Patrick Pentz jubler: He is back!

Patrick Pentz peger på en meget, meget klar ændring, når han spørges ind til, hvorfor Brøndby lukker markant færre mål ind nu.



BRØNDBY (Tipsbladet) Forskellen på Brøndby IF før og efter 1. oktober i Superligaen er til at tage og føle på.

Før 1. oktober indkasserede Brøndby IF hele 17 mål i 10 kampe – altså et gennemsnit på hele 1,7 mål imod pr. kamp. I den periode var der blandt andet også kritik af målmand Patrick Pentz’ præstationer. 

Siden 1. oktober har Brøndby kun indkasseret to mål i fire kampe – altså 0,5 pr. kamp i gennemsnit – og har i den korte periode det bedste forsvar i Superligaen. I den periode har Brøndby mødt FC Midtjylland to gange, FC København en gang og AGF en gang.

Og hvad står bag den forvandling?

Da Patrick Pentz spørges ind til årsagen bag den efter torsdagens træning, kommer svaret prompte.

– Jordi is back!

Jordi Vanlerberghe vendte ganske rigtigt tilbage i startopstillingen for fire kampe siden og har dannet forsvarstrio med Jacob Rasmussen og Frederik Alves – præcis som de gjorde i sidste sæson.

– Jordi (Vanlerberghe, red.) er en fantastisk spiller og giver noget stabilitet, men jeg tror også, at alle er ved at finde tilbage til et sted, hvor vi forsvarer så godt som muligt. Det kan man se i alles attitude, når vi træder på banen. Vi er tilbage til den mentalitet, vi havde i sidste sæson, siger Patrick Pentz og tilføjer:

– Jeg synes, at vores forsvarsspil er bedre nu end i starten af sæsonen, og det er derfor, at vi kun har indkasseret to straffespark i de seneste fem kampe.

– De straffespark var også lidt unødvendige, og vi kan også tale om de kendelser, fordi når jeg ser, hvilke straffespark andre hold får, må jeg sige, at det er latterligt. Den, der blev dømt imod Clement i Aarhus, puha… Den var hård.

Jesper Sørensen svarer ikke helt lige så kontant, men der er ingen tvivl om, at Brøndby-træneren glæder sig over forbedringen.

– Det er svært at sige. Syv af målene gik ind i to ude kampe på kunstgræs, hvor kampene nogle gange åbner sig lidt mere op. Nu har vi spillet fem kampe og lukket to mål ind på straffespark, og det har været det. Det er selvfølgelig en god stabilitet at have.

– At vide at man ikke skal score super mange mål for at vinde, er meget vigtigt i fodbold, siger Jesper Sørensen, der har været tilfreds med Brøndby i store dele af denne sæson:

– Jeg synes, at vi har haft de underliggende parametre med os, og derfor har jeg haft en tro på tingene. Når vi kigger på, hvordan vi har spillet, og hvordan det har set ud i kampene, når man kigger bort fra resultater, synes jeg, at vores grundstruktur har set god ud.

Brøndby IF skal i den kommende weekend møde FC Nordsjælland. Sidste gang de to hold mødtes var i Farum, hvor Brøndby tog hjem med et 1-4-nederlag i baggagen. 





Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Her skal Sepp Piontek begraves

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Deler godt Brøndby-nyt

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Historisk transfer i dansk klub: En af de største



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Ekspert med dyster FCK-dom

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Flere ændringer på vej i FC København  

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Argentinske klubber strejker