Der er flere store opgør i denne runde af Superligaen, og en af dem er kampen mellem FC København og AGF. Her bliver det Patrick Olsens første kamp for aarhusianerne i Parken, og selvom han var i AaB i sidste sæson, så bemærkede han, hvordan det gik sidst Aarhus-klubben var i hovedstaden.
Det fortæller han i et interview på AGF’s hjemmeside, hvor han kommer ind på, at han ser meget frem til søndagens opgør, som sidste gang endte med en 4-2-sejr til AGF’erne, da de mødte FCK på udebane sidst.
– Vi havde en rigtig god kamp i Parken i sommeren sidste år før jeg kom til AGF. Og den vil vi selvfølgelig gerne følge op på. Det ser ud som, der er kommet en fin ny bane i Parken, der indbyder til fodbold – i modsætning til nogen af de andre udebaner, vi har besøgt i år. Så det skal vi udnytte og se om vi kan finde det gode spil frem igen, siger Olsen.
I AGF’s seneste kamp i Superligaen blev det til en 2-0-sejr over SønderjyskE på hjemmebane, og her var der flere områder, som man kan tage med til den kommende topkamp, mener Olsen.
– Energi- og tempomæssigt så det godt ud i søndags. Vi skabte mange chancer og havde en god dynamik i vores spil, siger han og fortsætter:
– Så kan vi tage den del af kampen med på søndag, kan det blive en af nøglerne til at knække FC København, der har spillet godt på det seneste. Men det har vi også, så det skal nok blive en god kamp, lyder det fra Patrick Olsen.
Kampen mellem FC København og AGF bliver også til et gensyn med de gamle holdkammerater fra FCK’s Bundu. Han har dog fået en hård reaktion fra AGF-fansene, fortæller han. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TIPSBLADET SPECIAL
