VIBORG (Tipsbladet): Pilen peger trods uafgjort mod Vejle Boldklub mod, at Viborg FF i de kommende uger kommer i et kapløb med Randers FC om en syvendeplads og dermed playoff om at komme i Conference League.
En af de spillere, der får ros for præstationerne i en ellers ustabil Viborg-sæson er angriberen Anosike Ementa, der har fundet vejen til målet efter store besværligheder med at komme på tavlen i tiden i AaB.
Læs mere om, hvorfor FCK er presset i Europa
Og det er ikke kun internt i Viborg, Ementa får klap på skulderen for sin positive udvikling – også i andre klubber i Superligaen og ikke mindst i udlandet tages der noter på den sjællandske forward, selv om der stadig er meget, den 21-årige offensivspiller kan gøre bedre.
Og mulighederne for – og kravene til – at blive endnu bedre er også det, der fylder mest for den unge Superliga-spiller sammen med den bundstrid, der er blevet tættere, end mange nok havde forventet og håbet i Viborg.
– Da jeg kom hertil, snakkede vi meget om, at jeg skulle ligge mere centralt i banen og komme i boksen. Jeg skal være der, hvor boldene kommer ind, og hvor jeg kan score mål, ikke mindst de nemme mål. Det har jeg haft meget fokus på, og jeg er blevet meget bedre til det. Der er også fremskridt i mit spil med ryggen til mål. Der skal jeg være stærk, gøre det simple, lægge bolden af, og så komme ind i boksen, i stedet for at jeg overgør tingene. Det fungerer, siger Anosike Ementa til Tipsbladet.

Og der er ingen tvivl om, at stoffet bliver terpet grundigt med Viborgs trænerstab, der sammen med klubbens ledelse har valgt at satse på den unge, relativt uprøvede angriber frem for en mere erfaren spiller, der muligvis på kort sigt kunne have skaffet VFF flere scoringer og point.
– Jeg sidder især med vores assistenttræner Pål [Fjelde] og ser klip efter kampene. Vi ser på mange ting, især de ting, jeg skal arbejde på. Vi kan for eksempel se, at hvis jeg i nogle tilfælde er et sekund hurtigere inde i feltet, kan jeg nå frem der, hvor bolden falder.
– Som angriber kan der sagtens gå 20 minutter, hvor man nærmest ikke rører bolden. Og det er sådan, det er, der skal man bare være tålmodig, for pludselig falder der en chance. Og hvis man så ikke er der, er det en misset scoring. Så det er vigtigt, at mit fokus ligger der, siger Anosike Ementa.
Bliver holdt øje
Anosike Ementa har scoret tre mål i ligaen i forårssæsonen, og selv om det kan blive svært at nå en topscorer-titel med Cho Gue-sung fire mål foran på listen på førstepladsen med 11 mål, er angriberens potentiale noget, der bliver bemærket.
Ifølge Tipsbladets kilder bliver der taget noter på angriberen hos Premier League- og Championship-klubber, og selv om det med statsgaranti også gælder for hundreder af jævnaldrende angribere ude i Europa og resten af verden, er det et tegn på, at tingene bevæger sig i den rigtige retning.
– Jeg har fået mere selvtillid og flere minutter i benene. Det gør tingene nemmere, sammen med en masse hårdt arbejde, for tingene kommer ikke af sig selv. Det har været så vigtigt, at jeg er kommet mere i boksen. For der ligger mål derinde og venter på mig. Det er også sådan, jeg har fået scoret mange af mine mål, siger Anosike Ementa.
– Det er en jo en drøm for mig, at jeg på et tidspunkt kan tage et skridt til udlandet. Jeg er personligt kæmpe fan af engelsk fodbold, det ser jeg meget. Så for mig er det en drøm og noget, jeg altid har fulgt tæt. Så det er da helt klart et sted, jeg gerne vil prøve på et tidspunkt, siger Ementa.
– Lige nu er der masser at gå på og mange ting, jeg skal udvikle, før jeg er klar til næste skridt. Så mit fokus her og nu er, at jeg skal gøre mine ting godt og yde alt, jeg overhovedet kan.
VFF har med otte runder tilbage fire point ned til Vejle under nedrykningsstregen og er to point efter Randers FC, der ligger syver.
Viborg spillede for et lille år siden Europa-playoff mod FC Midtjylland som firer, en kamp Viborg tabte.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
Det er mesterskabsklasse, AGF!
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Ekspert: Det mest positive for FCK
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE