‘PC’ forsvarer Grabara: Det er en søgt diskussion

FCK-sportsdirektør Peter Christiansen slår fast, at Kamil Grabara har holdt et tårnhøjt niveau for klubben.



FC Københavns polske målmand Kamil Grabara har flere gange i denne forårssæson lavet nogle fejl, som har ført til mål. Både med drops eller en aflevering lige i fødderne på en modstander.

FCK-sportsdirektør Peter Christiansen Det fortæller han om i et interview med Viaplay.

– Kamil har jo holdt et tårnhøjt niveau for FCK i tre år. Været toneangivende på det her fodboldhold og været en væsentlig faktor i de ting, som vi har opnået, siger han og fortsætter:

– Så er det klart, at nogle af de fejl, som han har lavet, det er selvfølgelig det, som man ikke ønsker sig for en målmand. Slet ikke på de mest kritiske tidspunkter af sæsonen. Men det er sådan, det er, og det er en del af fodbolden, og det må vi acceptere og leve med, lyder det fra Peter Christiansen.

‘PC’ peger desuden på, at sådan noget ville komme på et tidspunkt, ligesom han minder om, hvordan folk så på, at de kunne få lov til at beholde ham i denne sæson, selovm han havde en aftale på plads med Wolfsburg i Bundesligaen.

– I september, da vi kom forbi sommertransfervinduet da står alle i det samlede fodboldpressekorps og snakker om, at det er rigtig godt, at FCK kan beholde ham og gør det igen i januar, siger han og tilføjer:

– Så jeg tror ikke, at der er nogen, der er i tvivl om, at han er en topklasse-målmand, og at han ikke har nogen problemer – og heller ikke har haft det – fordi han også efterfølgende har spillet store kampe. Også i Champions League og Superligaen, så det synes jeg er en lidt søgt diskussion, fortæller FCK-sportsdirektøren.

Endelig slår han fast, at de i forbindelse med Superligaen ikke vil give op, og at de må vinde deres kampe og holde sig til, hvorefter man må se, hvordan Brøndby og FC Midtjylland klarer sig i sidste runde.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Et markant problem for Silkeborg

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Det ser sort ud for B.93

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’