Patrick Pentz: ‘Jeg hader det virkelig’

Patrick Pentz glæder sig over, at Brøndby nu kan træne på græs igen. Kunstgræs er ikke hans kop te.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Trods en hamrende kold dag på træningsbanen strækker Patrick Pentz’ smil sig fra øre til øre. 

– Vi er helt klar til fredag. Vi skal være klar. Professionel fodbold er tilbage, jubler den østrigske Brøndby-keeper, da han efter onsdagens træning møder Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Og der er flere ting at glæde sig over for Patrick Pentz. 

Onsdagens foregik nemlig ikke på kunstgræs, som den ofte gør om vinteren, men derimod på rigtigt græs. En forskel, der er til at mærke. 

– Vi må ofte ikke træne på de normale baner. Det er det eneste ved vinterpausen. Jeg hader virkelig kunstgræs, og derfor hader jeg også at spille i Silkeborg og Nordsjælland. Det er lort, og det burde ikke være tilladt, lyder det fra Patrick Pentz. 

Brøndby IF har også netop tilbragt nogle uger i Portugal på træningslejr, hvor klubben tilmed vandt Atlantic Cup. Her er tiden særligt blevet brugt på at tilvænne sig Frederik Birks foretrukne formation med fire forsvarsspillere frem for fem. 

– Vi har bygget op og har haft fokus på det nye system, så automatismerne er kommet ind i holdet. Det er det, vi har haft fokus på for at lære det nye system. Nu kender alle sine roller, og alle er klar til at spille, så vi har 20 spillere klar, siger målmanden. 

Resultaterne med formationsskiftet har været fine, men målene er væltet ind mod Brøndby i opstarten. Ni mål har de indkasseret i fem kampe. Det skyldes ikke mindst personlige fejl, lyder det fra Patrick Pentz. 

– Jeg vil ikke have søvnløse nætter på grund af de mål. Jeg tror, vi kan fixe det til sæsonstart, tilføjer han og fortæller om formationsskiftet: 

– Jeg er vant til fire mand i bagkæden fra landsholdet, så det er ikke et problem. Jeg kan godt lide, at vi spiller med fire i bagkæden. Man er nok mere stabil defensivt med fem i bagkæden, men jeg foretrækker fire. 

Når Brøndby indleder forårssæsonen i Superligaen, bliver det desuden foran et fuldt stadion, efter at Sydsiden i flere af efterårets sidste kampe var lukket. 

– Det er nok den klub, hvor man mindst vil undvære fansene. Hvis vi mangler dem, mangler vi en del af os. Jeg er glad for, at Sydsiden er tilbage. Jeg tror også, at de forbereder noget. Det bliver stort. Og så at det er en fredagskamp! Perfekt – endelig en fredagskamp. Det er rart for folk, fordi de kan komme og se frem til en weekend bagefter, slutter Patrick Pentz.

Stadig med et stort smil på læben.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

‘Tæt på et rædselskabinet’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Deler godt Brøndby-nyt

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Det er helt galt, Brøndby!

Storklub jagter Jacob Neestrup



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Flere ændringer på vej i FC København  

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!