Patrick Pentz jubler: He is back!

Patrick Pentz peger på en meget, meget klar ændring, når han spørges ind til, hvorfor Brøndby lukker markant færre mål ind nu.



BRØNDBY (Tipsbladet) Forskellen på Brøndby IF før og efter 1. oktober i Superligaen er til at tage og føle på.

Før 1. oktober indkasserede Brøndby IF hele 17 mål i 10 kampe – altså et gennemsnit på hele 1,7 mål imod pr. kamp. I den periode var der blandt andet også kritik af målmand Patrick Pentz’ præstationer. 

Siden 1. oktober har Brøndby kun indkasseret to mål i fire kampe – altså 0,5 pr. kamp i gennemsnit – og har i den korte periode det bedste forsvar i Superligaen. I den periode har Brøndby mødt FC Midtjylland to gange, FC København en gang og AGF en gang.

Og hvad står bag den forvandling?

Da Patrick Pentz spørges ind til årsagen bag den efter torsdagens træning, kommer svaret prompte.

– Jordi is back!

Jordi Vanlerberghe vendte ganske rigtigt tilbage i startopstillingen for fire kampe siden og har dannet forsvarstrio med Jacob Rasmussen og Frederik Alves – præcis som de gjorde i sidste sæson.

– Jordi (Vanlerberghe, red.) er en fantastisk spiller og giver noget stabilitet, men jeg tror også, at alle er ved at finde tilbage til et sted, hvor vi forsvarer så godt som muligt. Det kan man se i alles attitude, når vi træder på banen. Vi er tilbage til den mentalitet, vi havde i sidste sæson, siger Patrick Pentz og tilføjer:

– Jeg synes, at vores forsvarsspil er bedre nu end i starten af sæsonen, og det er derfor, at vi kun har indkasseret to straffespark i de seneste fem kampe.

– De straffespark var også lidt unødvendige, og vi kan også tale om de kendelser, fordi når jeg ser, hvilke straffespark andre hold får, må jeg sige, at det er latterligt. Den, der blev dømt imod Clement i Aarhus, puha… Den var hård.

Jesper Sørensen svarer ikke helt lige så kontant, men der er ingen tvivl om, at Brøndby-træneren glæder sig over forbedringen.

– Det er svært at sige. Syv af målene gik ind i to ude kampe på kunstgræs, hvor kampene nogle gange åbner sig lidt mere op. Nu har vi spillet fem kampe og lukket to mål ind på straffespark, og det har været det. Det er selvfølgelig en god stabilitet at have.

– At vide at man ikke skal score super mange mål for at vinde, er meget vigtigt i fodbold, siger Jesper Sørensen, der har været tilfreds med Brøndby i store dele af denne sæson:

– Jeg synes, at vi har haft de underliggende parametre med os, og derfor har jeg haft en tro på tingene. Når vi kigger på, hvordan vi har spillet, og hvordan det har set ud i kampene, når man kigger bort fra resultater, synes jeg, at vores grundstruktur har set god ud.

Brøndby IF skal i den kommende weekend møde FC Nordsjælland. Sidste gang de to hold mødtes var i Farum, hvor Brøndby tog hjem med et 1-4-nederlag i baggagen. 







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

– Han virker frustreret!

Hylder Nartey efter magisk debut

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

AGF – OB

– Det giver absolut ingen mening!

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“De havde det bedste transfervindue”

Stjernetransfer på plads alligevel

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Han er på vej væk fra AGF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke set i 30 år

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Stor mystik om Patrick Pentz

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

“Han skal være 3.000 gange bedre”

‘De er tilbage’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

– Mildest talt undervældende