om metal i både Superligaen og Pokalturneringen, og Frederik Birk kan søndag se frem til at få besøg af FC København på Brøndby Stadion.  




” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland



Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle



Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie



Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Kæmpe bøde til FC København

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale