På vej mod nyt topresultat: Præsenterer overskud

Silkeborg IF har overskud på 14 millioner kroner før skat i første halvår af 2023.



Sorte tal på bundlinjen.

Det er noget, Kent Madsen, administrerende direktør i Silkeborg IF går meget op i, og han kan nu igen glæde sig over, at selskabet Silkeborg IF er på vej mod et overskud i 2023.

Det fremgår af en selskabsmeddelelse, som Silkeborg IF netop har udsendt.

Efter man i 2022 havde et rekordår med et overskud på 106,4 millioner kroner før skat, kan man for første halvår af 2023 fremvise et overskud på 14 millioner kroner før skat.

– Der er styr på forretningen i Silkeborg IF Invest A/S. Forbedringen i forhold til delårsresultatet i 2022 skyldes transfers af en vis størrelse, hvor salgene af Sebastian Jørgensen og Nicklas Helenius har sat deres aftryk. Derudover er resultatet præget af en stærk ejendomsforretning. Koncernen har en egenkapital på 326,7 mio. kr., hvilket vi selvfølgelig er godt tilfredse med. Resultatet i sin helhed viser, at vi har en stærk forretning, siger Kent Madsen i en pressemeddelelse og fortsætter.

– Selskabet har i første halvår realiseret en samlet omsætning på 63,8 mio. kr., hvilket er på niveau med første halvår 2022. Omsætningen i fodboldsegmentet falder som følge af de sportslige præstationer, da vi sluttede på en 9. plads i 3F Superligaen kontra bronzesæsonen 2022. Faldet opvejes dog af stigende lejeindtægter i ejendomssegmentet samt en øget omsætning i hotelsegmentet, lyder det fra Kent Madsen.

I de tal er salget af Lukas Engel, der faldt på plads tidligere i august, ikke medregnet, så der er endnu flere millioner på vej til det midtjyske. Det samme gør sig gældende for salget af Lasse Abildgaard til AFC Ajax, der også kaster millioner i klubkassen.

Forventningen er fortsat, at man kan fremvise et plus på mellem 32 og 40 millioner kroner før skat for hele 2023.





Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Sønderjyske henter landsholdsspiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Tager Superliga-klub stor beslutning?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Paolo Maldini lander stort job

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCM-flop i chokskifte

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Stort medie: Blev Norge snydt?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum