FREDENSVANG (TIPSBLADET): AGF-anfører Patrick Mortensen fortalte flere gange i efteråret, at han ikke var i dialog med AGF om en forlængelse af den kontrakt, der løber ud til sommer.
Angriberen, der er topscorer for AGF, fylder 36 år til sommer, så det er måske ikke så underligt, at aarhusianerne lige overvejer situationen omkring en ældre spiller.
Men når det er sagt er Mortensen også en utrolig afgørende spiller for Uwe Rösler og AGF, og han kan se tilbage på et efterår med ni scoringer i 17 Superliga-kampe.
Og målscorere kan man jo altid bruge. Nu lader der også til at være lidt skred i snakken med AGF.
– Jamen kort og godt så har jeg haft en kort snak med “CV” i går (torsdag, red.), og der er en begyndende dialog. Så det er positivt. Ellers tror jeg, at vi tager den herfra. Det er klogest for alle og vigtigst for mig. Vi har et spændende forår, og for mig nu er det vigtigt at komme i god form og gøre mig klar til første kamp. Når der er nyt, skal jeg nok melde noget ud. Der er en dialog, og den holder vi internt, siger Patrick Mortensen til den fremmødte presse til fredagens træning.
En indledende dialog er ikke lig med en forlængelse, men det er et skridt i den rigtige retning for Patrick Mortensen, der tidligere har gjort det klart, at han gerne vil blive hos AGF.
– Det er det da. Nu har jeg kun været på arbejde med “CV” i små tre dage, og jeg har haft en kort snak med ham. Vi må se, hvad fremtiden bringer, siger angriberen.
Det var dog ikke den første tanke, han fik, da Carsten V. Jensen blev ansat som fodbolddirektør i AGF tidligere i ugen.
– Da jeg først så det, tænkte jeg “fuck, nu får jeg i hvert fald ikke forlænget”. Jeg har jo gjort det onde ved ham et par gange. Spøg til side jeg kender ham ikke rigtigt, andet end at jeg har talt med ham nogle gange, siger Patrick Mortensen, der blandt andet scorede på Brøndby Stadion i sidste sæsons sidste kamp, så FC Midtjylland i stedet for Brøndby blev dansk mester, siger han.
Patrick Mortensen har spillet for AGF siden 2019, og han har noteret sig for 85 Superliga-mål for aarhusianerne.
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
Voldsomt transferønske til FCK
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
– Velkommen hjem Andreas Christensen
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar