BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Trods en hamrende kold dag på træningsbanen strækker Patrick Pentz’ smil sig fra øre til øre.
– Vi er helt klar til fredag. Vi skal være klar. Professionel fodbold er tilbage, jubler den østrigske Brøndby-keeper, da han efter onsdagens træning møder Tipsbladet og den fremmødte presse.
Og der er flere ting at glæde sig over for Patrick Pentz.
Onsdagens foregik nemlig ikke på kunstgræs, som den ofte gør om vinteren, men derimod på rigtigt græs. En forskel, der er til at mærke.
– Vi må ofte ikke træne på de normale baner. Det er det eneste ved vinterpausen. Jeg hader virkelig kunstgræs, og derfor hader jeg også at spille i Silkeborg og Nordsjælland. Det er lort, og det burde ikke være tilladt, lyder det fra Patrick Pentz.
Brøndby IF har også netop tilbragt nogle uger i Portugal på træningslejr, hvor klubben tilmed vandt Atlantic Cup. Her er tiden særligt blevet brugt på at tilvænne sig Frederik Birks foretrukne formation med fire forsvarsspillere frem for fem.
– Vi har bygget op og har haft fokus på det nye system, så automatismerne er kommet ind i holdet. Det er det, vi har haft fokus på for at lære det nye system. Nu kender alle sine roller, og alle er klar til at spille, så vi har 20 spillere klar, siger målmanden.
Resultaterne med formationsskiftet har været fine, men målene er væltet ind mod Brøndby i opstarten. Ni mål har de indkasseret i fem kampe. Det skyldes ikke mindst personlige fejl, lyder det fra Patrick Pentz.
– Jeg vil ikke have søvnløse nætter på grund af de mål. Jeg tror, vi kan fixe det til sæsonstart, tilføjer han og fortæller om formationsskiftet:
– Jeg er vant til fire mand i bagkæden fra landsholdet, så det er ikke et problem. Jeg kan godt lide, at vi spiller med fire i bagkæden. Man er nok mere stabil defensivt med fem i bagkæden, men jeg foretrækker fire.
Når Brøndby indleder forårssæsonen i Superligaen, bliver det desuden foran et fuldt stadion, efter at Sydsiden i flere af efterårets sidste kampe var lukket.
– Det er nok den klub, hvor man mindst vil undvære fansene. Hvis vi mangler dem, mangler vi en del af os. Jeg er glad for, at Sydsiden er tilbage. Jeg tror også, at de forbereder noget. Det bliver stort. Og så at det er en fredagskamp! Perfekt – endelig en fredagskamp. Det er rart for folk, fordi de kan komme og se frem til en weekend bagefter, slutter Patrick Pentz.
Stadig med et stort smil på læben.
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers