Peter Ankersen forstår sure fans: Helt naturligt

FC København-profilen kalder det naturligt, at der buhes og piftes af holdet, når de leverer, som de gjorde søndag.



FC Københavns fans gjorde deres utilfredshed meget klar, efter at københavnerne spillede uafgjort mod Silkeborg IF søndag eftermiddag. De buhede ved slutfløjtet og ved pausen, mens der undervejs i kampen også blev sunget sange om klubbens tidligere træner Ståle Solbakken.

Og den slags utilfredshed er helt og aldeles forventeligt ovenpå præstationen. Sådan lyder det fra Peter Ankersen over for Canal9 efter kampen.

– Det er helt naturligt, at de pifter ad os, når vi optræder, som vi gør i dag. Det er en del af at være i den her klub. Vi optræder ikke godt nok i dag. Det var stort set hele kampen igennem.

– Vi følte ellers, at vi havde haft en god træningsuge, hvor vi havde fået kigget på alle tingene fra den seneste kamp mod AaB og kom ind til kampen med en god følelse, men det artede sig ikke, som vi ville, siger højrebacken til Canal9.

Samtidig erkendte Peter Ankersen, at sæsonstarten i Superligaen med to point ud af seks mulige efter to kampe ikke er det, de havde håbet på. Til gengæld har han stadig troen på projektet i Parken med Jess Thorup som cheftræner.

– Ja, det synes jeg. Vi har haft en rigtig, rigtig god opstart. At man så ikke har kunnet se det, vi gerne vil her i starten… Der er trods alt kun spillet to kampe, så der er masser af tid at arbejde med endnu. Men vi skal til at vinde nogle kampe. Det er det, der tæller, siger han.

Her kan du læse tipsbladet.dk’s analyse af kampen. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Forventer rekord i Superliga-klub

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Transferchok på Amager: Er det 1. april?