Patrick Pentz: ‘Jeg hader det virkelig’

Patrick Pentz glæder sig over, at Brøndby nu kan træne på græs igen. Kunstgræs er ikke hans kop te.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Trods en hamrende kold dag på træningsbanen strækker Patrick Pentz’ smil sig fra øre til øre. 

– Vi er helt klar til fredag. Vi skal være klar. Professionel fodbold er tilbage, jubler den østrigske Brøndby-keeper, da han efter onsdagens træning møder Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Og der er flere ting at glæde sig over for Patrick Pentz. 

Onsdagens foregik nemlig ikke på kunstgræs, som den ofte gør om vinteren, men derimod på rigtigt græs. En forskel, der er til at mærke. 

– Vi må ofte ikke træne på de normale baner. Det er det eneste ved vinterpausen. Jeg hader virkelig kunstgræs, og derfor hader jeg også at spille i Silkeborg og Nordsjælland. Det er lort, og det burde ikke være tilladt, lyder det fra Patrick Pentz. 

Brøndby IF har også netop tilbragt nogle uger i Portugal på træningslejr, hvor klubben tilmed vandt Atlantic Cup. Her er tiden særligt blevet brugt på at tilvænne sig Frederik Birks foretrukne formation med fire forsvarsspillere frem for fem. 

– Vi har bygget op og har haft fokus på det nye system, så automatismerne er kommet ind i holdet. Det er det, vi har haft fokus på for at lære det nye system. Nu kender alle sine roller, og alle er klar til at spille, så vi har 20 spillere klar, siger målmanden. 

Resultaterne med formationsskiftet har været fine, men målene er væltet ind mod Brøndby i opstarten. Ni mål har de indkasseret i fem kampe. Det skyldes ikke mindst personlige fejl, lyder det fra Patrick Pentz. 

– Jeg vil ikke have søvnløse nætter på grund af de mål. Jeg tror, vi kan fixe det til sæsonstart, tilføjer han og fortæller om formationsskiftet: 

– Jeg er vant til fire mand i bagkæden fra landsholdet, så det er ikke et problem. Jeg kan godt lide, at vi spiller med fire i bagkæden. Man er nok mere stabil defensivt med fem i bagkæden, men jeg foretrækker fire. 

Når Brøndby indleder forårssæsonen i Superligaen, bliver det desuden foran et fuldt stadion, efter at Sydsiden i flere af efterårets sidste kampe var lukket. 

– Det er nok den klub, hvor man mindst vil undvære fansene. Hvis vi mangler dem, mangler vi en del af os. Jeg er glad for, at Sydsiden er tilbage. Jeg tror også, at de forbereder noget. Det bliver stort. Og så at det er en fredagskamp! Perfekt – endelig en fredagskamp. Det er rart for folk, fordi de kan komme og se frem til en weekend bagefter, slutter Patrick Pentz.

Stadig med et stort smil på læben.



Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Fortryder Chido Obi-beslutning

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Brøndby straffet – får stor bøde

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Vender hjem til AaB

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram