Patrick Olsen: Her er nøglen til at knække FCK

AGF’s Patrick Olsen har et klart billede af, hvad der kan være med til at sende sejren til Aarhus-klubben på søndag.



Der er flere store opgør i denne runde af Superligaen, og en af dem er kampen mellem FC København og AGF. Her bliver det Patrick Olsens første kamp for aarhusianerne i Parken, og selvom han var i AaB i sidste sæson, så bemærkede han, hvordan det gik sidst Aarhus-klubben var i hovedstaden.

Det fortæller han i et interview på AGF’s hjemmeside, hvor han kommer ind på, at han ser meget frem til søndagens opgør, som sidste gang endte med en 4-2-sejr til AGF’erne, da de mødte FCK på udebane sidst.

– Vi havde en rigtig god kamp i Parken i sommeren sidste år før jeg kom til AGF. Og den vil vi selvfølgelig gerne følge op på. Det ser ud som, der er kommet en fin ny bane i Parken, der indbyder til fodbold – i modsætning til nogen af de andre udebaner, vi har besøgt i år. Så det skal vi udnytte og se om vi kan finde det gode spil frem igen, siger Olsen.

I AGF’s seneste kamp i Superligaen blev det til en 2-0-sejr over SønderjyskE på hjemmebane, og her var der flere områder, som man kan tage med til den kommende topkamp, mener Olsen.

– Energi- og tempomæssigt så det godt ud i søndags. Vi skabte mange chancer og havde en god dynamik i vores spil, siger han og fortsætter:

– Så kan vi tage den del af kampen med på søndag, kan det blive en af nøglerne til at knække FC København, der har spillet godt på det seneste. Men det har vi også, så det skal nok blive en god kamp, lyder det fra Patrick Olsen.

Kampen mellem FC København og AGF bliver også til et gensyn med de gamle holdkammerater fra FCK’s Bundu. Han har dog fået en hård reaktion fra AGF-fansene, fortæller han. Læs mere om det her.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ståle Solbakken i stort forsvar

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Her er Tysklands vej til VM-finalen