FC Københavns fans gjorde deres utilfredshed meget klar, efter at københavnerne spillede uafgjort mod Silkeborg IF søndag eftermiddag. De buhede ved slutfløjtet og ved pausen, mens der undervejs i kampen også blev sunget sange om klubbens tidligere træner Ståle Solbakken.
Og den slags utilfredshed er helt og aldeles forventeligt ovenpå præstationen. Sådan lyder det fra Peter Ankersen over for Canal9 efter kampen.
– Det er helt naturligt, at de pifter ad os, når vi optræder, som vi gør i dag. Det er en del af at være i den her klub. Vi optræder ikke godt nok i dag. Det var stort set hele kampen igennem.
– Vi følte ellers, at vi havde haft en god træningsuge, hvor vi havde fået kigget på alle tingene fra den seneste kamp mod AaB og kom ind til kampen med en god følelse, men det artede sig ikke, som vi ville, siger højrebacken til Canal9.
Samtidig erkendte Peter Ankersen, at sæsonstarten i Superligaen med to point ud af seks mulige efter to kampe ikke er det, de havde håbet på. Til gengæld har han stadig troen på projektet i Parken med Jess Thorup som cheftræner.
– Ja, det synes jeg. Vi har haft en rigtig, rigtig god opstart. At man så ikke har kunnet se det, vi gerne vil her i starten… Der er trods alt kun spillet to kampe, så der er masser af tid at arbejde med endnu. Men vi skal til at vinde nogle kampe. Det er det, der tæller, siger han.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
INTERVIEW
