Patrick Olsen: Her er nøglen til at knække FCK

AGF’s Patrick Olsen har et klart billede af, hvad der kan være med til at sende sejren til Aarhus-klubben på søndag.



Der er flere store opgør i denne runde af Superligaen, og en af dem er kampen mellem FC København og AGF. Her bliver det Patrick Olsens første kamp for aarhusianerne i Parken, og selvom han var i AaB i sidste sæson, så bemærkede han, hvordan det gik sidst Aarhus-klubben var i hovedstaden.

Det fortæller han i et interview på AGF’s hjemmeside, hvor han kommer ind på, at han ser meget frem til søndagens opgør, som sidste gang endte med en 4-2-sejr til AGF’erne, da de mødte FCK på udebane sidst.

– Vi havde en rigtig god kamp i Parken i sommeren sidste år før jeg kom til AGF. Og den vil vi selvfølgelig gerne følge op på. Det ser ud som, der er kommet en fin ny bane i Parken, der indbyder til fodbold – i modsætning til nogen af de andre udebaner, vi har besøgt i år. Så det skal vi udnytte og se om vi kan finde det gode spil frem igen, siger Olsen.

I AGF’s seneste kamp i Superligaen blev det til en 2-0-sejr over SønderjyskE på hjemmebane, og her var der flere områder, som man kan tage med til den kommende topkamp, mener Olsen.

– Energi- og tempomæssigt så det godt ud i søndags. Vi skabte mange chancer og havde en god dynamik i vores spil, siger han og fortsætter:

– Så kan vi tage den del af kampen med på søndag, kan det blive en af nøglerne til at knække FC København, der har spillet godt på det seneste. Men det har vi også, så det skal nok blive en god kamp, lyder det fra Patrick Olsen.

Kampen mellem FC København og AGF bliver også til et gensyn med de gamle holdkammerater fra FCK’s Bundu. Han har dog fået en hård reaktion fra AGF-fansene, fortæller han. Læs mere om det her.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Leverkusen – Bayern

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk