FREDENSVANG (TIPSBLADET): AGF-anfører Patrick Mortensen fortalte flere gange i efteråret, at han ikke var i dialog med AGF om en forlængelse af den kontrakt, der løber ud til sommer.
Angriberen, der er topscorer for AGF, fylder 36 år til sommer, så det er måske ikke så underligt, at aarhusianerne lige overvejer situationen omkring en ældre spiller.
Men når det er sagt er Mortensen også en utrolig afgørende spiller for Uwe Rösler og AGF, og han kan se tilbage på et efterår med ni scoringer i 17 Superliga-kampe.
Og målscorere kan man jo altid bruge. Nu lader der også til at være lidt skred i snakken med AGF.
– Jamen kort og godt så har jeg haft en kort snak med “CV” i går (torsdag, red.), og der er en begyndende dialog. Så det er positivt. Ellers tror jeg, at vi tager den herfra. Det er klogest for alle og vigtigst for mig. Vi har et spændende forår, og for mig nu er det vigtigt at komme i god form og gøre mig klar til første kamp. Når der er nyt, skal jeg nok melde noget ud. Der er en dialog, og den holder vi internt, siger Patrick Mortensen til den fremmødte presse til fredagens træning.
En indledende dialog er ikke lig med en forlængelse, men det er et skridt i den rigtige retning for Patrick Mortensen, der tidligere har gjort det klart, at han gerne vil blive hos AGF.
– Det er det da. Nu har jeg kun været på arbejde med “CV” i små tre dage, og jeg har haft en kort snak med ham. Vi må se, hvad fremtiden bringer, siger angriberen.
Det var dog ikke den første tanke, han fik, da Carsten V. Jensen blev ansat som fodbolddirektør i AGF tidligere i ugen.
– Da jeg først så det, tænkte jeg “fuck, nu får jeg i hvert fald ikke forlænget”. Jeg har jo gjort det onde ved ham et par gange. Spøg til side jeg kender ham ikke rigtigt, andet end at jeg har talt med ham nogle gange, siger Patrick Mortensen, der blandt andet scorede på Brøndby Stadion i sidste sæsons sidste kamp, så FC Midtjylland i stedet for Brøndby blev dansk mester, siger han.
Patrick Mortensen har spillet for AGF siden 2019, og han har noteret sig for 85 Superliga-mål for aarhusianerne.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
DAGENS SPILFORSLAG
Motiverede Ulve strinter på Det Skæve Tårn
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Snart kan det give rødt kort