VIBORG (Tipsbladet): Pilen peger trods uafgjort mod Vejle Boldklub mod, at Viborg FF i de kommende uger kommer i et kapløb med Randers FC om en syvendeplads og dermed playoff om at komme i Conference League.
En af de spillere, der får ros for præstationerne i en ellers ustabil Viborg-sæson er angriberen Anosike Ementa, der har fundet vejen til målet efter store besværligheder med at komme på tavlen i tiden i AaB.
Læs mere om, hvorfor FCK er presset i Europa
Og det er ikke kun internt i Viborg, Ementa får klap på skulderen for sin positive udvikling – også i andre klubber i Superligaen og ikke mindst i udlandet tages der noter på den sjællandske forward, selv om der stadig er meget, den 21-årige offensivspiller kan gøre bedre.
Og mulighederne for – og kravene til – at blive endnu bedre er også det, der fylder mest for den unge Superliga-spiller sammen med den bundstrid, der er blevet tættere, end mange nok havde forventet og håbet i Viborg.
– Da jeg kom hertil, snakkede vi meget om, at jeg skulle ligge mere centralt i banen og komme i boksen. Jeg skal være der, hvor boldene kommer ind, og hvor jeg kan score mål, ikke mindst de nemme mål. Det har jeg haft meget fokus på, og jeg er blevet meget bedre til det. Der er også fremskridt i mit spil med ryggen til mål. Der skal jeg være stærk, gøre det simple, lægge bolden af, og så komme ind i boksen, i stedet for at jeg overgør tingene. Det fungerer, siger Anosike Ementa til Tipsbladet.

Og der er ingen tvivl om, at stoffet bliver terpet grundigt med Viborgs trænerstab, der sammen med klubbens ledelse har valgt at satse på den unge, relativt uprøvede angriber frem for en mere erfaren spiller, der muligvis på kort sigt kunne have skaffet VFF flere scoringer og point.
– Jeg sidder især med vores assistenttræner Pål [Fjelde] og ser klip efter kampene. Vi ser på mange ting, især de ting, jeg skal arbejde på. Vi kan for eksempel se, at hvis jeg i nogle tilfælde er et sekund hurtigere inde i feltet, kan jeg nå frem der, hvor bolden falder.
– Som angriber kan der sagtens gå 20 minutter, hvor man nærmest ikke rører bolden. Og det er sådan, det er, der skal man bare være tålmodig, for pludselig falder der en chance. Og hvis man så ikke er der, er det en misset scoring. Så det er vigtigt, at mit fokus ligger der, siger Anosike Ementa.
Bliver holdt øje
Anosike Ementa har scoret tre mål i ligaen i forårssæsonen, og selv om det kan blive svært at nå en topscorer-titel med Cho Gue-sung fire mål foran på listen på førstepladsen med 11 mål, er angriberens potentiale noget, der bliver bemærket.
Ifølge Tipsbladets kilder bliver der taget noter på angriberen hos Premier League- og Championship-klubber, og selv om det med statsgaranti også gælder for hundreder af jævnaldrende angribere ude i Europa og resten af verden, er det et tegn på, at tingene bevæger sig i den rigtige retning.
– Jeg har fået mere selvtillid og flere minutter i benene. Det gør tingene nemmere, sammen med en masse hårdt arbejde, for tingene kommer ikke af sig selv. Det har været så vigtigt, at jeg er kommet mere i boksen. For der ligger mål derinde og venter på mig. Det er også sådan, jeg har fået scoret mange af mine mål, siger Anosike Ementa.
– Det er en jo en drøm for mig, at jeg på et tidspunkt kan tage et skridt til udlandet. Jeg er personligt kæmpe fan af engelsk fodbold, det ser jeg meget. Så for mig er det en drøm og noget, jeg altid har fulgt tæt. Så det er da helt klart et sted, jeg gerne vil prøve på et tidspunkt, siger Ementa.
– Lige nu er der masser at gå på og mange ting, jeg skal udvikle, før jeg er klar til næste skridt. Så mit fokus her og nu er, at jeg skal gøre mine ting godt og yde alt, jeg overhovedet kan.
VFF har med otte runder tilbage fire point ned til Vejle under nedrykningsstregen og er to point efter Randers FC, der ligger syver.
Viborg spillede for et lille år siden Europa-playoff mod FC Midtjylland som firer, en kamp Viborg tabte.
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
Et slag fra førstepladsen
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
INTERVIEW