Thelander færdig i Panathinaikos: Har ikke fået løn

Den danske forsvarsspiller, Rasmus Thelander, har sammen med flere holdkammerater ikke fået den løn, han skal have af Panathinaikos, erfarer tipsbladet.dk. Den tidligere AaB’er forventes snart at være transferfri.



Den tidligere AaB-spiller Rasmus Thelander skiftede for to år siden til den græske storklub Panathinaikos, men nu lakker forsvarsspillerens græske eventyr mod enden.

26-årige Rasmus Thelander spillede blot ti kampe for Panathinaikos i sidste sæson, men manglende spilletid er ikke årsagen til det forestående brud. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er økonomien så dårlig i den græske storklub, at en række spillere mangler at få udbetalt løn. I blandt er Rasmus Thelander, som har et tilgodehavende hos Panathinaikos.

Det er selvfølgelig ikke en holdbar situation, og derfor arbejder Rasmus Thelander på at komme ud af kontrakten med Panathinaikos – en kontrakt, der løber et år endnu.

Rasmus Thelanders agent, Mikkel Nissen, vil imidlertid ikke bekræfte, at Panathinaikos mangler at udbetale løn til danskeren.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Det eneste, jeg kan sige, er, at vi arbejder på at finde en løsning, og vi forventer, at Rasmus er fri af sin kontrakt med Panathinaikos i løbet af et par dage, siger Mikkel Nissen til tipsbladet.dk.

Dermed er klubjagten altså så småt gået ind for forsvarsspilleren, som har spillet 53 Superliga-kampe for AaB og blandt andet huskes for to scoringer i pokalfinalen, da nordjyderne besejrede FC København i finalen i 2014.

Rasmus Thelander er langt fra gået i glemmebogen, kan agenten konstatere.

– Der er meget stor interesse for Rasmus. Interessen stammer Italien, Belgien, England og Schweiz, men der er naturligvis også stor interesse fra flere klubber i Skandinavien. Rasmus er en spiller på et højt internationalt niveau med stor styrke og fart samt en masse karisma på banen, og da han snart kan erhverves på en fri transfer, er han selvfølgelig meget interessant for en del klubber, lyder det fra agenten.

Først og fremmest handler det dog om, at Rasmus Thelander skal ud af kontrakten med Panathinaikos, der altså er i så store økonomiske problemer, at flere spillere står uden løn. I den forbindelse kan man kun undre sig over, at klubben i disse dage er i intense forhandlinger med Brøndby om et køb af topscorer Teemu Pukki. 





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

Han tager hjem fra VM

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Optakt: USA – Paraguay