BRØNDBY (Tipsbladet): Når FC København og Brøndby IF på søndag mødes i Parken, bliver det kun med fans af hjemmeholdet på banen. Sådan vil det også være, når holdene i maj mødes i Brøndby – altså kun med Brøndby-fans på stadion.
Så man forstår, hvis udeholdets spillere vil kunne mærke trykket fra tribunerne.
Men Brøndby-keeper Patrick Pentz bekymrer sig overhovedet ikke om det tryk, som Brøndby IF kommer under fra tilskuerpladserne.
Faktisk mener målmand slet ikke, at holdet kommer under pres fra FC Københavns tilskuere.
– Jeg tror ikke, der er pres. De er ikke så højlydte. Jeg ved ikke, hvad man kan sammenligne dem med. Man skal opleve det på banen, så finder man ud af, at det ikke er det samme som på Brøndby Stadion, siger Patrick Pentz til den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladet.
Østrigeren peger på, at stemningen i Brøndby er bedre end i Parken.
– Vores fans er højere end deres. Når de (FCK) spiller hjemme, så kan jeg bare fra banen høre, at vores fans er mere højlydte for at være ærlig (når Brøndby spiller hjemme, red.).
Selv om de fleste nok havde håbet på, at der var fans af begge klubber på tribunerne for at skabe god stemning, er Pentz ikke i tvivl om, at beslutningen er den rigtige.
– Det er skidt. Men til sidst er det den rette beslutning. Vi må straffes for, hvad vi gjorde i sidste derby. Det er den rette beslutning, siger han.
Patrick Pentz, 28 år, møder FC København for syvende gang på søndag. Han har vundet et af de seks opgør mod FCK, mens han har tabt tre.
Derby-kampe i det hele taget er noget, han har masser af erfaring med fra sin tid i Austria Wien og altså Danmark.
– Et derby er altid noget specielt – især her i Danmark. Jeg har spillet mange derby-kampe, også i Wien, og det er bare en uge som ingen anden, siger Pentz.
Brøndby IF ligger aktuelt nummer fire i Superligaen – á point med AGF, der ligger på tredjepladsen. FCK fører rækken, otte point foran BIF.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brøndby henter keeper – her er planen
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT