På vej til FCM? ‘Vil ikke være et godt træk’

Ifølge De Telegraaf har FC Midtjylland budt på Heracles-anfører Brian De Keersmaecker, men ifølge den hollandske klubs cheftræner vil det være en dårlig idé at sælge midtbaneprofilen.



Emiliano Martinez er solgt til Palmeiras, som Tipsbladet kunne afsløre fredag, og FC Midtjylland er nu blevet sat i forbindelse med en potentiel afløser i form af hollandske Brian De Keersmaecker, der er anfører i hollandske Heracles.

Fredag aften, forud for Heracles’ hjemmekamp mod Utrecht, skrev De Telegraaf således, at FC Midtjylland skal have afgivet et bud på den 24-årige Brian De Keersmaecker, der i øjeblikket sidder ude med en mindre skade.

Efter 1-1-kampen mod Utrecht blev Heracles-cheftræner Erwin van de Looi konfronteret med historien om FC Midtjyllands angivelige interesse i Brian De Keersmaecker.

– Jeg har lige hørt, at der åbenbart er kommet en besked om, at der er interesse for ham. Han er skadet, men sådan nogle historier kan begynde at opstå. Én plus én giver to. Men jeg tror ikke, at der er noget galt, så vidt jeg ved.

– Jeg har lige mødt Nico-Jan (Hoogma, teknisk direktør i Heracles), og han sagde heller ikke noget til mig. Så det ville virkelig overraske mig. Jeg mener ikke, at det vil være et godt træk at lade ham gå, lød det, ifølge Tubantia, fra Erwin van de Looi, der altså meget nødigt vil slippe sin kaptajn her midtvejs i sæsonen.

Brian de Keersmaecker, der har en fortid som ungdomsspiller i Club Brugge, har kontrakt med Heracles frem til 2028.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Como kan overraske Inter i lokalderby

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Steve Cooper storroser stjerne