Pendler 25000 km med landshold: Vænner mig til det

Man må håbe for FC Midtjyllands Dario Osorio, at han selv får bonussen fra sine lange flyture til og fra landsholdet.



Tipsbladet i Herning

Da Maty Ryan før tiden i FC København var førstemålmand for Brighton i Premier League, kaldte holdkammeraterne ham for ‘Air Ryan’.

I Midtjylland og sidenhen West Ham kunne til og med New Zealand og All Whites, og da australske Awer Mabil spillede i FCM, nåede han nogle gange dårligt nok at sove efter at være landet i Billund igen, før den stod på Superliga-kamp.

Helt så galt er det måske ikke for unge Dario Osorio, da Chile her i den europæiske vinter kun er fire timer efter Danmark.

Men med 12.500 kilometer til Santiago og i sagens natur lige så langt tilbage får FCM-teenageren set rigeligt til indersiden af fly i disse måneder.

Tre gange var Osorio tilbage i Chile i efteråret for at spille landskampe, hvilket vel at mærke betød yderligere nogle tusinde kilometers flyture.

221652

Dertil kan vi lægge turen fra Chile i sommer ved skiftet til Danmark og den kommende vinterferie, der hjemme i Chile er en sommerferie.

Den unge FCM-spiller runder altså snildt 100.000 kilometers flyvning på fire måneder, og dermed er Dario Osorio i samme båd som sydamerikanske stjerner i Premier League, La Liga og Europas øvrige klubelite.

– Jeg vil ikke kalde det hårdt, men det er da lidt kompliceret. I Chile er der sommer lige nu, mens det er blevet vinter her. Tidsforskellen og de lange rejser er da helt klart noget, jeg skal og er ved at vænne mig til, siger Dario Osorio.

– Hvis det bliver ved med at gå godt, skal jeg jo fortsat på de her ture, så det er med at få lært det, siger Dario Osorio til Tipsbladet.

Osorio har i efteråret været i Uruguay, Venezuela og Ecuador med Chiles landshold.

Chile spiller næste sommer Copa América i USA, hvor man spiller tre gruppespilskampe og så eventuelle knockout-kampe.

Til efteråret ligger der seks kampe i VM-kvalifikationen, hvor seks sydamerikanske hold kommer direkte med, mens nummer syv i den ti hold store kvalifikationsturnering spiller playoff.

Dario Osorio glæder sig meget over pladsen på Chiles landshold. Læs om det her.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending