BRØNDBY (Tipsbladet) Forskellen på Brøndby IF før og efter 1. oktober i Superligaen er til at tage og føle på.
Før 1. oktober indkasserede Brøndby IF hele 17 mål i 10 kampe – altså et gennemsnit på hele 1,7 mål imod pr. kamp. I den periode var der blandt andet også kritik af målmand Patrick Pentz’ præstationer.
Siden 1. oktober har Brøndby kun indkasseret to mål i fire kampe – altså 0,5 pr. kamp i gennemsnit – og har i den korte periode det bedste forsvar i Superligaen. I den periode har Brøndby mødt FC Midtjylland to gange, FC København en gang og AGF en gang.
Og hvad står bag den forvandling?
Da Patrick Pentz spørges ind til årsagen bag den efter torsdagens træning, kommer svaret prompte.
– Jordi is back!
Jordi Vanlerberghe vendte ganske rigtigt tilbage i startopstillingen for fire kampe siden og har dannet forsvarstrio med Jacob Rasmussen og Frederik Alves – præcis som de gjorde i sidste sæson.
– Jordi (Vanlerberghe, red.) er en fantastisk spiller og giver noget stabilitet, men jeg tror også, at alle er ved at finde tilbage til et sted, hvor vi forsvarer så godt som muligt. Det kan man se i alles attitude, når vi træder på banen. Vi er tilbage til den mentalitet, vi havde i sidste sæson, siger Patrick Pentz og tilføjer:
– Jeg synes, at vores forsvarsspil er bedre nu end i starten af sæsonen, og det er derfor, at vi kun har indkasseret to straffespark i de seneste fem kampe.
– De straffespark var også lidt unødvendige, og vi kan også tale om de kendelser, fordi når jeg ser, hvilke straffespark andre hold får, må jeg sige, at det er latterligt. Den, der blev dømt imod Clement i Aarhus, puha… Den var hård.
Jesper Sørensen svarer ikke helt lige så kontant, men der er ingen tvivl om, at Brøndby-træneren glæder sig over forbedringen.
– Det er svært at sige. Syv af målene gik ind i to ude kampe på kunstgræs, hvor kampene nogle gange åbner sig lidt mere op. Nu har vi spillet fem kampe og lukket to mål ind på straffespark, og det har været det. Det er selvfølgelig en god stabilitet at have.
– At vide at man ikke skal score super mange mål for at vinde, er meget vigtigt i fodbold, siger Jesper Sørensen, der har været tilfreds med Brøndby i store dele af denne sæson:
– Jeg synes, at vi har haft de underliggende parametre med os, og derfor har jeg haft en tro på tingene. Når vi kigger på, hvordan vi har spillet, og hvordan det har set ud i kampene, når man kigger bort fra resultater, synes jeg, at vores grundstruktur har set god ud.
Brøndby IF skal i den kommende weekend møde FC Nordsjælland. Sidste gang de to hold mødtes var i Farum, hvor Brøndby tog hjem med et 1-4-nederlag i baggagen.
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
AVIS
Interessant afsløring
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
HELT VILDT
Ikke sket i 70 år
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
AGF smider sejren i de døende sekunder
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT