Den tidligere AaB-spiller Rasmus Thelander skiftede for to år siden til den græske storklub Panathinaikos, men nu lakker forsvarsspillerens græske eventyr mod enden.
26-årige Rasmus Thelander spillede blot ti kampe for Panathinaikos i sidste sæson, men manglende spilletid er ikke årsagen til det forestående brud. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er økonomien så dårlig i den græske storklub, at en række spillere mangler at få udbetalt løn. I blandt er Rasmus Thelander, som har et tilgodehavende hos Panathinaikos.
Det er selvfølgelig ikke en holdbar situation, og derfor arbejder Rasmus Thelander på at komme ud af kontrakten med Panathinaikos – en kontrakt, der løber et år endnu.
Rasmus Thelanders agent, Mikkel Nissen, vil imidlertid ikke bekræfte, at Panathinaikos mangler at udbetale løn til danskeren.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Det eneste, jeg kan sige, er, at vi arbejder på at finde en løsning, og vi forventer, at Rasmus er fri af sin kontrakt med Panathinaikos i løbet af et par dage, siger Mikkel Nissen til tipsbladet.dk.
Dermed er klubjagten altså så småt gået ind for forsvarsspilleren, som har spillet 53 Superliga-kampe for AaB og blandt andet huskes for to scoringer i pokalfinalen, da nordjyderne besejrede FC København i finalen i 2014.
Rasmus Thelander er langt fra gået i glemmebogen, kan agenten konstatere.
– Der er meget stor interesse for Rasmus. Interessen stammer Italien, Belgien, England og Schweiz, men der er naturligvis også stor interesse fra flere klubber i Skandinavien. Rasmus er en spiller på et højt internationalt niveau med stor styrke og fart samt en masse karisma på banen, og da han snart kan erhverves på en fri transfer, er han selvfølgelig meget interessant for en del klubber, lyder det fra agenten.
Først og fremmest handler det dog om, at Rasmus Thelander skal ud af kontrakten med Panathinaikos, der altså er i så store økonomiske problemer, at flere spillere står uden løn. I den forbindelse kan man kun undre sig over, at klubben i disse dage er i intense forhandlinger med Brøndby om et køb af topscorer Teemu Pukki.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
Dansk træner vinder stor pris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
OPTAKT
