Peter Ankersen forstår sure fans: Helt naturligt

FC København-profilen kalder det naturligt, at der buhes og piftes af holdet, når de leverer, som de gjorde søndag.



FC Københavns fans gjorde deres utilfredshed meget klar, efter at københavnerne spillede uafgjort mod Silkeborg IF søndag eftermiddag. De buhede ved slutfløjtet og ved pausen, mens der undervejs i kampen også blev sunget sange om klubbens tidligere træner Ståle Solbakken.

Og den slags utilfredshed er helt og aldeles forventeligt ovenpå præstationen. Sådan lyder det fra Peter Ankersen over for Canal9 efter kampen.

– Det er helt naturligt, at de pifter ad os, når vi optræder, som vi gør i dag. Det er en del af at være i den her klub. Vi optræder ikke godt nok i dag. Det var stort set hele kampen igennem.

– Vi følte ellers, at vi havde haft en god træningsuge, hvor vi havde fået kigget på alle tingene fra den seneste kamp mod AaB og kom ind til kampen med en god følelse, men det artede sig ikke, som vi ville, siger højrebacken til Canal9.

Samtidig erkendte Peter Ankersen, at sæsonstarten i Superligaen med to point ud af seks mulige efter to kampe ikke er det, de havde håbet på. Til gengæld har han stadig troen på projektet i Parken med Jess Thorup som cheftræner.

– Ja, det synes jeg. Vi har haft en rigtig, rigtig god opstart. At man så ikke har kunnet se det, vi gerne vil her i starten… Der er trods alt kun spillet to kampe, så der er masser af tid at arbejde med endnu. Men vi skal til at vinde nogle kampe. Det er det, der tæller, siger han.

Her kan du læse tipsbladet.dk’s analyse af kampen. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’