FREDENSVANG (TIPSBLADET): AGF-anfører Patrick Mortensen fortalte flere gange i efteråret, at han ikke var i dialog med AGF om en forlængelse af den kontrakt, der løber ud til sommer.
Angriberen, der er topscorer for AGF, fylder 36 år til sommer, så det er måske ikke så underligt, at aarhusianerne lige overvejer situationen omkring en ældre spiller.
Men når det er sagt er Mortensen også en utrolig afgørende spiller for Uwe Rösler og AGF, og han kan se tilbage på et efterår med ni scoringer i 17 Superliga-kampe.
Og målscorere kan man jo altid bruge. Nu lader der også til at være lidt skred i snakken med AGF.
– Jamen kort og godt så har jeg haft en kort snak med “CV” i går (torsdag, red.), og der er en begyndende dialog. Så det er positivt. Ellers tror jeg, at vi tager den herfra. Det er klogest for alle og vigtigst for mig. Vi har et spændende forår, og for mig nu er det vigtigt at komme i god form og gøre mig klar til første kamp. Når der er nyt, skal jeg nok melde noget ud. Der er en dialog, og den holder vi internt, siger Patrick Mortensen til den fremmødte presse til fredagens træning.
En indledende dialog er ikke lig med en forlængelse, men det er et skridt i den rigtige retning for Patrick Mortensen, der tidligere har gjort det klart, at han gerne vil blive hos AGF.
– Det er det da. Nu har jeg kun været på arbejde med “CV” i små tre dage, og jeg har haft en kort snak med ham. Vi må se, hvad fremtiden bringer, siger angriberen.
Det var dog ikke den første tanke, han fik, da Carsten V. Jensen blev ansat som fodbolddirektør i AGF tidligere i ugen.
– Da jeg først så det, tænkte jeg “fuck, nu får jeg i hvert fald ikke forlænget”. Jeg har jo gjort det onde ved ham et par gange. Spøg til side jeg kender ham ikke rigtigt, andet end at jeg har talt med ham nogle gange, siger Patrick Mortensen, der blandt andet scorede på Brøndby Stadion i sidste sæsons sidste kamp, så FC Midtjylland i stedet for Brøndby blev dansk mester, siger han.
Patrick Mortensen har spillet for AGF siden 2019, og han har noteret sig for 85 Superliga-mål for aarhusianerne.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
Randers kæmper sig tilbage to gange
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
LIVE: Evander skriver MLS-historie
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
Kæmpekøb retur til FC København?
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT