Patrick Pentz: ‘Jeg hader det virkelig’

Patrick Pentz glæder sig over, at Brøndby nu kan træne på græs igen. Kunstgræs er ikke hans kop te.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Trods en hamrende kold dag på træningsbanen strækker Patrick Pentz’ smil sig fra øre til øre. 

– Vi er helt klar til fredag. Vi skal være klar. Professionel fodbold er tilbage, jubler den østrigske Brøndby-keeper, da han efter onsdagens træning møder Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Og der er flere ting at glæde sig over for Patrick Pentz. 

Onsdagens foregik nemlig ikke på kunstgræs, som den ofte gør om vinteren, men derimod på rigtigt græs. En forskel, der er til at mærke. 

– Vi må ofte ikke træne på de normale baner. Det er det eneste ved vinterpausen. Jeg hader virkelig kunstgræs, og derfor hader jeg også at spille i Silkeborg og Nordsjælland. Det er lort, og det burde ikke være tilladt, lyder det fra Patrick Pentz. 

Brøndby IF har også netop tilbragt nogle uger i Portugal på træningslejr, hvor klubben tilmed vandt Atlantic Cup. Her er tiden særligt blevet brugt på at tilvænne sig Frederik Birks foretrukne formation med fire forsvarsspillere frem for fem. 

– Vi har bygget op og har haft fokus på det nye system, så automatismerne er kommet ind i holdet. Det er det, vi har haft fokus på for at lære det nye system. Nu kender alle sine roller, og alle er klar til at spille, så vi har 20 spillere klar, siger målmanden. 

Resultaterne med formationsskiftet har været fine, men målene er væltet ind mod Brøndby i opstarten. Ni mål har de indkasseret i fem kampe. Det skyldes ikke mindst personlige fejl, lyder det fra Patrick Pentz. 

– Jeg vil ikke have søvnløse nætter på grund af de mål. Jeg tror, vi kan fixe det til sæsonstart, tilføjer han og fortæller om formationsskiftet: 

– Jeg er vant til fire mand i bagkæden fra landsholdet, så det er ikke et problem. Jeg kan godt lide, at vi spiller med fire i bagkæden. Man er nok mere stabil defensivt med fem i bagkæden, men jeg foretrækker fire. 

Når Brøndby indleder forårssæsonen i Superligaen, bliver det desuden foran et fuldt stadion, efter at Sydsiden i flere af efterårets sidste kampe var lukket. 

– Det er nok den klub, hvor man mindst vil undvære fansene. Hvis vi mangler dem, mangler vi en del af os. Jeg er glad for, at Sydsiden er tilbage. Jeg tror også, at de forbereder noget. Det bliver stort. Og så at det er en fredagskamp! Perfekt – endelig en fredagskamp. Det er rart for folk, fordi de kan komme og se frem til en weekend bagefter, slutter Patrick Pentz.

Stadig med et stort smil på læben.



Vildt skifte i Superligaen?

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Forhandler med Pione Sisto

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Brøndby afvist

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Sergio Ramos i chokskifte?

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Storhylder Christian Nørgaard

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Neestrup erkender FCM-misundelse

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Conrad Harder assisterer i nederlag

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked