I de foregående tre Superliga-kampe har AGF måttet undvære angriberne Morten “Duncan” Rasmussen og Kasper Junker. I samme periode har holdet scoret to mål, det ene et selvmål efter en dødbold og det andet ved midtstopperen Mikkel Rask.
Skaderne længst fremme har tvunget cheftræner Glen Riddersholm til at være kreativ med sine opstillinger, og han har prøvet med både Martin Spelmann og Tobias Sana på toppen. De seneste skadesproblemer har dog ikke fået AGF-ledelsen til skride til handling i transfervinduets 11. time.
Sportschef Peter “PC” Christiansen mener tværtimod, at de seneste tre kampe har bekræftet ham i, at bredden i offensiven er tilfredsstillende. AGF har fået fem point for de tre kampe efter 0-0 mod OB og AaB samt 2-0-sejren over Brøndby IF.
– Jeg synes jo et eller andet sted, at de sidste par kampe har vist bredden, når vi har haft to angribere ude, og vi stadig godt kan vinde kampe og få point. Så er det en vurdering, om det kræver mere offensiv bredde, og der har vi vurderet, at vi er tilfredse med det, vi har nu, siger sportschefen til tipsbladet.dk.
Han og den øvrige sportslige ledelse sørgede for at have fem indkøb på plads, inden sæsonen gik i gang: Pierre Kanstrup, Jakob Ankersen, Frederik Møller, Adama Guira og Tobias Sana. Forleden åbnede Peter Christiansen en dør på klem for, at der kunne ske noget i slutningen af transfervinduet, men den dør er efterhånden smækket i igen.
– Med mindre der sker et eller andet vanvittigt, så tror jeg ikke, der sker mere i det her vindue i AGF. Truppen er kompetitiv og meget fleksibel i forhold til forskellige scenarier og spilformationer. Der er stor konkurrence på alle pladser, så på den måde synes vi, det ser godt ud, siger “PC”.
– Hvis man kigger på, hvad vi har hentet, har vi måske haft et mere aktivt vindue, end vi havde på tegnebrættet.
Cheftræner Glen Riddersholm har da også omtalt sin nuværende trup som den bedste, han har rådet over i sin AGF-tid. Desværre for klubben har det endnu ikke materialiseret sig i form af den top 6-placering, som de forventer i Aarhus.
AGF ligger nummer 10 i Superligaen og møder efter landskampspausen sejrsløse Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
AGF køber ham
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Qatar – Schweiz
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
OPTAKT
