På vej til FCM? ‘Vil ikke være et godt træk’

Ifølge De Telegraaf har FC Midtjylland budt på Heracles-anfører Brian De Keersmaecker, men ifølge den hollandske klubs cheftræner vil det være en dårlig idé at sælge midtbaneprofilen.



Emiliano Martinez er solgt til Palmeiras, som Tipsbladet kunne afsløre fredag, og FC Midtjylland er nu blevet sat i forbindelse med en potentiel afløser i form af hollandske Brian De Keersmaecker, der er anfører i hollandske Heracles.

Fredag aften, forud for Heracles’ hjemmekamp mod Utrecht, skrev De Telegraaf således, at FC Midtjylland skal have afgivet et bud på den 24-årige Brian De Keersmaecker, der i øjeblikket sidder ude med en mindre skade.

Efter 1-1-kampen mod Utrecht blev Heracles-cheftræner Erwin van de Looi konfronteret med historien om FC Midtjyllands angivelige interesse i Brian De Keersmaecker.

– Jeg har lige hørt, at der åbenbart er kommet en besked om, at der er interesse for ham. Han er skadet, men sådan nogle historier kan begynde at opstå. Én plus én giver to. Men jeg tror ikke, at der er noget galt, så vidt jeg ved.

– Jeg har lige mødt Nico-Jan (Hoogma, teknisk direktør i Heracles), og han sagde heller ikke noget til mig. Så det ville virkelig overraske mig. Jeg mener ikke, at det vil være et godt træk at lade ham gå, lød det, ifølge Tubantia, fra Erwin van de Looi, der altså meget nødigt vil slippe sin kaptajn her midtvejs i sæsonen.

Brian de Keersmaecker, der har en fortid som ungdomsspiller i Club Brugge, har kontrakt med Heracles frem til 2028.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vender tilbage til skærmen

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: FC København jagter Michael Parker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Superliga-træner tilknytter agent