FC Københavns polske målmand Kamil Grabara har flere gange i denne forårssæson lavet nogle fejl, som har ført til mål. Både med drops eller en aflevering lige i fødderne på en modstander.
FCK-sportsdirektør Peter Christiansen Det fortæller han om i et interview med Viaplay.
– Kamil har jo holdt et tårnhøjt niveau for FCK i tre år. Været toneangivende på det her fodboldhold og været en væsentlig faktor i de ting, som vi har opnået, siger han og fortsætter:
– Så er det klart, at nogle af de fejl, som han har lavet, det er selvfølgelig det, som man ikke ønsker sig for en målmand. Slet ikke på de mest kritiske tidspunkter af sæsonen. Men det er sådan, det er, og det er en del af fodbolden, og det må vi acceptere og leve med, lyder det fra Peter Christiansen.
‘PC’ peger desuden på, at sådan noget ville komme på et tidspunkt, ligesom han minder om, hvordan folk så på, at de kunne få lov til at beholde ham i denne sæson, selovm han havde en aftale på plads med Wolfsburg i Bundesligaen.
– I september, da vi kom forbi sommertransfervinduet da står alle i det samlede fodboldpressekorps og snakker om, at det er rigtig godt, at FCK kan beholde ham og gør det igen i januar, siger han og tilføjer:
– Så jeg tror ikke, at der er nogen, der er i tvivl om, at han er en topklasse-målmand, og at han ikke har nogen problemer – og heller ikke har haft det – fordi han også efterfølgende har spillet store kampe. Også i Champions League og Superligaen, så det synes jeg er en lidt søgt diskussion, fortæller FCK-sportsdirektøren.
Endelig slår han fast, at de i forbindelse med Superligaen ikke vil give op, og at de må vinde deres kampe og holde sig til, hvorefter man må se, hvordan Brøndby og FC Midtjylland klarer sig i sidste runde.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job