‘PC’ forsvarer Grabara: Det er en søgt diskussion

FCK-sportsdirektør Peter Christiansen slår fast, at Kamil Grabara har holdt et tårnhøjt niveau for klubben.



FC Københavns polske målmand Kamil Grabara har flere gange i denne forårssæson lavet nogle fejl, som har ført til mål. Både med drops eller en aflevering lige i fødderne på en modstander.

FCK-sportsdirektør Peter Christiansen Det fortæller han om i et interview med Viaplay.

– Kamil har jo holdt et tårnhøjt niveau for FCK i tre år. Været toneangivende på det her fodboldhold og været en væsentlig faktor i de ting, som vi har opnået, siger han og fortsætter:

– Så er det klart, at nogle af de fejl, som han har lavet, det er selvfølgelig det, som man ikke ønsker sig for en målmand. Slet ikke på de mest kritiske tidspunkter af sæsonen. Men det er sådan, det er, og det er en del af fodbolden, og det må vi acceptere og leve med, lyder det fra Peter Christiansen.

‘PC’ peger desuden på, at sådan noget ville komme på et tidspunkt, ligesom han minder om, hvordan folk så på, at de kunne få lov til at beholde ham i denne sæson, selovm han havde en aftale på plads med Wolfsburg i Bundesligaen.

– I september, da vi kom forbi sommertransfervinduet da står alle i det samlede fodboldpressekorps og snakker om, at det er rigtig godt, at FCK kan beholde ham og gør det igen i januar, siger han og tilføjer:

– Så jeg tror ikke, at der er nogen, der er i tvivl om, at han er en topklasse-målmand, og at han ikke har nogen problemer – og heller ikke har haft det – fordi han også efterfølgende har spillet store kampe. Også i Champions League og Superligaen, så det synes jeg er en lidt søgt diskussion, fortæller FCK-sportsdirektøren.

Endelig slår han fast, at de i forbindelse med Superligaen ikke vil give op, og at de må vinde deres kampe og holde sig til, hvorefter man må se, hvordan Brøndby og FC Midtjylland klarer sig i sidste runde.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Positive forhandlinger med Nartey

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?