Kenneth Emil Petersen tager telefonen, men beder om at ringe tilbage ti minutter senere. Han skal lige have byttet bil ved mekanikeren, mens hans normale køretøj får vinterdæk på. Den slags praktiske opgaver har han haft god tid og overskud til at ordne på det seneste.
For den tidligere OB-anfører har end ikke været i kamptruppen siden august måned, og nu har han så truffet den endelige beslutning: Han stopper fodboldkarrieren, når efterårssæsonen slutter.
Forklaringen er, at fodbold ikke er sjovt at spille, når man ikke, ja, spiller.
– Jeg synes, det er rigtig kedeligt at sidde på tribunen. Jeg har også nået en alder, hvor jeg kan mærke, kroppen er ved at være slidt. Jeg føler ikke, kroppen er til mere, og jeg føler ikke, fodbold er lige så sjovt at spille, som det har været, siger Kenneth Emil Petersen til tipsbladet.dk.
– Alternativt skulle jeg finde en ny klub og rive familien op og flytte. Så det er dels af hensyn til fam, dels det, at jeg ikke synes, det er så sjovt mere. Motivationen og lysten er ikke, hvad de har været, og så er det bedre at stoppe.
Derouten er total. 4 mdr. efter jeg blev spurgt om jeg ville være anfører, lægger jeg støvlerne på hylden. Livet som reserve er absurd kedeligt. Sidste kamp bliver i Odense mod AaB. Den kamp glæder jeg mig til at se…
— Kenneth Emil Petersen (@kennethemilp) 19. november 2018
Det værste ved at blive marginaliseret i OB har været alt det, Petersen er gået glip af. Når han har siddet på tribunen, har han ikke været en del af truppen, der jubler over sejre og ærgrer sig over nederlag, og det har vejet tungt på vægtskålen.
Det er ellers ikke lang tid, siden Jakob Michelsen kom til OB som ny cheftræner og holdt fast i Kenneth Emil Petersen som anfører. Faktisk omkring fire måneder, fra han blev spurgt, om han ville fortsætte som kaptajn, til han besluttede at stoppe karrieren.
– Det er jo gået fra 100 til 0 på meget kort tid. Fra at være anfører og en af de øverste i hierarkiet til at sidde på tribunen. Det er en transformation, jeg ikke har brudt mig særlig meget om. Og så synes jeg, det er dødssygt at sidde på tribunen, og det gør, at jeg ikke gider spille fodbold mere. Nogle gange er det ikke så indviklet, siger den detroniserede anfører.
Han vidste godt, at tingene går stærkt i fodboldens verden, og at det, der gjaldt i går, ikke nødvendigvis gælder i dag. På den måde er han måske ikke overrasket over, hvor hurtig hans deroute har været, men han skal da love for, at han lige blev forvisset om, at virkeligheden kan ramme med høj fart.
– Det er gået vanvittigt stærkt. Det er lige fra ene yderlighed til den anden, fra at blive vist tillid til at få den taget fra sig igen inden for en kort periode. Jeg sagde også til mine holdkammerater, da jeg rejste mig og fortalte om min beslutning: “Hvis I var i tvivl om, at går hurtigt i fodbold, kan I bare tænke på mig.”
– Jeg har hørt det mange gange før, “husk at nyde det”, qua min far også har været i professionen (Palle “Plankeværk” Petersen, red). Jeg kan så bekræfte, at det går godt nok stærkt. Jeg ville gerne selv have valgt, hvornår jeg skulle spille min sidste Superliga-kamp, siger Kenneth Emil Petersen.
Bliver ved med at være den samme “KEP”
Han har affundet sig med, at han er gået fra banen som professionel fodboldspiller for sidste gang, og at han efter 304 Superliga-kampe lusker ud ad bagdøren.
– Selvfølgelig ærgrer det mig. Jeg ville helst have, at det skete med et stort festfyrværkeri, og at jeg spillede, til jeg selv bestemte at lægge støvlerne på hylden. Men jeg har accepteret, at det er sådan, jeg skal afslutte karrieren.
– Heldigvis kan jeg tænke tilbage på en karriere, hvor jeg har prøvet at vinde noget. Det er ikke så svær at pege på bedste minde, siger “KEP” med henvisning til double-triumfen med AaB i 2014.
Kenneth Emil Petersen ved ikke, hvad han skal lave, når han går ud ad døren i Ådalen i Odense for sidste gang, men han er sikker på, at han nok skal finde noget. Han har allerede fået flere henvendelser “fra lidt af hvert,” som han siger.
Han er de seneste år blevet kendt for at være en af dansk fodbolds luneste brugere af sociale medier, særligt via sine tweets, og han lover, at han ikke forandrer sig, bare fordi han skifter job.
– Den “KEP”, jeg har været hele min karriere, kommer jeg til at fortsætte med at være, selv om jeg lægger støvlerne på hylden. Men jeg har hørt, at man skal arbejde helt vildt meget ude på det der arbejdsmarked, siger han.
Der bliver ikke noget med at gå på arbejde, bytte bil og have fri til middagstid.
– Haha, nej! Men jeg føler mig godt rustet, og jeg glæder mig til at komme ud blandt spændende kollegaer og i et nyt fællesskab.
Kenneth Emil Petersen var senest på banen, da OB tabte 3-2 i Hobro i august. Hans sidste kamp i karrieren bliver hjemme mod AaB den 14. december.
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
OPTAKT
Viborg FF – AGF
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
