På vej til FCM? ‘Vil ikke være et godt træk’

Ifølge De Telegraaf har FC Midtjylland budt på Heracles-anfører Brian De Keersmaecker, men ifølge den hollandske klubs cheftræner vil det være en dårlig idé at sælge midtbaneprofilen.



Emiliano Martinez er solgt til Palmeiras, som Tipsbladet kunne afsløre fredag, og FC Midtjylland er nu blevet sat i forbindelse med en potentiel afløser i form af hollandske Brian De Keersmaecker, der er anfører i hollandske Heracles.

Fredag aften, forud for Heracles’ hjemmekamp mod Utrecht, skrev De Telegraaf således, at FC Midtjylland skal have afgivet et bud på den 24-årige Brian De Keersmaecker, der i øjeblikket sidder ude med en mindre skade.

Efter 1-1-kampen mod Utrecht blev Heracles-cheftræner Erwin van de Looi konfronteret med historien om FC Midtjyllands angivelige interesse i Brian De Keersmaecker.

– Jeg har lige hørt, at der åbenbart er kommet en besked om, at der er interesse for ham. Han er skadet, men sådan nogle historier kan begynde at opstå. Én plus én giver to. Men jeg tror ikke, at der er noget galt, så vidt jeg ved.

– Jeg har lige mødt Nico-Jan (Hoogma, teknisk direktør i Heracles), og han sagde heller ikke noget til mig. Så det ville virkelig overraske mig. Jeg mener ikke, at det vil være et godt træk at lade ham gå, lød det, ifølge Tubantia, fra Erwin van de Looi, der altså meget nødigt vil slippe sin kaptajn her midtvejs i sæsonen.

Brian de Keersmaecker, der har en fortid som ungdomsspiller i Club Brugge, har kontrakt med Heracles frem til 2028.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

De overvejer Christian Eriksen

Chelsea – Manchester City

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg