BRØNDBY (Tipsbladet) Forskellen på Brøndby IF før og efter 1. oktober i Superligaen er til at tage og føle på.
Før 1. oktober indkasserede Brøndby IF hele 17 mål i 10 kampe – altså et gennemsnit på hele 1,7 mål imod pr. kamp. I den periode var der blandt andet også kritik af målmand Patrick Pentz’ præstationer.
Siden 1. oktober har Brøndby kun indkasseret to mål i fire kampe – altså 0,5 pr. kamp i gennemsnit – og har i den korte periode det bedste forsvar i Superligaen. I den periode har Brøndby mødt FC Midtjylland to gange, FC København en gang og AGF en gang.
Og hvad står bag den forvandling?
Da Patrick Pentz spørges ind til årsagen bag den efter torsdagens træning, kommer svaret prompte.
– Jordi is back!
Jordi Vanlerberghe vendte ganske rigtigt tilbage i startopstillingen for fire kampe siden og har dannet forsvarstrio med Jacob Rasmussen og Frederik Alves – præcis som de gjorde i sidste sæson.
– Jordi (Vanlerberghe, red.) er en fantastisk spiller og giver noget stabilitet, men jeg tror også, at alle er ved at finde tilbage til et sted, hvor vi forsvarer så godt som muligt. Det kan man se i alles attitude, når vi træder på banen. Vi er tilbage til den mentalitet, vi havde i sidste sæson, siger Patrick Pentz og tilføjer:
– Jeg synes, at vores forsvarsspil er bedre nu end i starten af sæsonen, og det er derfor, at vi kun har indkasseret to straffespark i de seneste fem kampe.
– De straffespark var også lidt unødvendige, og vi kan også tale om de kendelser, fordi når jeg ser, hvilke straffespark andre hold får, må jeg sige, at det er latterligt. Den, der blev dømt imod Clement i Aarhus, puha… Den var hård.
Jesper Sørensen svarer ikke helt lige så kontant, men der er ingen tvivl om, at Brøndby-træneren glæder sig over forbedringen.
– Det er svært at sige. Syv af målene gik ind i to ude kampe på kunstgræs, hvor kampene nogle gange åbner sig lidt mere op. Nu har vi spillet fem kampe og lukket to mål ind på straffespark, og det har været det. Det er selvfølgelig en god stabilitet at have.
– At vide at man ikke skal score super mange mål for at vinde, er meget vigtigt i fodbold, siger Jesper Sørensen, der har været tilfreds med Brøndby i store dele af denne sæson:
– Jeg synes, at vi har haft de underliggende parametre med os, og derfor har jeg haft en tro på tingene. Når vi kigger på, hvordan vi har spillet, og hvordan det har set ud i kampene, når man kigger bort fra resultater, synes jeg, at vores grundstruktur har set god ud.
Brøndby IF skal i den kommende weekend møde FC Nordsjælland. Sidste gang de to hold mødtes var i Farum, hvor Brøndby tog hjem med et 1-4-nederlag i baggagen.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED