VIBORG (Tipsbladet): Pilen peger trods uafgjort mod Vejle Boldklub mod, at Viborg FF i de kommende uger kommer i et kapløb med Randers FC om en syvendeplads og dermed playoff om at komme i Conference League.
En af de spillere, der får ros for præstationerne i en ellers ustabil Viborg-sæson er angriberen Anosike Ementa, der har fundet vejen til målet efter store besværligheder med at komme på tavlen i tiden i AaB.
Læs mere om, hvorfor FCK er presset i Europa
Og det er ikke kun internt i Viborg, Ementa får klap på skulderen for sin positive udvikling – også i andre klubber i Superligaen og ikke mindst i udlandet tages der noter på den sjællandske forward, selv om der stadig er meget, den 21-årige offensivspiller kan gøre bedre.
Og mulighederne for – og kravene til – at blive endnu bedre er også det, der fylder mest for den unge Superliga-spiller sammen med den bundstrid, der er blevet tættere, end mange nok havde forventet og håbet i Viborg.
– Da jeg kom hertil, snakkede vi meget om, at jeg skulle ligge mere centralt i banen og komme i boksen. Jeg skal være der, hvor boldene kommer ind, og hvor jeg kan score mål, ikke mindst de nemme mål. Det har jeg haft meget fokus på, og jeg er blevet meget bedre til det. Der er også fremskridt i mit spil med ryggen til mål. Der skal jeg være stærk, gøre det simple, lægge bolden af, og så komme ind i boksen, i stedet for at jeg overgør tingene. Det fungerer, siger Anosike Ementa til Tipsbladet.

Og der er ingen tvivl om, at stoffet bliver terpet grundigt med Viborgs trænerstab, der sammen med klubbens ledelse har valgt at satse på den unge, relativt uprøvede angriber frem for en mere erfaren spiller, der muligvis på kort sigt kunne have skaffet VFF flere scoringer og point.
– Jeg sidder især med vores assistenttræner Pål [Fjelde] og ser klip efter kampene. Vi ser på mange ting, især de ting, jeg skal arbejde på. Vi kan for eksempel se, at hvis jeg i nogle tilfælde er et sekund hurtigere inde i feltet, kan jeg nå frem der, hvor bolden falder.
– Som angriber kan der sagtens gå 20 minutter, hvor man nærmest ikke rører bolden. Og det er sådan, det er, der skal man bare være tålmodig, for pludselig falder der en chance. Og hvis man så ikke er der, er det en misset scoring. Så det er vigtigt, at mit fokus ligger der, siger Anosike Ementa.
Bliver holdt øje
Anosike Ementa har scoret tre mål i ligaen i forårssæsonen, og selv om det kan blive svært at nå en topscorer-titel med Cho Gue-sung fire mål foran på listen på førstepladsen med 11 mål, er angriberens potentiale noget, der bliver bemærket.
Ifølge Tipsbladets kilder bliver der taget noter på angriberen hos Premier League- og Championship-klubber, og selv om det med statsgaranti også gælder for hundreder af jævnaldrende angribere ude i Europa og resten af verden, er det et tegn på, at tingene bevæger sig i den rigtige retning.
– Jeg har fået mere selvtillid og flere minutter i benene. Det gør tingene nemmere, sammen med en masse hårdt arbejde, for tingene kommer ikke af sig selv. Det har været så vigtigt, at jeg er kommet mere i boksen. For der ligger mål derinde og venter på mig. Det er også sådan, jeg har fået scoret mange af mine mål, siger Anosike Ementa.
– Det er en jo en drøm for mig, at jeg på et tidspunkt kan tage et skridt til udlandet. Jeg er personligt kæmpe fan af engelsk fodbold, det ser jeg meget. Så for mig er det en drøm og noget, jeg altid har fulgt tæt. Så det er da helt klart et sted, jeg gerne vil prøve på et tidspunkt, siger Ementa.
– Lige nu er der masser at gå på og mange ting, jeg skal udvikle, før jeg er klar til næste skridt. Så mit fokus her og nu er, at jeg skal gøre mine ting godt og yde alt, jeg overhovedet kan.
VFF har med otte runder tilbage fire point ned til Vejle under nedrykningsstregen og er to point efter Randers FC, der ligger syver.
Viborg spillede for et lille år siden Europa-playoff mod FC Midtjylland som firer, en kamp Viborg tabte.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
STORT INTERVIEW