Peter Ankersen forstår sure fans: Helt naturligt

FC København-profilen kalder det naturligt, at der buhes og piftes af holdet, når de leverer, som de gjorde søndag.



FC Københavns fans gjorde deres utilfredshed meget klar, efter at københavnerne spillede uafgjort mod Silkeborg IF søndag eftermiddag. De buhede ved slutfløjtet og ved pausen, mens der undervejs i kampen også blev sunget sange om klubbens tidligere træner Ståle Solbakken.

Og den slags utilfredshed er helt og aldeles forventeligt ovenpå præstationen. Sådan lyder det fra Peter Ankersen over for Canal9 efter kampen.

– Det er helt naturligt, at de pifter ad os, når vi optræder, som vi gør i dag. Det er en del af at være i den her klub. Vi optræder ikke godt nok i dag. Det var stort set hele kampen igennem.

– Vi følte ellers, at vi havde haft en god træningsuge, hvor vi havde fået kigget på alle tingene fra den seneste kamp mod AaB og kom ind til kampen med en god følelse, men det artede sig ikke, som vi ville, siger højrebacken til Canal9.

Samtidig erkendte Peter Ankersen, at sæsonstarten i Superligaen med to point ud af seks mulige efter to kampe ikke er det, de havde håbet på. Til gengæld har han stadig troen på projektet i Parken med Jess Thorup som cheftræner.

– Ja, det synes jeg. Vi har haft en rigtig, rigtig god opstart. At man så ikke har kunnet se det, vi gerne vil her i starten… Der er trods alt kun spillet to kampe, så der er masser af tid at arbejde med endnu. Men vi skal til at vinde nogle kampe. Det er det, der tæller, siger han.

Her kan du læse tipsbladet.dk’s analyse af kampen. 





Hylder FC København og Brøndby




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hylder FC København og Brøndby

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

Paolo Maldini lander stort job

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Tager Superliga-klub stor beslutning?

FCM-flop i chokskifte

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Stort medie: Blev Norge snydt?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!