Der er flere store opgør i denne runde af Superligaen, og en af dem er kampen mellem FC København og AGF. Her bliver det Patrick Olsens første kamp for aarhusianerne i Parken, og selvom han var i AaB i sidste sæson, så bemærkede han, hvordan det gik sidst Aarhus-klubben var i hovedstaden.
Det fortæller han i et interview på AGF’s hjemmeside, hvor han kommer ind på, at han ser meget frem til søndagens opgør, som sidste gang endte med en 4-2-sejr til AGF’erne, da de mødte FCK på udebane sidst.
– Vi havde en rigtig god kamp i Parken i sommeren sidste år før jeg kom til AGF. Og den vil vi selvfølgelig gerne følge op på. Det ser ud som, der er kommet en fin ny bane i Parken, der indbyder til fodbold – i modsætning til nogen af de andre udebaner, vi har besøgt i år. Så det skal vi udnytte og se om vi kan finde det gode spil frem igen, siger Olsen.
I AGF’s seneste kamp i Superligaen blev det til en 2-0-sejr over SønderjyskE på hjemmebane, og her var der flere områder, som man kan tage med til den kommende topkamp, mener Olsen.
– Energi- og tempomæssigt så det godt ud i søndags. Vi skabte mange chancer og havde en god dynamik i vores spil, siger han og fortsætter:
– Så kan vi tage den del af kampen med på søndag, kan det blive en af nøglerne til at knække FC København, der har spillet godt på det seneste. Men det har vi også, så det skal nok blive en god kamp, lyder det fra Patrick Olsen.
Kampen mellem FC København og AGF bliver også til et gensyn med de gamle holdkammerater fra FCK’s Bundu. Han har dog fået en hård reaktion fra AGF-fansene, fortæller han. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: FCM siger farvel til to profiler
– Niels Frederiksen er en legende!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
FC København – Randers FC
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fortsætter vild målform
