AGF har gang i en forfærdelig sæsonafslutning. Uwe Röslers mandskab har blot vundet en af deres seneste ti kampe og er gået fra at ligge lunt i svinget til til bronzemedaljerne til nu at være sidst i Mesterskabsspillet.
Så hvad skal der ske for at rette op på det til næste sæson?
Det gav Viaplays ekspert Per Frimann sit bud på i Viaplays optaktsstudie til århusianernes kamp mod FC Midtjylland søndag aften.
Her pegede han på, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen skal gå ud og jagte tre nye topspillere.
– Jeg mener, at AGF’s position i dansk fodbold er således, at man kan gå ud og finde tre rigtig gode spillere, man skal bruge penge på. Man har budgettet til det. Det skal være spillere, som kan forstærke ikke kun truppen, men også kan gå ind og starte inde, sagde Per Frimann.
Og hvem kunne det så være? Jo, Per Frimann nævner specifikt den stærke angriber Mileta Rajovic, som Brøndby i denne sæson har lejet fra Watford.
– Jeg synes, at alt efter hvad der kommer til at ske med [Mileta] Rajovic i Brøndby, er det interessant at se på, hvad der bliver hans fremtid. Jeg synes, han er en virkelig god angriber, der vil passe godt ind mange steder – sandsynligvis også i Brøndby – men spørgsmålet er, hvad der sker efter den her lejeperiode.
– Der er ingen, der siger, at det skal være i udlandet jo, og det kunne godt være i Superligaen, og på baggrund af det kan han være et emne. Jeg mener, det er den kategori, man skal gå ind og kigge på, når man skal ind og forstærke sig, lød det fra Per Frimann.
Se hele klippet med Per Frimann – hvor han også udpeger to andre ting, AGF skal gøre – i videoafspilleren øverst i artiklen.
Mileta Rajovic, 25 år, er som nævnt udlejet til Brøndby IF i denne sæson og skal umiddelbart tilbage til Watford efter sæsonen. I den engelske klub har han kontrakt frem til sommeren 2028.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
John Stones tager sydpå
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER