Patrick Pentz jubler: He is back!

Patrick Pentz peger på en meget, meget klar ændring, når han spørges ind til, hvorfor Brøndby lukker markant færre mål ind nu.



BRØNDBY (Tipsbladet) Forskellen på Brøndby IF før og efter 1. oktober i Superligaen er til at tage og føle på.

Før 1. oktober indkasserede Brøndby IF hele 17 mål i 10 kampe – altså et gennemsnit på hele 1,7 mål imod pr. kamp. I den periode var der blandt andet også kritik af målmand Patrick Pentz’ præstationer. 

Siden 1. oktober har Brøndby kun indkasseret to mål i fire kampe – altså 0,5 pr. kamp i gennemsnit – og har i den korte periode det bedste forsvar i Superligaen. I den periode har Brøndby mødt FC Midtjylland to gange, FC København en gang og AGF en gang.

Og hvad står bag den forvandling?

Da Patrick Pentz spørges ind til årsagen bag den efter torsdagens træning, kommer svaret prompte.

– Jordi is back!

Jordi Vanlerberghe vendte ganske rigtigt tilbage i startopstillingen for fire kampe siden og har dannet forsvarstrio med Jacob Rasmussen og Frederik Alves – præcis som de gjorde i sidste sæson.

– Jordi (Vanlerberghe, red.) er en fantastisk spiller og giver noget stabilitet, men jeg tror også, at alle er ved at finde tilbage til et sted, hvor vi forsvarer så godt som muligt. Det kan man se i alles attitude, når vi træder på banen. Vi er tilbage til den mentalitet, vi havde i sidste sæson, siger Patrick Pentz og tilføjer:

– Jeg synes, at vores forsvarsspil er bedre nu end i starten af sæsonen, og det er derfor, at vi kun har indkasseret to straffespark i de seneste fem kampe.

– De straffespark var også lidt unødvendige, og vi kan også tale om de kendelser, fordi når jeg ser, hvilke straffespark andre hold får, må jeg sige, at det er latterligt. Den, der blev dømt imod Clement i Aarhus, puha… Den var hård.

Jesper Sørensen svarer ikke helt lige så kontant, men der er ingen tvivl om, at Brøndby-træneren glæder sig over forbedringen.

– Det er svært at sige. Syv af målene gik ind i to ude kampe på kunstgræs, hvor kampene nogle gange åbner sig lidt mere op. Nu har vi spillet fem kampe og lukket to mål ind på straffespark, og det har været det. Det er selvfølgelig en god stabilitet at have.

– At vide at man ikke skal score super mange mål for at vinde, er meget vigtigt i fodbold, siger Jesper Sørensen, der har været tilfreds med Brøndby i store dele af denne sæson:

– Jeg synes, at vi har haft de underliggende parametre med os, og derfor har jeg haft en tro på tingene. Når vi kigger på, hvordan vi har spillet, og hvordan det har set ud i kampene, når man kigger bort fra resultater, synes jeg, at vores grundstruktur har set god ud.

Brøndby IF skal i den kommende weekend møde FC Nordsjælland. Sidste gang de to hold mødtes var i Farum, hvor Brøndby tog hjem med et 1-4-nederlag i baggagen. 





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

AGF – OB

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Tæt på en falliterklæring, FCK

Stor mystik om Patrick Pentz

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afviser kæmpebud

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

– Mildest talt undervældende

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Han er på vej væk fra AGF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF