Patrick Pentz jubler: He is back!

Patrick Pentz peger på en meget, meget klar ændring, når han spørges ind til, hvorfor Brøndby lukker markant færre mål ind nu.



BRØNDBY (Tipsbladet) Forskellen på Brøndby IF før og efter 1. oktober i Superligaen er til at tage og føle på.

Før 1. oktober indkasserede Brøndby IF hele 17 mål i 10 kampe – altså et gennemsnit på hele 1,7 mål imod pr. kamp. I den periode var der blandt andet også kritik af målmand Patrick Pentz’ præstationer. 

Siden 1. oktober har Brøndby kun indkasseret to mål i fire kampe – altså 0,5 pr. kamp i gennemsnit – og har i den korte periode det bedste forsvar i Superligaen. I den periode har Brøndby mødt FC Midtjylland to gange, FC København en gang og AGF en gang.

Og hvad står bag den forvandling?

Da Patrick Pentz spørges ind til årsagen bag den efter torsdagens træning, kommer svaret prompte.

– Jordi is back!

Jordi Vanlerberghe vendte ganske rigtigt tilbage i startopstillingen for fire kampe siden og har dannet forsvarstrio med Jacob Rasmussen og Frederik Alves – præcis som de gjorde i sidste sæson.

– Jordi (Vanlerberghe, red.) er en fantastisk spiller og giver noget stabilitet, men jeg tror også, at alle er ved at finde tilbage til et sted, hvor vi forsvarer så godt som muligt. Det kan man se i alles attitude, når vi træder på banen. Vi er tilbage til den mentalitet, vi havde i sidste sæson, siger Patrick Pentz og tilføjer:

– Jeg synes, at vores forsvarsspil er bedre nu end i starten af sæsonen, og det er derfor, at vi kun har indkasseret to straffespark i de seneste fem kampe.

– De straffespark var også lidt unødvendige, og vi kan også tale om de kendelser, fordi når jeg ser, hvilke straffespark andre hold får, må jeg sige, at det er latterligt. Den, der blev dømt imod Clement i Aarhus, puha… Den var hård.

Jesper Sørensen svarer ikke helt lige så kontant, men der er ingen tvivl om, at Brøndby-træneren glæder sig over forbedringen.

– Det er svært at sige. Syv af målene gik ind i to ude kampe på kunstgræs, hvor kampene nogle gange åbner sig lidt mere op. Nu har vi spillet fem kampe og lukket to mål ind på straffespark, og det har været det. Det er selvfølgelig en god stabilitet at have.

– At vide at man ikke skal score super mange mål for at vinde, er meget vigtigt i fodbold, siger Jesper Sørensen, der har været tilfreds med Brøndby i store dele af denne sæson:

– Jeg synes, at vi har haft de underliggende parametre med os, og derfor har jeg haft en tro på tingene. Når vi kigger på, hvordan vi har spillet, og hvordan det har set ud i kampene, når man kigger bort fra resultater, synes jeg, at vores grundstruktur har set god ud.

Brøndby IF skal i den kommende weekend møde FC Nordsjælland. Sidste gang de to hold mødtes var i Farum, hvor Brøndby tog hjem med et 1-4-nederlag i baggagen. 





Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo




LIVE

LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Hård kritik af FCM-profil

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Afslører dialog med Niels Frederiksen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

AGF – FC Nordsjælland

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Nu er han tilbage for Brøndby

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Det er en katastrofe for Brøndby

Robert trækker overskrifter i udlandet

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Chelsea – Manchester City

– Går det galt, går det rigtig galt!

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren