Joker med “CV”-ansættelse: ‘Jeg tænkte fuck’

Patrick Mortensen fortæller til dagens AGF-træning, at der nu er indledt en dialog med fodbolddirektør Carsten V. Jensen.



FREDENSVANG (TIPSBLADET): AGF-anfører Patrick Mortensen fortalte flere gange i efteråret, at han ikke var i dialog med AGF om en forlængelse af den kontrakt, der løber ud til sommer.

Angriberen, der er topscorer for AGF, fylder 36 år til sommer, så det er måske ikke så underligt, at aarhusianerne lige overvejer situationen omkring en ældre spiller.

Men når det er sagt er Mortensen også en utrolig afgørende spiller for Uwe Rösler og AGF, og han kan se tilbage på et efterår med ni scoringer i 17 Superliga-kampe.

Og målscorere kan man jo altid bruge. Nu lader der også til at være lidt skred i snakken med AGF.

– Jamen kort og godt så har jeg haft en kort snak med “CV” i går (torsdag, red.), og der er en begyndende dialog. Så det er positivt. Ellers tror jeg, at vi tager den herfra. Det er klogest for alle og vigtigst for mig. Vi har et spændende forår, og for mig nu er det vigtigt at komme i god form og gøre mig klar til første kamp. Når der er nyt, skal jeg nok melde noget ud. Der er en dialog, og den holder vi internt, siger Patrick Mortensen til den fremmødte presse til fredagens træning.

En indledende dialog er ikke lig med en forlængelse, men det er et skridt i den rigtige retning for Patrick Mortensen, der tidligere har gjort det klart, at han gerne vil blive hos AGF.

– Det er det da. Nu har jeg kun været på arbejde med “CV” i små tre dage, og jeg har haft en kort snak med ham. Vi må se, hvad fremtiden bringer, siger angriberen.

Det var dog ikke den første tanke, han fik, da Carsten V. Jensen blev ansat som fodbolddirektør i AGF tidligere i ugen.

– Da jeg først så det, tænkte jeg “fuck, nu får jeg i hvert fald ikke forlænget”. Jeg har jo gjort det onde ved ham et par gange. Spøg til side jeg kender ham ikke rigtigt, andet end at jeg har talt med ham nogle gange, siger Patrick Mortensen, der blandt andet scorede på Brøndby Stadion i sidste sæsons sidste kamp, så FC Midtjylland i stedet for Brøndby blev dansk mester, siger han.

Patrick Mortensen har spillet for AGF siden 2019, og han har noteret sig for 85 Superliga-mål for aarhusianerne.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’