Pendler 25000 km med landshold: Vænner mig til det

Man må håbe for FC Midtjyllands Dario Osorio, at han selv får bonussen fra sine lange flyture til og fra landsholdet.



Tipsbladet i Herning

Da Maty Ryan før tiden i FC København var førstemålmand for Brighton i Premier League, kaldte holdkammeraterne ham for ‘Air Ryan’.

I Midtjylland og sidenhen West Ham kunne til og med New Zealand og All Whites, og da australske Awer Mabil spillede i FCM, nåede han nogle gange dårligt nok at sove efter at være landet i Billund igen, før den stod på Superliga-kamp.

Helt så galt er det måske ikke for unge Dario Osorio, da Chile her i den europæiske vinter kun er fire timer efter Danmark.

Men med 12.500 kilometer til Santiago og i sagens natur lige så langt tilbage får FCM-teenageren set rigeligt til indersiden af fly i disse måneder.

Tre gange var Osorio tilbage i Chile i efteråret for at spille landskampe, hvilket vel at mærke betød yderligere nogle tusinde kilometers flyture.

221652

Dertil kan vi lægge turen fra Chile i sommer ved skiftet til Danmark og den kommende vinterferie, der hjemme i Chile er en sommerferie.

Den unge FCM-spiller runder altså snildt 100.000 kilometers flyvning på fire måneder, og dermed er Dario Osorio i samme båd som sydamerikanske stjerner i Premier League, La Liga og Europas øvrige klubelite.

– Jeg vil ikke kalde det hårdt, men det er da lidt kompliceret. I Chile er der sommer lige nu, mens det er blevet vinter her. Tidsforskellen og de lange rejser er da helt klart noget, jeg skal og er ved at vænne mig til, siger Dario Osorio.

– Hvis det bliver ved med at gå godt, skal jeg jo fortsat på de her ture, så det er med at få lært det, siger Dario Osorio til Tipsbladet.

Osorio har i efteråret været i Uruguay, Venezuela og Ecuador med Chiles landshold.

Chile spiller næste sommer Copa América i USA, hvor man spiller tre gruppespilskampe og så eventuelle knockout-kampe.

Til efteråret ligger der seks kampe i VM-kvalifikationen, hvor seks sydamerikanske hold kommer direkte med, mens nummer syv i den ti hold store kvalifikationsturnering spiller playoff.

Dario Osorio glæder sig meget over pladsen på Chiles landshold. Læs om det her.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Mæhle kan hentes for spotpris

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

FC Barcelona præsenterer stjerne

Erik ten Hag jagter dansker

Forhandler om Albert Grønbæk

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Højlund får ny stjernetræner i Napoli