På vej til FCM? ‘Vil ikke være et godt træk’

Ifølge De Telegraaf har FC Midtjylland budt på Heracles-anfører Brian De Keersmaecker, men ifølge den hollandske klubs cheftræner vil det være en dårlig idé at sælge midtbaneprofilen.



Emiliano Martinez er solgt til Palmeiras, som Tipsbladet kunne afsløre fredag, og FC Midtjylland er nu blevet sat i forbindelse med en potentiel afløser i form af hollandske Brian De Keersmaecker, der er anfører i hollandske Heracles.

Fredag aften, forud for Heracles’ hjemmekamp mod Utrecht, skrev De Telegraaf således, at FC Midtjylland skal have afgivet et bud på den 24-årige Brian De Keersmaecker, der i øjeblikket sidder ude med en mindre skade.

Efter 1-1-kampen mod Utrecht blev Heracles-cheftræner Erwin van de Looi konfronteret med historien om FC Midtjyllands angivelige interesse i Brian De Keersmaecker.

– Jeg har lige hørt, at der åbenbart er kommet en besked om, at der er interesse for ham. Han er skadet, men sådan nogle historier kan begynde at opstå. Én plus én giver to. Men jeg tror ikke, at der er noget galt, så vidt jeg ved.

– Jeg har lige mødt Nico-Jan (Hoogma, teknisk direktør i Heracles), og han sagde heller ikke noget til mig. Så det ville virkelig overraske mig. Jeg mener ikke, at det vil være et godt træk at lade ham gå, lød det, ifølge Tubantia, fra Erwin van de Looi, der altså meget nødigt vil slippe sin kaptajn her midtvejs i sæsonen.

Brian de Keersmaecker, der har en fortid som ungdomsspiller i Club Brugge, har kontrakt med Heracles frem til 2028.





LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Superliga-retur?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Sætter klar målsætning

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Han er ny landstræner for Italien

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Diant Ramaj skal videre

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Han kan blive det næste store Superliga-salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub