På vej til FCM? ‘Vil ikke være et godt træk’

Ifølge De Telegraaf har FC Midtjylland budt på Heracles-anfører Brian De Keersmaecker, men ifølge den hollandske klubs cheftræner vil det være en dårlig idé at sælge midtbaneprofilen.



Emiliano Martinez er solgt til Palmeiras, som Tipsbladet kunne afsløre fredag, og FC Midtjylland er nu blevet sat i forbindelse med en potentiel afløser i form af hollandske Brian De Keersmaecker, der er anfører i hollandske Heracles.

Fredag aften, forud for Heracles’ hjemmekamp mod Utrecht, skrev De Telegraaf således, at FC Midtjylland skal have afgivet et bud på den 24-årige Brian De Keersmaecker, der i øjeblikket sidder ude med en mindre skade.

Efter 1-1-kampen mod Utrecht blev Heracles-cheftræner Erwin van de Looi konfronteret med historien om FC Midtjyllands angivelige interesse i Brian De Keersmaecker.

– Jeg har lige hørt, at der åbenbart er kommet en besked om, at der er interesse for ham. Han er skadet, men sådan nogle historier kan begynde at opstå. Én plus én giver to. Men jeg tror ikke, at der er noget galt, så vidt jeg ved.

– Jeg har lige mødt Nico-Jan (Hoogma, teknisk direktør i Heracles), og han sagde heller ikke noget til mig. Så det ville virkelig overraske mig. Jeg mener ikke, at det vil være et godt træk at lade ham gå, lød det, ifølge Tubantia, fra Erwin van de Looi, der altså meget nødigt vil slippe sin kaptajn her midtvejs i sæsonen.

Brian de Keersmaecker, der har en fortid som ungdomsspiller i Club Brugge, har kontrakt med Heracles frem til 2028.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Frankrig – England

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Horsens var et helvede’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Han bestemmer det hele

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Smadrer transferrekord

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson