Thelander færdig i Panathinaikos: Har ikke fået løn

Den danske forsvarsspiller, Rasmus Thelander, har sammen med flere holdkammerater ikke fået den løn, han skal have af Panathinaikos, erfarer tipsbladet.dk. Den tidligere AaB’er forventes snart at være transferfri.



Den tidligere AaB-spiller Rasmus Thelander skiftede for to år siden til den græske storklub Panathinaikos, men nu lakker forsvarsspillerens græske eventyr mod enden.

26-årige Rasmus Thelander spillede blot ti kampe for Panathinaikos i sidste sæson, men manglende spilletid er ikke årsagen til det forestående brud. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er økonomien så dårlig i den græske storklub, at en række spillere mangler at få udbetalt løn. I blandt er Rasmus Thelander, som har et tilgodehavende hos Panathinaikos.

Det er selvfølgelig ikke en holdbar situation, og derfor arbejder Rasmus Thelander på at komme ud af kontrakten med Panathinaikos – en kontrakt, der løber et år endnu.

Rasmus Thelanders agent, Mikkel Nissen, vil imidlertid ikke bekræfte, at Panathinaikos mangler at udbetale løn til danskeren.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Det eneste, jeg kan sige, er, at vi arbejder på at finde en løsning, og vi forventer, at Rasmus er fri af sin kontrakt med Panathinaikos i løbet af et par dage, siger Mikkel Nissen til tipsbladet.dk.

Dermed er klubjagten altså så småt gået ind for forsvarsspilleren, som har spillet 53 Superliga-kampe for AaB og blandt andet huskes for to scoringer i pokalfinalen, da nordjyderne besejrede FC København i finalen i 2014.

Rasmus Thelander er langt fra gået i glemmebogen, kan agenten konstatere.

– Der er meget stor interesse for Rasmus. Interessen stammer Italien, Belgien, England og Schweiz, men der er naturligvis også stor interesse fra flere klubber i Skandinavien. Rasmus er en spiller på et højt internationalt niveau med stor styrke og fart samt en masse karisma på banen, og da han snart kan erhverves på en fri transfer, er han selvfølgelig meget interessant for en del klubber, lyder det fra agenten.

Først og fremmest handler det dog om, at Rasmus Thelander skal ud af kontrakten med Panathinaikos, der altså er i så store økonomiske problemer, at flere spillere står uden løn. I den forbindelse kan man kun undre sig over, at klubben i disse dage er i intense forhandlinger med Brøndby om et køb af topscorer Teemu Pukki. 



Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Roony Bardghji med drømmekamp

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Liverpool-træner er ked af prædikat

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Manchester United skuffer efter trænerfyring

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Har talt med Ferguson om United-job

Rygter om AC Horsens-legende

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool