BRØNDBY (Tipsbladet): Når FC København og Brøndby IF på søndag mødes i Parken, bliver det kun med fans af hjemmeholdet på banen. Sådan vil det også være, når holdene i maj mødes i Brøndby – altså kun med Brøndby-fans på stadion.
Så man forstår, hvis udeholdets spillere vil kunne mærke trykket fra tribunerne.
Men Brøndby-keeper Patrick Pentz bekymrer sig overhovedet ikke om det tryk, som Brøndby IF kommer under fra tilskuerpladserne.
Faktisk mener målmand slet ikke, at holdet kommer under pres fra FC Københavns tilskuere.
– Jeg tror ikke, der er pres. De er ikke så højlydte. Jeg ved ikke, hvad man kan sammenligne dem med. Man skal opleve det på banen, så finder man ud af, at det ikke er det samme som på Brøndby Stadion, siger Patrick Pentz til den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladet.
Østrigeren peger på, at stemningen i Brøndby er bedre end i Parken.
– Vores fans er højere end deres. Når de (FCK) spiller hjemme, så kan jeg bare fra banen høre, at vores fans er mere højlydte for at være ærlig (når Brøndby spiller hjemme, red.).
Selv om de fleste nok havde håbet på, at der var fans af begge klubber på tribunerne for at skabe god stemning, er Pentz ikke i tvivl om, at beslutningen er den rigtige.
– Det er skidt. Men til sidst er det den rette beslutning. Vi må straffes for, hvad vi gjorde i sidste derby. Det er den rette beslutning, siger han.
Patrick Pentz, 28 år, møder FC København for syvende gang på søndag. Han har vundet et af de seks opgør mod FCK, mens han har tabt tre.
Derby-kampe i det hele taget er noget, han har masser af erfaring med fra sin tid i Austria Wien og altså Danmark.
– Et derby er altid noget specielt – især her i Danmark. Jeg har spillet mange derby-kampe, også i Wien, og det er bare en uge som ingen anden, siger Pentz.
Brøndby IF ligger aktuelt nummer fire i Superligaen – á point med AGF, der ligger på tredjepladsen. FCK fører rækken, otte point foran BIF.
LIVE
TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
OPTAKT
Viborg FF – OB
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
Nu taler Messi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker