Joker med “CV”-ansættelse: ‘Jeg tænkte fuck’

Patrick Mortensen fortæller til dagens AGF-træning, at der nu er indledt en dialog med fodbolddirektør Carsten V. Jensen.



FREDENSVANG (TIPSBLADET): AGF-anfører Patrick Mortensen fortalte flere gange i efteråret, at han ikke var i dialog med AGF om en forlængelse af den kontrakt, der løber ud til sommer.

Angriberen, der er topscorer for AGF, fylder 36 år til sommer, så det er måske ikke så underligt, at aarhusianerne lige overvejer situationen omkring en ældre spiller.

Men når det er sagt er Mortensen også en utrolig afgørende spiller for Uwe Rösler og AGF, og han kan se tilbage på et efterår med ni scoringer i 17 Superliga-kampe.

Og målscorere kan man jo altid bruge. Nu lader der også til at være lidt skred i snakken med AGF.

– Jamen kort og godt så har jeg haft en kort snak med “CV” i går (torsdag, red.), og der er en begyndende dialog. Så det er positivt. Ellers tror jeg, at vi tager den herfra. Det er klogest for alle og vigtigst for mig. Vi har et spændende forår, og for mig nu er det vigtigt at komme i god form og gøre mig klar til første kamp. Når der er nyt, skal jeg nok melde noget ud. Der er en dialog, og den holder vi internt, siger Patrick Mortensen til den fremmødte presse til fredagens træning.

En indledende dialog er ikke lig med en forlængelse, men det er et skridt i den rigtige retning for Patrick Mortensen, der tidligere har gjort det klart, at han gerne vil blive hos AGF.

– Det er det da. Nu har jeg kun været på arbejde med “CV” i små tre dage, og jeg har haft en kort snak med ham. Vi må se, hvad fremtiden bringer, siger angriberen.

Det var dog ikke den første tanke, han fik, da Carsten V. Jensen blev ansat som fodbolddirektør i AGF tidligere i ugen.

– Da jeg først så det, tænkte jeg “fuck, nu får jeg i hvert fald ikke forlænget”. Jeg har jo gjort det onde ved ham et par gange. Spøg til side jeg kender ham ikke rigtigt, andet end at jeg har talt med ham nogle gange, siger Patrick Mortensen, der blandt andet scorede på Brøndby Stadion i sidste sæsons sidste kamp, så FC Midtjylland i stedet for Brøndby blev dansk mester, siger han.

Patrick Mortensen har spillet for AGF siden 2019, og han har noteret sig for 85 Superliga-mål for aarhusianerne.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Køber engelsk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Det må for alt i verden ikke ske!

Nu er Dreyer historisk

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

‘Han tisser isterninger’

Arne Slot dybt frustreret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

– Det vil jeg aldrig gøre!

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Bo Henriksen lander TV-job

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Whites afliver Black Cats i Leeds