Pendler 25000 km med landshold: Vænner mig til det

Man må håbe for FC Midtjyllands Dario Osorio, at han selv får bonussen fra sine lange flyture til og fra landsholdet.



Tipsbladet i Herning

Da Maty Ryan før tiden i FC København var førstemålmand for Brighton i Premier League, kaldte holdkammeraterne ham for ‘Air Ryan’.

I Midtjylland og sidenhen West Ham kunne til og med New Zealand og All Whites, og da australske Awer Mabil spillede i FCM, nåede han nogle gange dårligt nok at sove efter at være landet i Billund igen, før den stod på Superliga-kamp.

Helt så galt er det måske ikke for unge Dario Osorio, da Chile her i den europæiske vinter kun er fire timer efter Danmark.

Men med 12.500 kilometer til Santiago og i sagens natur lige så langt tilbage får FCM-teenageren set rigeligt til indersiden af fly i disse måneder.

Tre gange var Osorio tilbage i Chile i efteråret for at spille landskampe, hvilket vel at mærke betød yderligere nogle tusinde kilometers flyture.

221652

Dertil kan vi lægge turen fra Chile i sommer ved skiftet til Danmark og den kommende vinterferie, der hjemme i Chile er en sommerferie.

Den unge FCM-spiller runder altså snildt 100.000 kilometers flyvning på fire måneder, og dermed er Dario Osorio i samme båd som sydamerikanske stjerner i Premier League, La Liga og Europas øvrige klubelite.

– Jeg vil ikke kalde det hårdt, men det er da lidt kompliceret. I Chile er der sommer lige nu, mens det er blevet vinter her. Tidsforskellen og de lange rejser er da helt klart noget, jeg skal og er ved at vænne mig til, siger Dario Osorio.

– Hvis det bliver ved med at gå godt, skal jeg jo fortsat på de her ture, så det er med at få lært det, siger Dario Osorio til Tipsbladet.

Osorio har i efteråret været i Uruguay, Venezuela og Ecuador med Chiles landshold.

Chile spiller næste sommer Copa América i USA, hvor man spiller tre gruppespilskampe og så eventuelle knockout-kampe.

Til efteråret ligger der seks kampe i VM-kvalifikationen, hvor seks sydamerikanske hold kommer direkte med, mens nummer syv i den ti hold store kvalifikationsturnering spiller playoff.

Dario Osorio glæder sig meget over pladsen på Chiles landshold. Læs om det her.





LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

De vil have Jelert

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Franco Baresi er død

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

‘En trøstepræmie af en turnering’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er de også færdige i OB?

Superliga-retur?

Nærmer sig vild FCK-præstation

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub