Patrick Pentz jubler: He is back!

Patrick Pentz peger på en meget, meget klar ændring, når han spørges ind til, hvorfor Brøndby lukker markant færre mål ind nu.



BRØNDBY (Tipsbladet) Forskellen på Brøndby IF før og efter 1. oktober i Superligaen er til at tage og føle på.

Før 1. oktober indkasserede Brøndby IF hele 17 mål i 10 kampe – altså et gennemsnit på hele 1,7 mål imod pr. kamp. I den periode var der blandt andet også kritik af målmand Patrick Pentz’ præstationer. 

Siden 1. oktober har Brøndby kun indkasseret to mål i fire kampe – altså 0,5 pr. kamp i gennemsnit – og har i den korte periode det bedste forsvar i Superligaen. I den periode har Brøndby mødt FC Midtjylland to gange, FC København en gang og AGF en gang.

Og hvad står bag den forvandling?

Da Patrick Pentz spørges ind til årsagen bag den efter torsdagens træning, kommer svaret prompte.

– Jordi is back!

Jordi Vanlerberghe vendte ganske rigtigt tilbage i startopstillingen for fire kampe siden og har dannet forsvarstrio med Jacob Rasmussen og Frederik Alves – præcis som de gjorde i sidste sæson.

– Jordi (Vanlerberghe, red.) er en fantastisk spiller og giver noget stabilitet, men jeg tror også, at alle er ved at finde tilbage til et sted, hvor vi forsvarer så godt som muligt. Det kan man se i alles attitude, når vi træder på banen. Vi er tilbage til den mentalitet, vi havde i sidste sæson, siger Patrick Pentz og tilføjer:

– Jeg synes, at vores forsvarsspil er bedre nu end i starten af sæsonen, og det er derfor, at vi kun har indkasseret to straffespark i de seneste fem kampe.

– De straffespark var også lidt unødvendige, og vi kan også tale om de kendelser, fordi når jeg ser, hvilke straffespark andre hold får, må jeg sige, at det er latterligt. Den, der blev dømt imod Clement i Aarhus, puha… Den var hård.

Jesper Sørensen svarer ikke helt lige så kontant, men der er ingen tvivl om, at Brøndby-træneren glæder sig over forbedringen.

– Det er svært at sige. Syv af målene gik ind i to ude kampe på kunstgræs, hvor kampene nogle gange åbner sig lidt mere op. Nu har vi spillet fem kampe og lukket to mål ind på straffespark, og det har været det. Det er selvfølgelig en god stabilitet at have.

– At vide at man ikke skal score super mange mål for at vinde, er meget vigtigt i fodbold, siger Jesper Sørensen, der har været tilfreds med Brøndby i store dele af denne sæson:

– Jeg synes, at vi har haft de underliggende parametre med os, og derfor har jeg haft en tro på tingene. Når vi kigger på, hvordan vi har spillet, og hvordan det har set ud i kampene, når man kigger bort fra resultater, synes jeg, at vores grundstruktur har set god ud.

Brøndby IF skal i den kommende weekend møde FC Nordsjælland. Sidste gang de to hold mødtes var i Farum, hvor Brøndby tog hjem med et 1-4-nederlag i baggagen. 



Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter