Tipsbladet i Herning
Da Maty Ryan før tiden i FC København var førstemålmand for Brighton i Premier League, kaldte holdkammeraterne ham for ‘Air Ryan’.
I Midtjylland og sidenhen West Ham kunne til og med New Zealand og All Whites, og da australske Awer Mabil spillede i FCM, nåede han nogle gange dårligt nok at sove efter at være landet i Billund igen, før den stod på Superliga-kamp.
Helt så galt er det måske ikke for unge Dario Osorio, da Chile her i den europæiske vinter kun er fire timer efter Danmark.
Men med 12.500 kilometer til Santiago og i sagens natur lige så langt tilbage får FCM-teenageren set rigeligt til indersiden af fly i disse måneder.
Tre gange var Osorio tilbage i Chile i efteråret for at spille landskampe, hvilket vel at mærke betød yderligere nogle tusinde kilometers flyture.

Dertil kan vi lægge turen fra Chile i sommer ved skiftet til Danmark og den kommende vinterferie, der hjemme i Chile er en sommerferie.
Den unge FCM-spiller runder altså snildt 100.000 kilometers flyvning på fire måneder, og dermed er Dario Osorio i samme båd som sydamerikanske stjerner i Premier League, La Liga og Europas øvrige klubelite.
– Jeg vil ikke kalde det hårdt, men det er da lidt kompliceret. I Chile er der sommer lige nu, mens det er blevet vinter her. Tidsforskellen og de lange rejser er da helt klart noget, jeg skal og er ved at vænne mig til, siger Dario Osorio.
– Hvis det bliver ved med at gå godt, skal jeg jo fortsat på de her ture, så det er med at få lært det, siger Dario Osorio til Tipsbladet.
Osorio har i efteråret været i Uruguay, Venezuela og Ecuador med Chiles landshold.
Chile spiller næste sommer Copa América i USA, hvor man spiller tre gruppespilskampe og så eventuelle knockout-kampe.
FCM-boss storroser rekordkøb: Letter på hatten #sldk #midtjylland #fcmvff https://t.co/D2FTrummaD
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 5, 2023
Til efteråret ligger der seks kampe i VM-kvalifikationen, hvor seks sydamerikanske hold kommer direkte med, mens nummer syv i den ti hold store kvalifikationsturnering spiller playoff.
Dario Osorio glæder sig meget over pladsen på Chiles landshold. Læs om det her.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER